MicroCloud, облак решение за распоредување на кластери

MicroCloud

MicroCloud е оптимизиран за повторливи и сигурни далечински распоредувања.

пред неколку дена Канонски откриен, преку блог пост, општата достапност на MicroCloud, кој се претставува како решение со отворен код со низок допир за брзо распоредување на кластери и облак системи.

Canonical споменува во својот блог пост, дека MicroCloud е „дизајниран специјално за скалабилни кластери и распоредувања на рабови за сите видови компании ». MicroCloud е Дизајниран имајќи ја предвид едноставноста, безбедноста и автоматиката, минимизирајќи го времето и напорот и за нејзино спроведување и одржување.

За MicroCloud

MicroCloud обезбеди толеранција на грешки, благодарение на комбинацијата на неколку постоечки парчиња достапна технологија FOSS за да се олесни поврзувањето од три до 50 машини Ubuntu до приватен внатрешен кластер со висока достапност.

Компонентите на MicroCloud даваат приоритет на безбедноста и леснотијата на одржување. Сите компоненти на MicroCloud се изградени со строго ограничување за поголема безбедност, бидејќи софтверот MicroCloud го користи својот LXD контејнер за управување со јазли и оптоварувања, платформата за градење виртуелни мрежи OVN, Ceph за дистрибуирано складирање и OpenZFS за локално складирање.

Во прилог на ова се споменува дека Корисниците можат да изберат да ги извршуваат своите оптоварувања користејќи виртуелни машиниод системски контејнери или користење на Kubernetes преку Microk8. Системските контејнери базирани на LXD се однесуваат слично како традиционалните виртуелни машини, но трошат помалку ресурси и обезбедуваат основни перформанси.

„Како што податоците стануваат се повеќе дистрибуирани, инфраструктурата мора да го следи примерот. Cloud computing сега е дистрибуирано, опфаќајќи центри за податоци и компјутерски уреди од далеку и блиску. MicroCloud е нашиот одговор на тоа“, рече Седрик Гегаут, потпретседател за производи во Canonical. „Со пакување на познатите инфраструктурни примитиви на пренослив начин без надзор, обезбедуваме поедноставно, попрецизно искуство во облакот што ги прави нула операции реалност за многу индустрии. “

За да се идентификуваат нови сервери на мрежата кои можат да се поврзат со кластерот, се користи mDNS, што овозможува да се конфигурира целиот кластер. Покрај стандардниот Ubuntu сервер или десктоп, MicroCloud може да работи на Ubuntu Core, како и системи кои не се Ubuntu кои можат да користат Snap.

Распоредувањето на MicroCloud се врши со извршување на командата „Microcloud init“, со што ќе започне процесот на откривање на други сервери во локалната мрежа и после тоа корисникот ќе биде прашан дали сака да ги додаде дисковите во складиштето на Ceph и ќе му биде понудено да ги конфигурира поставките на виртуелната мрежа.

Конфигурацијата на кластерот може да се зачува во формат YAML за идни распоредувања на слични системи. За да додадете дополнителни јазли откако ќе заврши иницијализацијата, користете ја командата „microcloud add“.

Заедничкото складирање на датотеки вклучува репликација и толеранција на грешки, Ова обезбедува интегритет на податоците во случај на можен неуспех на јазол, бидејќи повеќе копии се зачувани во различни јазли. За да распоредите складирање базирано на Ceph во кластер, треба да доделите најмалку три независни дискови на три различни компјутери, освен локални дискови за дистрибуирано складирање податоци.

Покрај тоа, Можно е да се преместуваат виртуелните средини од едно на друго место и зачувајте ги како снимки и видете како функционира сè со извоз на статистика во програми како Prometheus и Grafana.

Canonical тврди дека новата понуда ќе биде „исплатлива алтернатива на VMware vSphere, Hyper-V и Proxmox Virtual Environment“, сите сосема различни варијации на „управување со оваа инфраструктура како унифицирана работна средина, а тука се и алатките за управување тоа." таа“ тема.

Конечно Ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, Треба да знаете дека MicroCloud е дизајниран како Snap пакет кој ги вклучува потребните компоненти за управување со работата на јазлите на кластерот, покрај поддршката на јазлите x86-64 и Arm64, вклучувајќи го и Raspberry Pi, а кластерите можат да ги комбинираат двете архитектури.

Fuente: https://canonical.com


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.