Mozilla најавува преместување на развојот на Firefox во Git

Mozilla

Mozilla Foundation е непрофитна организација посветена на создавање на слободен софтвер.

Пред неколку дена програмерите на Откриена Mozilla преку реклама вашата одлука да престанете да користите системот за контрола на верзијата Mercurial за развој на Firefox во корист на Git.

Според Mozilla, оваа мерка има за цел да ги рационализира операциите и да го олесни товарот на тимовите зафатен. Процесот на миграција ќе се одвива во две фази: преместување од Mercurial во Git за програмерите и потоа постепена миграција на заднинската инфраструктура. Оваа транзиција треба да започне најрано во рок од шест месеци.

За оние кои не се свесни за жива, тие треба да знаат дека ова е децентрализиран софтвер за управување со верзии достапен од 2005 година на повеќето системи на Unix и Windows. Тој е бесплатен софтвер и сите извори на софтвер се под лиценцата GNU GPL верзија 2. Git, од своја страна, е доста популарен софтвер за управување со децентрализирана верзија. отворен извор создадена во 2005 година од Линус Торвалдс, автор на кернелот Линукс и дистрибуиран според условите на ГНУ Општата јавна лиценца верзија 2. Од 2010-тите, тој е најпопуларниот софтвер за контрола на верзии во софтверот и веб-развојот, користен од десетици милиони луѓе, во сите средини ( Windows, Mac, Linux). Git е исто така системот зад познатата веб-страница GitHub, најголемиот сервер за компјутерски кодови.

Објава на мејлинг листата на Бајрон на firefox-dev „Глоб“ Џонс, виш инженерски менаџер во Мозила кој работи на управување со работниот тек и издавањето, Објасни:

Долго време, развојот на Firefox Desktop ги поддржуваше и Mercurial и uКорисници на Git. Ова двојно барање SCM става значителен товар на опремата која Во некои делови веќе се развлечени. Донесовме одлука да го преселиме Развој на Firefox во Git.

– Ќе продолжиме да ги користиме Bugzilla, moz-phab, Phabricator и Lando.
– Иако ние ќе бидеме домаќини на складиштето на GitHub, работниот тек на нашиот придонес
ќе остане непроменет и нема да прифаќаме барања за повлекување во овој момент
– Се уште работиме во фазите на планирање, но барем се надеваме
шест месеци пред почетокот на миграцијата

Досега проектот обезбеди опција за користење на Mercurial o Git за програмерите да избираат, стрНо, складиштето главно користеше Mercurial. Бидејќи поддршката на два системи одеднаш создава голем товар за тимовите одговорни за одржување на инфраструктурата, Во иднина беше одлучено да се ограничиме на користење само на Git за развој. Сепак, Mozilla ќе продолжи да ги користи услугите Bugzilla, moz-phab, Phabricator и Lando.

Во врска со трансферот на развојот на Firefox, се споменува дека Се очекува миграцијата во Гит да трае најмалку 6 месеци, покрај тоа што транзицијата Ќе се спроведува во две фази:

  • Првата фаза ќе вклучува промена на главното складиште на проектот од Mercurial во Git и отстранување на поддршката за Mercurial на компјутерите на програмерите. Во оваа фаза, Git ќе се користи локално на системи за програмери и moz-phab ќе продолжи да се користи за поднесување закрпи за преглед. Сите промени прво ќе бидат сместени во складиштето на Git, а потоа ќе се префрлат на постојната инфраструктура на Mercurial.
  • Во втората фаза, постепено, чекор по чекор, Mercurial ќе биде заменет со Git во проектната инфраструктура. Откако ќе заврши миграцијата, поддршката на Mercurial ќе се отстрани.

Досега Сега е можно да се користи Git за развој на Firefox, но штом ќе заврши миграцијата, како што веќе беше споменато, поддршката на Mercurial ќе биде отстранета.

Без понатамошно одложување, се надеваме дека оваа промена ќе биде од голема корист за Mozilla и заедницата воопшто, бидејќи промената на GitHub може да помогне да се привлечат нови соработници благодарение на неговата блискост.

Конечно, ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа, можете да ги консултирате деталите во следнава врска.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.