SuperTuxKart 1.4 пристигнува со нови режими, подобрувања и многу повеќе

Супер Тукс картинг

SuperTuxKart е бесплатна 3D аркадна тркачка видео игра базирана на Марио Карт, чиј главен лик е Тукс, маскотата на кернелот Линукс

По една година развој, беше најавено објавувањето на новата верзија на популарната игра „Supertuxkart 1.4“, верзија во која се направени различни подобрувања на графиката, како и воведување на некои промени.

За оние кои сè уште не се свесни за Супертуксарт, треба да го знаат тоа ова е популарна бесплатна игра со трки со многу карти и патеки. Покрај тоа, доаѓа со карактери од различни проекти со отворен извор кои вклучуваат неколку патеки за трки. Претходно ова беше еден играч или локална мултиплеер игра, но со оваа нова верзија работите се менуваат.

Постојат неколку видови на натпревари во мултиплеер на располагање, кои вклучуваат редовни трки, временски испитувања, режим на битка и новиот режим Capture-Flag.

Главни вести SuperTuxKart 1.4

Во оваа нова верзија на SuperTuxKart 1.4 што е претставена можеме да откриеме дека дна фудбалските терени се нишаа стартните позиции, Како и редизајнирање на сместувањето на предметите во трките на фудбалските терени за да се направи конкуренцијата погодна, без оглед на бројот на учесници (до трки еден на еден). За да се подобри планирањето на стратегијата за минување на маршрутата, додадени се ознаки на терен.

Друга промена што се истакнува во оваа нова верзија е таа додаден режим на тест круг, како и она што е додадено нова анимација за елементи и ѕвезди и имплементирана поддршка за дисплеи со висока густина на пиксели (HiDPI).

Во однос на поддршката за ОС, се споменува дека во Windows е имплементирана можноста за генерирање склопови за архитектурата ARMv7, додека во Mac OS поддршката за верзијата 10.9 е вратена на 10.14 инклузивна.

Дополнително на ова, додаден е и експериментален мотор за рендерирање кој користи графички API на Vulkan. Опцијата „–render-driver=vulkan“ и командата „/vulkan“ се достапни за овозможување.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Додадена е функција за пребарување на индиции на екранот со мрежните операции.
  Обезбедена е можност да се постави ограничување на бројот на играчи.
  Додадена е нова Godette картинг. Ажурирани мапи на Konqi.
 • Патеките на Battle Island и Cave X се ажурирани. Поправени проблеми со патеката Antediluvian Abyss. Додадени се нови текстури за патеката Shifting Sands.
 • Воведеното скалирање на резолуцијата на рендерот за модерниот рендер, за корисници со ограничена моќност на графичкиот процесор, ова овозможува значителни придобивки од перформансите (FPS) по цена на квалитетот на сликата. Може да дозволи и дополнителни графички ефекти со исти перформанси.
 • Поедноставување со отстранување на неискористени застарени графички ефекти
 • Многу ажурирања на кодот поврзан со текстурата
 • Автоматско пресметување на растојанија LOD за 3D модели конфигурирани да користат LOD врз основа на сложеноста на патеката
 • Подобрена рефлексија на просторот на екранот

Конечно ако сакате да дознаете повеќе за тоа За оваа нова верзија на играта, можете да ги проверите деталите во официјалното соопштение. Врската е оваа.

Како да инсталирате SuperTuxKart на Ubuntu и деривати?

Како такво, SuperTuxKart е доста популарен и го има во повеќето дистрибуции на Linux, но како што знаете, ажурирањата не се применуваат веднаш во складиштата, за да уживате во оваа нова верзија треба да го додадете складиштето на играта.

Ова може да се додаде на која било дистрибуција базирана на Ubuntu било да е тоа Linux Mint, Kubuntu, Zorin OS итн.

За да го додадете, само отворете терминал (Ctrl + Alt + T) и напишете ја следнава команда:

sudo add-apt-repository ppa:stk/dev

Ажурирајте ја целата наша листа на складишта со:

sudo apt-get update

И, конечно, продолжете со инсталирање на Supertuxkart во нашиот систем:

sudo apt-get install supertuxkart

Друг метод за да можете да ја инсталирате оваа одлична игра на вашиот систем, е со помош на пакувања flatpak и единственото барање е да имате овозможено поддршка за овој вид пакет на вашиот систем.

За да инсталирате со овој метод, само отворете терминал и напишете ја следнава команда во неа:

flatpak install flathub net.supertuxkart.SuperTuxKart

Конечно, ако не можете да го пронајдете фрлачот во менито за апликација, можете да ја извршите играта инсталирана од flatpak со внесување на следнава команда во терминалот:

flatpak run net.supertuxkart.SuperTuxKart

И подготвени за уживање!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.