OTA-21 пристигнува со последните допири за верзијата базирана на Ubuntu 16.04

ОТА-21

Не знам дали ќе биде за ОТА-30, но во одреден момент ќе бидеме во право. UBports работи долго време за повторно да го заснова Ubuntu Touch на Focal Fossa (20.04), но што ни испорачува Тие сè уште се верзии базирани на Xenial Xerus (16.04). Пред неколку часа тие се официјализираа лансирање на ОТА-21, со различно нумерирање за PinePhone и PineTab, и продолжува да разочарува што сè уште се базира на верзија на Ubuntu која повеќе не беше поддржана пред околу девет месеци.

Ubuntu 16.04 Xenial Xerus пристигна во април 2016 година. Како верзија LTS, беше поддржана до април минатата година, но вистината е дека помалку боли кога ќе се сетиме дека, барем на PineTab, не можеме да инсталираме програми со GUI од официјалните складишта . Првото нешто што ни кажуваат за ОТА-21 е дека е врз основа на Xenial Xerus, затоа мора да продолжиме да бидеме трпеливи ако сакаме да го направиме скокот.

Определување на Ubuntu Touch OTA-21

 • Врз основа на Ubuntu 16.04.
 • Редизајниран екран за добредојде, односно екран на кој го внесувате вашиот PIN или лозинка.
 • Компас и магнетометар за уреди базирани на Халиум 9 или понова верзија.
 • Можност за бришење на списокот со неодамнешни или пропуштени повици.
 • Подобрена страница за складирање во поставките.
 • Се претпоставува дека можноста за додавање сметка на Google е поправена.
 • Стандардниот прелистувач сега има пристап до микрофонот.
 • Подобрена поддршка за MMS; Ако пораката не е преземена, уредот нè предупредува.
 • Libmedia-hub-qt е префрлен на услугата media-hub.

Ажурирање OTA-21 сега достапен на стабилниот канал, така што сите корисници можат да го инсталираат од истиот оперативен систем. UBports работи напорно за да го заснова својот оперативен систем на Ubuntu 20.04, но нема да кажеме дека OTA-22 веќе ќе биде. Единствено сигурно е дека 21 веќе пристигна, а тоа го направи со неколку важни вести.


2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јосу dijo

  Да им дадеме време на програмерите, малку се и прават што можат, сигурно да беше до нив веќе бевме во 20.04. Промената трае долго време.

  Добриот дел што сè уште не е базиран на 20.04 е што уредите што не можат да го направат скокот до 20.04 ќе имаат подобра поддршка за нивните корисници да можат да продолжат да ги користат подолго време во подобри услови.

 2.   Фаусто Минуцо dijo

  здраво,
  Во голема мера Grazie за информациите во однос на примената.
  Секогаш давав можност.
  Сакам да продолжам со сидро.
  Раскош
  23 генерација 2022