Ubuntu Touch OTA-3 пристигнува со бета поддршка за PineTab и прелиминарна поддршка за snap пакети

Ubuntu Touch OTA-3

Најпрво, извинете се за забуната. Мојот ментален преведувач ме изнамачи и мислев дека се соочуваме со нешто што ќе пристигне следната недела, па ја сфатив веста како да е кандидат за ослободување. Благодарение на мојата претплата на DistroWatch, кој го известува стартувањето на која било дистрибуција, ја сфатив мојата грешка. Можев да го поправам претходниот напис, но „штетата“ е веќе направена и тоа би чинело повеќе од пишување нов со сите информации за пристигнувањето на ОТА-3 од Ubuntu Touch.

Мислам дека е јасно дека оваа ОТА-3 не е иста како таа што пристигна пред години, но вреди да се запамети дека сметките беа ресетирани кога базата беше подигната на 20.04, со кодно име Focal Fossa. Меѓу новите функции, се издвојува поддршката за нови уреди, особено онаа на оригиналниот PineTab од 2020 година, бидејќи не беше загарантирана. Сосема спротивно. На листа на новости на Ubuntu Touch OTA-3 е оној што го имате подолу.

Што има ново во Ubuntu Touch OTA-3 (фокално)

 • Прво издание на системската слика на Ubuntu Touch 20.04 за PinePhone, PinePhone Pro и PineTab (бета).
 • Content-hub API промени и безбедносна поправка.
 • hfd-service / lomiri-system-settings: Вратете ја можноста за оневозможување вибрации за известувања и други апликации.
 • Променете го примарен давател на база на податоци APN во lineageos-apndb (од мобилен-широкопојасен-провајдер-инфо). Ова им овозможува на повеќе корисници нивните мобилни податоци и MMS да работат надвор од кутијата.
 • локација-услуга: (Повторно) додајте провајдер на gpsd (пора за напред од UT 16.04, потребна за главните уреди на Linux PinePhone).
 • Услуга за локација: изложете го имотот D-Bus ClientApplications да биде побаран од Lomiri школка, така што на клиентите на услугата за локација може да им се даде одредено пресметковно време за ажурирање на податоците за локацијата.
 • lomiri-тастатура: Додадени/подобрени распореди на тастатурата (Avro, традиционален бенгалски, персиски).
 • системска конфигурација: Измена на корисничкиот интерфејс и структурата на менито на страниците за безбедност/приватност.
 • Системски поставки: одразете ја промената на изборот на канал на страницата за поставки за ажурирање
 • Прелиминарна поддршка за Snap.
 • Апликација за пораки: Имплементација на пребарување во разговори.
 • Morph Browser: Отстранување на пребарувачот Peekier од листата на достапни пребарувачи, префрлување на стандардниот пребарувач на прелистувачот (DuckDuckGo) автоматски; додадено префрлување на режим на мобилен/десктоп; поле за избор за автоматско вчитување слики додадени во поставките; Ажурирање на QtWebEngine на 5.15.15.
 • QtMir: Додадена е поддршка за DSI како опција за внатрешен приказ (поправа ротација на школка на уредите PinePhone); повторно овозможена поддршка за таблата со исечоци врз основа на центар за содржина (решава копирање+лепење помеѓу апликациите).
 • waydroid/QtMir: Прилагодете ја пресметката на достапната големина на екранот за апликациите на Android (не ги отсекувајте копчињата за навигација на дното)
 • Спречете Lomiri и lomiri-system-compositor да изумрат кога нема меморија.
 • УСБ-мод: проширете го откривањето врзување до CDC-{NCM, ECM}, додава поддршка за поврзување преку USB на, на пример, Fairphone 4.
 • Ажурирања на преводот (голема благодарност до сите соработници на i18n на hosted.weblate.org, голема благодарност и до давателите на услуги на веб-локации кои се хостирани).
 • Оценки за специфични FP4 и P3a за Halium QSG.

Поддржани уреди

 • Asus Zenfone Max Pro M1.
 • Pro1-X.
 • Fairphone 3 и 3+.
 • Ферфон 4.
 • Google Pixel 3a и 3a XL.
 • JingPad A1.
 • Oneplus 5 и 5T.
 • OnePlus 6 и 6T.
 • PinePhone (бета).
 • PinePhone Pro (бета).
 • PineTab (бета).
 • PineTab2 (бета).
 • Sony Xperia
 • Волафон.
 • Волафон
 • Волафон 22.
 • Vollaphone X23.
 • Xiaomi Poco M2 Pro.
 • Xiaomi Poco X3 NFC / X3.
 • Xiaomi Redmi Note 9, 9 Pro, 9 Pro Max и 9S.

Инсталација преку трепкање

Списокот на нови функции ќе биде комплетиран со поправени грешки и безбедносни закрпи. Достапно е во белешки за изданието, каде исто така објаснуваат дека корисниците на PINE64 уред мора преземете ја соодветната слика и инсталирајте го преку трепкање; Сигурно некои наши читатели можат да смислат подобар превод за тој збор, што значи снимање или „запалување“ на SD или во внатрешната меморија.

Постојните корисници можат да се надградат од истиот оперативен систем.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.