Mir 2.4 доаѓа со подобрувања на графичкиот API, поддршка за X11 и разни поправки

Мир

Неодамна тимот на Каноник стои зад развојот на серверот за прикажување Мир, објавена верзија 2.4 порака и вклучи голем број поправени грешки и промени во врска со подобрувањата во рендерирањето во Graphics API.

За оние кои не знаат за Мир, треба да знаат дека постои сервер за екран што го развива Каноникал, и покрај фактот што се откажав од развојот на школка на Unity и изданието Убунту за паметни телефони.

Мир сè уште на побарувачката во канонските проекти и сега знампозициите како решение за вградени уреди и Интернет на нештата (IoT) Mir може да се користи како композитен сервер за Wayland, дозволувајќи им на која било апликација заснована на Wayland (на пр. Изградена со GTK3 / 4, Qt5 или SDL2) да работи во средини засновани на Mir.

Слојот за компатибилност за X, XMir, се базира на XWayland, додека другите делови од инфраструктурата што ги користи Mir потекнуваат од Android. Овие делови вклучуваат магацинот за влез на Андроид и баферите на протоколот на Google. Мир моментално работи на различни уреди што работат на Linux, вклучувајќи традиционални работни површини, IoT и вградени производи.

Графичкиот сервер Mir им овозможува на производителите на уреди и корисниците на работната површина да имаат добро дефинирана, ефикасна, флексибилна и безбедна платформа за нивната графичка околина.

Главни новини на Мир 2.4

Во оваа нова верзија на Мир 2.4 направена е работа за подобрување на прилагодливоста на API-то на Мир поврзано со поддршката на графичката платформа за употреба во системите со хибридна графика. Се споменува дека особено, mg :: Platform API е поделена на DisplayPlatform и RenderingPlatform, овозможувајќи ви да користите различни графички процесори за рендерирање и рендерирање.

Друга новина што се истакнува е Мир ја подобри работата на платформата X11, Бидејќи во оваа нова верзија на Мир, кодот за поддршка на платформата X11 беше пренесен од XLib на XCB, беше додадена можноста за промена на големината на прозорците со апликации базирани на Mir прикажани во X11 околината.

Исто така се споменува дека направени се многу поправки за поддршка на Вејленд и Квејланд и додаде опција „–driver-quirks“ на gbm-km за да се исклучат проверките за уредите што не успеваат.

Од поправени грешки што беа направени во оваа нова верзија на Мир 2.4:

 • Фиксна позиција на курсорот на намалените излези
 • Ракување со клучните состојби се менува кога прозорецот не е во фокусот
 • Точно ракување со грешките на XWayland
 • Испратете повратни пораки од нефефер-рамката по истекот на времето
 • Фиксна промена на големината на површините на школка
 • Проверка дали курсорот е заклучен пред да испратите движење на покажувачот

Конечно, ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за оваа нова верзија, можете да се консултирате со деталите На следниот линк.

Како да го инсталирате Mir на Ubuntu и дериватите?

Инсталационите пакети на оваа нова верзија се подготвени за Ubuntu 18.04, 21.04 и 20.04 (PPA) и Fedora 34,33 и 32.

За оние кои се заинтересирани да можат да го инсталираат овој графички сервер на нивните системи, сè што треба да направат е да отворат терминал на нивните системи (тие можат да го сторат тоа со комбинација на копчиња Ctrl + Alt + T или со Ctrl + T) и во него ќе ги напишеме следниве команди:

sudo add-apt-repository ppa:mir-team/release
sudo apt-get update

Со ова, складиштето е веќе додадено во вашиот систем, пред да го инсталирате графичкиот сервер целосно се препорачува тоа ако користите приватни драјвери на вашиот систем за вашата видео картичка или интегрирана, сменете ги на бесплатни драјвери, ова со цел да се избегнат конфликти.

Откако ќе бидеме сигурни дека ги активиравме бесплатните двигатели, можеме да го инсталираме серверот со извршување во терминалот:

sudo apt-get install mir

На крајот ќе мора да го рестартирате вашиот систем така што корисничката сесија со Mir е вчитана и изберете ја оваа за вашата сесија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.