PeerTube додава нови функции и сега е подобар од YouTube

PeerTube е видео платформа.

Дека компаниите се таму за да заработат пари е несомнено. Исто така, тоа што бесплатните верзии на нивните производи се кука за да не закачат и да плаќаме исто така. Ете зошто Бесплатната верзија на YouTube е сè понеупотреблива. Затоа е одлична вест да се знае дека PeerTube додава нови функции.

Се разбира, не сум свесен дека проблемот на PeerTube е ист како оној на неколку клиенти за пораки подобри од WhatsApp. Луѓето инсистираат да користат комерцијални алтернативи. Но, можеби со дисеминација можеме да ги промениме работите.

Што е PeerTube?

PeerTube е платформа со отворен код за креирање видео хостинг сајт на веб-сервер. Секој од овие сервери може да се поврзе со други, избегнувајќи централизирано хостирање во фарма на сервери со добиената моќ на контрола и цензура.

Главните карактеристики на PeerTube се:

 • Создаден и одржуван од непрофитен субјект.
 • Може да се инсталира бесплатно на кој било сервер што ги исполнува барањата.
 • Тој е со отворен извор.
 • Може да прикажува видеа и сметки од други сервери на PeerTube
 • Ја намалува употребата на пропусниот опсег бидејќи оние што гледаат видео можат да го споделат преку протоколи P2P.
 • Не бара употреба на специфичен прелистувач, иако има голем број поддржани верзии.
 • Функцијата „Гледај подоцна“ за да додадеме видеа што ќе ги гледаме подоцна.
 • Креирање на јавни или приватни плејлисти.
 • Прилагодување на профилот и темата.
 • Претплата на канали.
 • Ексклузивни страници за историја и претплати.
 • Различни критериуми за филтрирање.
 • Можност за споделување преку веб-врска или HTML код вклучувајќи интервал за репродукција.
 • Можете да ги преземете видеата.
 • Повеќе критериуми за пребарување.

PeerTube додава нови функции и тоа се

Видео поглавја

Откако видеото ќе се креира и прикачи, создавачот може да ги подели на поглавја со доделување наслови на различните поделби врз основа на временски печати. Ова ќе му го олесни навигацијата на гледачот.

Преглед

Со позирање или лизгање на глувчето на лентата за лизгање, сега е можно да се прегледа видео.

Замена на видео

Мислам дека ни се има случено речиси на сите нас кои поставуваме видеа на YouTube со слики од екранот. Без да го сфатиме, споделуваме информации со светот кои не сакаме да бидат видени. На YouTube нема друг избор освен да го избришете видеото, повторно да го поставите и повторно да ги запишете сите податоци. Ако веќе сте го споделиле URL-то, лоша среќа. PeerTube, отсега па натаму, ви овозможува повторно да поставувате видеа, додека насловот, описот и URL-то се непроменети. Се разбира, ова мора да биде овозможено од администраторот на серверот и ќе има етикета што покажува дека видеото е повторно поставено.

Заштита на лозинка

Друг начин да се гарантира приватноста на содржината е можноста за доделување лозинка на видеата, така што само оние што ја имаат можат да пристапат до неа.

Инсталирањето на PeerTube бара (покрај веб-сервер) одредено знаење, затоа ве упатувам директно на официјалната документација. Во секој случај, можете да видите како функционира со овие канали:

 • Блендер: Канал на софтвер за 3D дизајн со упатства и содржини произведени со оваа алатка.
 • TILVids: Канал со едукативни и забавни видеа генерирани од независни креатори.
 • Beeld & Geluid: Колекција мултимедија од холандски музеј што може повторно да се користи за создавање нова содржина.
 • Меѓународен медиумски сервер за приватност: видеа да го осудиме масовниот надзор на кој нè подложуваат владите и корпорациите.
 • Basspistol: Некомерцијални уметници сподели вашата музика без права.

Можете да најдете повеќе платформи на трагачот на проектот.

Зошто е важен PeerTube?

За жал, ветувањата за слобода што беа навестени со падот на Берлинскиот ѕид и појавата на Интернет, бледнеат.. Ние сме на работ на ерата на неопуританизам маскиран како одбрана на правата и цензура заснована на економски интереси. Децентрализирано решение како PeerTube, во рацете на заедницата, е она што овозможува различни мислења и непријатни информации да продолжат да се шират.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.