ScummVM 2.7.0 е веќе објавен и ова се неговите новости

Scummvm

ScummVM ви овозможува да извршувате одредени класични графички авантуристички игри и игри со улоги

По 6 месеци развој, на објавување на новата верзија на моторот за игри со крос-платформи ScummVM 2.7.0, што ги заменува извршните датотеки на играта и овозможува многу класични игри да се извршуваат на платформи за кои првично не биле наменети.

За оние кои не се свесни за ScummVM (Scumm Virtual Machine), треба да знаете дека ова е софтвер кој ви овозможува да извршувате графички авантури првично создадени за моторот LucasArts SCUMM. ScummVM поддржува и различни игри кои не користат SCUMM мотор, направени од компании како Revolution Software или Adventure Soft.

Како што сугерира и неговото име, ScummVM ги води игрите преку виртуелна машина, користејќи ги само неговите датотеки со податоци, така што ги заменува извршните датотеки со кои играта беше првично објавена. Ова дозволува игрите да работат на системи за кои никогаш не биле дизајнирани, како што се wii, pocketPCs, PalmOS, Nintendo DS, PSP, PlayStation 3, Linux, Xbox или мобилни телефони.

Вкупно, обезбедени се повеќе од 320 мисии, вклучувајќи игри од LucasArts, Humongous Entertainment, Revolution Software, Cyan и Sierra, како што се Maniac Mansion, Monkey Island, Broken Sword, Myst, Blade Runner, King's Quest 1-7, Space Quest 1-6, Discworld, Simon the Sorcerer, Бас челично небо, привлечноста на искушувачката и легендата за Кирандија.

Игрите се компатибилни со Linux, Windows, macOS, iOS, Android, PS Vita, Switch, Dreamcast, AmigaOS, Atari/FreeMiNT, RISC OS, Haiku, PSP, PS3, Maemo, GCW Zero итн.

Главните нови карактеристики на ScummVM 2.7.0

Во оваа нова верзија на ScummVM 2.7.0 што е претставена, се издвојува дека а систем за скалирање на излезот со помош на шејдери. новиот систем овозможува постарите игри да работат на дисплеи со висока резолуција со висока визуелна верност што го имитира однесувањето на CRT дисплеите, плус подобрено скалирање на курсорот во режимот OpenGL.

Друга промена што се издвојува во новата верзија е тоа што беше обезбедена можноста за поставување однапред дефинирани податоци за иницијализирање на генераторот на псевдо-случајни броеви, што овозможува повторливо однесување низ различни изданија на играта.

Покрај ова, можеме да откриеме и дека на можност за водење игри во режим на автоматско откривање (Можете да ја преименувате извршната датотека во scummvm-auto или да креирате датотека scummvm-autorun за да ја овозможите.)

Се издвојува и во оваа нова верзија на ScummVM 2.7.0 која додаде lдо способност за поставување параметри предефинирана командна линија (Параметрите мора да бидат запишани во датотеката scummvm-autorun.)

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Додадена е поддршка за надминување на стандардните поставки со наведување датотека
 • конфигурација во опциите „–initial-cfg=FILE“ или „-i“.
 • Додадена е опцијата --output-channels=CHANNELS за да се постави аудио излезот на моно.
 • Бројот на платформи за кои се достапни преземања на ресурси за игри поголеми од 2 GB е проширен.
 • Додадена е поддршка за играта:
 • Војник Бојз.
 • Интерактивни фантастични игри GLK Scott Adams (верзии C64 и ZX Spectrum).
 • ГЛК Скот Адамс мисии 1-12 во формат TI99/4A.
 • Обсидијан.
 • Пинк Пантер: Пасош за опасност.
 • Пинк Пантер: Хокус Покус Пинк.
 • Адибу 2 „Животна средина“, „Прочитај/брои 4 и 5“ и „Читај/брои 6 и 7“.
 • Driller/Space Station Oblivion (верзија за DOS/EGA/CGA, Amiga, AtariST, ZX Spectrum и Amstrad CPC).
 • Сали на мртвите: Авантура од бајка II.
 • Chop Suey, Eastern Mind и 16 други игри на моторите Director 3 и Director 4.
 • Подобрена поддршка за серијата игри Broken Sword, редизајниран код за откривање верзии на игри.
 • Додадена е поддршка за платформата:
 • Конзолата RetroMini RS90 со дистрибуција OpenDingux.
 • Првата генерација на конзоли Miyoo (New BittBoy, Pocket Go и PowKiddy Q90-V90-Q20) со
 • TriForceX Miyoo CFW.
 • Мини апликација Miyoo.
 • Колибри ОС оперативен систем.
 • 26-битни верзии на RISC OS.

Конечно, ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за тоа, можете да го направите од следнава врска.

Проектниот код се дистрибуира под лиценцата GPLv3+ и може да се добијат инсталационите датотеки за различните поддржани платформи, кои во случајот на Linux deb, Snap и Flatpak пакетите се нудат од следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.