Roundcube ги здружува силите со Nextcloud

Roundcube се приклучува на Nextcloud

Едно од најпопуларните решенија со отворен код, клиентот за веб-пошта Roundcube се придружува на Nextcloud, една од најдобрите платформи за колаборативна работа што се организираат самостојно (и исто така со отворен код

Roundcube е добро познат на оние кои користат веб-хостинг услуги базирани на Линукс Обично тоа е решението што го нудат хостинг компаниите за да можат корисниците да ја проверуваат е-поштата со сопствен домен.

Roundcube ги здружува силите со Nextcloud

Проектот Nextcloud имаше за цел да го избегне монополот (U олигопол) на Microsoft, Google и други платформи за соработка засновани на комерцијален софтвер. Во таа смисла, со преземањето на одговорноста за дестинациите на Roundcube, тие ќе можат да им понудат на своите клиенти кои плаќаат и на корисниците на заедницата алтернативно решение за е-пошта што ќе ги спречи компаниите, владите и поединците да се откажат од контролата на нивните лични податоци.

Различни европски земји како Германија и Данска ја обесхрабрија или директно ја забранија употребата на платформи како што се Microsoft 365 (Office Online) или Google Documents бидејќи тие не нудат гаранции за приватност. и испратете ги податоците надвор од границите на заедницата. Напротив, Nextcloud и Roundcube, бидејќи можат да бидат хостирани на кој било сервер избран од корисникот, се одлична алтернатива.

Roundcube доаѓа интегрирано со Cpanel, популарно (меѓу давателите на хостинг) контролен панел решение за најевтините планови. Покрај тоа, го користат различни владини организации, академици и корпорации како што се Европската комисија, поранешна Република Индија (не ми се допаѓа новото име) универзитетите во Кембриџ, Викторија и Харвард и институтот Тата во Мумбаи за кој никогаш не сум слушнал.зборувајте, но во билтенот пишува дека е престижен.

Што можеме да очекуваме

Во согласност на изјавата од Nextcloud Идејата е да се инвестира многу во проектот за да се подобри и да се прилагоди на што е можно повеќе корисници.  Ова вклучува не само ангажирање платени програмери, туку и поканување на програмери волонтери да соработуваат.

Во секој случај, беше појаснето дека и двата ќе продолжат како независни проекти:

Како производ, Roundcube има воспоставен пат до успехот сам по себе. Бидејќи остануваат да се истражат можностите, не се планира директно спојување помеѓу Roundcube и Nextcloud. Roundcube нема да ја замени Nextcloud Mail или обратно. И двата производи имаат силни и слаби страни и, како производи со отворен код, тие веќе споделуваат некои основни библиотеки и алатки, но тие остануваат независни понуди за преклопување, но различни сценарија за употреба. Nextcloud Mail ќе се развива како што е, фокусиран на природно користење во Nextcloud. Roundcube ќе продолжи да им служи на своите нови и активни корисници како самостоен, безбеден клиент за е-пошта.

Светла и сенки

И покрај популарноста на Roundcube, неговата историја која започна во 2008 година не беше без негативни настани.

Во 2015 година, одговорните за проектот и Kolab Systems AG организираа кампања за групно финансирање за создавање на Roundcube Next, целосно препишано решение кое би вклучувало дополнителни функции, поддршка за протоколот WebRTC и поврзување со Dropbox и Owncloud (Решение од кое Nextcloud беше чаталено). Иако целта за собирање средства беше надмината, проектот беше откажан без објаснување или рефундирање.

Во 2023 година, проруската хакерска група, Winter Vivern, ја искористи ранливоста на нулта ден, користејќи ја за да ги нападне европските владини ентитети. Во овој случај, ранливоста беше искористена за инјектирање JavaScript код во апликацијата за сервер Roundcube. Доволно беше корисникот да ја отвори е-поштата за да им овозможи на напаѓачите да извршат произволен JavaScript код во прозорецот на нивниот прелистувач, дозволувајќи им да пристапат до папките и е-поштата во сметката на тој корисник и да ги испратат до серверот на оние кои го организирале нападот.

Несомнено е добра вест што има алтернативи за монополските услуги и, ако тоа доаѓа од проекти со отворен код и генерирање на работни извори, многу подобро. Бидејќи имам интернет дома и мобилни уреди, веќе ретко користам Roundcube (имам Thunderbird и K9-mail на мојот компјутер и мобилни уреди), но добро е да се знае дека е таму.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.