Softmaker Office 2024 достапен за мобилни телефони

Softmaker Office 2024 има мобилна верзија

Алтернативата на канцелариски пакети со отворен код за мобилни телефони не е премногу обемна; има Andr OpenOffice и Collabora Office и не многу друго. Направете го на располагање Softmaker Office 2024 стрЗа мобилните телефони, дури и ако е комерцијален софтвер, тоа е одлична вест.

Ако корисниците на Linux сакаат да напишат документ, да внесуваат податоци во табела или да додадат елементи на презентација со помош на нашиот мобилен уред, а потоа да продолжат да работат на компјутерот, мора да прибегнеме кон облак услуги како што се Microsoft 365 или Google Documents. Softmaker Office ни овозможува локално да креираме датотеки и да ги споделуваме преку USB-кабел или со користење на нашата сопствена мрежа покрај користењето на најчестите услуги за складирање.

Softmaker Office 2024 достапен за мобилни телефони

Текстмејкер процесор на текст

Softmaker Office 2024 го прилагодува интерфејсот на типот на уредот, обезбедувајќи ги истите карактеристики како и десктоп верзиите.

Како и во претходните изданија, Пакетот е составен од процесор на текст, табела и програма за креирање презентации. Може да се преземе од продавниците за апликации Google y Јаболко бесплатно, иако за плаќање пристапувате до дополнителни функции.

Softmaker Office ги носи истите функции како неговиот десктоп колега, но со корисничкиот интерфејс што одговара на уредот.или. Сите три апликации имаат мајчин поддршка за формати на датотеки на Microsoft Office.

Процесорот на текст TextMaker

Процесорот на текст ги вклучува функциите што вообичаено се наоѓаат во десктоп процесорот за текст вкако проверка на правопис, вкрстени референци, генератор на индекси, табели, стилски листови и натписи на фотографии.

Резултатот може да се зачува во услугите за складирање облак како што се iCloud, Dropbox, Google Drive.

Табелата на PlanMaker

Табели во мобилната верзија на PlanMaker 2024

Мобилната верзија на Planmaker 2024 ви овозможува да креирате повеќе од 80 графикони и да примените повеќе од 400 формули

За нашите пресметки можеме да користиме повеќе од 430 формули компатибилни со Excel и да ги претставиме со 80 видови графикони. Имаме и професионални функции како стожерни табели, табели со податоци и консолидација на податоци. За да бараме грешки имаме синтаксно истакнување и „детектив“.

Презентации програма Презентации

Softmaker Office 2024 за мобилен телефон. Програма за презентација.

Креаторот на презентации на Softmaker Office 2024 ги има истите карактеристики како и десктоп верзијата

Програмата за презентација не е едноставен плеер како што е често случај со други мобилни верзии на слични програми. Апликацијата не само што може да ја репродуцира целата содржина создадена со PowePoint на работната површина (вклучувајќи транзиции и мултимедијални содржини, туку и да ја креира.

Верзијата за десктоп

За разлика од мобилната верзија, Десктоп верзијата за Linux, Windows и Mac на Softmaker Office 2024 се плаќа. Или според модалитетот на претплата или преку традиционалното плаќање за лиценца.  Верзијата за претплата вклучува неколку многу интересни дополнителни функции како што се:

 • Автоматски превод помеѓу повеќе од 30 јазици со одржување на оригиналниот распоред на документот користејќи ја услугата DeepL.
 • Интеграција со ChatGPT за резимирање или креирање текстови.

И верзиите за еднократно плаќање и претплата ги имаат овие карактеристики:

 • Мајчин поддршка за формати на Microsoft Office.
 • Проверка на граматиката на шпански и на 74 други јазици.
 • Креатор на баркод и QR код.
 • Повеќекратно копирање на расфрлани делови од текстот.
 • Аудио и видео компатибилност со Linux.
 • Вметнете фонтови во документи.
 • Увоз и извоз на базата на податоци SQLite со помош на табела.
 • Креирање на самоизвршувачки презентации.

Softmaker Office чини 29,90 евра/долар годишно за претплата и 99,95 евра/долар за постојаната лиценца.

Пред неколку години, Линус Торвалдс рече дека не му е грижа дали софтверот е бесплатен или комерцијален се додека постои добра причина за неговото постоење. Тим О'Рајли, креаторот на технолошкиот издавач O'Reilly Media, потврдува дека единствената слобода што е важна е тоа што корисникот може да го извлече максимумот од своите уреди. Со години сум корисник на производите на Softmaker и како корисник на Линукс, тие навистина ми го олеснуваат животот.

Се разбира, исто така би сакал да видам канцелариски пакет со отворен код за мобилен кој е навистина конкурентен,


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.