Twister UI: Што е тоа, како се инсталира и користи на GNU/Linux?

Twister UI: Што е тоа, како се инсталира и користи на GNU/Linux?

Twister UI: Што е тоа, како се инсталира и користи на GNU/Linux?

На почетокот на 2022 година, запознав и пробав кул софтверска алатка наречена Twister UI. Што во тоа време ми беше многу корисно, бидејќи, како добро Корисник на GNU/Linux Distributions Ми се допаѓа приспособете и оптимизирате до последната ставка, и двете ваши Графички интерфејс од нивните конфигурациски датотеки и апликации. И бидејќи никогаш не е коментирано Убулог, денес ќе го објавиме и ќе го покажеме неговиот потенцијал.

Вреди да се напомене дека тоа е дел од еден поголем развој наречен Твистер ОС. Затоа, и двете се 2 бесплатни и отворени случувања. Првиот е а GNU / Linux Distro што веќе го има вториот интегриран, што е а визуелна тема напредни. А тоа, како што ќе видиме подоцна, ни овозможува да имплементираме и оригинален графички изглед на Линукс и да симулираме различни графички кориснички интерфејси (GUI) на други сопственички оперативни системи, како што се Windows и macOS.

Убунту 21.10 на малина Пи

И, пред да започнете со ова упатство за апликацијата Twister UI, препорачуваме да истражите некои претходна поврзана содржина, на крај:

Убунту 21.10 на малина Пи
Поврзана статија:
Нова можност: Како Ubuntu 21.10 одговара на Raspberry Pi?

Компиз: Инсталација, конфигурација и употреба во средината на 2022 година
Поврзана статија:
Компиз: Инсталација, конфигурација и употреба во средината на 2022 година

Twister UI: Одличен приклучок за GNU/Linux GUI

Twister UI: Одличен приклучок за GNU/Linux GUI

Што е TwisterUI?

Според нејзините креатори во својата официјална веб-страница, Twister UI o Тема Твистер накратко е опишано како:

"Приклучок за кориснички интерфејс за Linux Mint, Xubuntu и Manjaro, кој т.еВклучува теми, апликации и поставки за да се обезбеди корисничко искуство слично на она што се наоѓа во GNU/Linux Twister OS Distribution, што вообичаено се користи на Raspberry Pi".

Како инсталираш?

За негово преземање и инсталација, ни треба само преземете го пакетот за инсталација од неговите тековна верзија (2.1.2) преку неговата официјален дел за преземање. И не заборавајте дека инсталацијата мора да биде на a GNU/Linux distro компатибилен со работната околина XFCE, и со интернет конекција.

Откако ќе се преземе мораме стартувајте го инсталациониот пакет со следново наредба за команди:

sudo ./Descargas/TwisterUIv2-1-2Install.run

Кога ќе го извршите, инсталерот ќе ја провери вашата интернет-врска со ажурирање на списокот со пакети во тековните складишта. Потоа, ќе продолжи да го отпакува софтверот и да инсталира дополнителни пакети. Откако ќе заврши, ќе го рестартира оперативниот систем и ќе ни го покаже новиот GUI, оригинален од Twister OS. Што може да се смени во други, како на пр Windows (95, 98, 7, 10 и 11) o macOS (Биг Сур и Монтереј), на барање на корисникот.

Снимки на екранот

Веќе инсталиран, Twister UI нуди да се префрли графичкиот интерфејс преку менито за апликации со повикана апликација Тема Твистер.

Како што ќе покажеме подолу:

Пред да го инсталирате

Twister UI

Слика од екранот на Twister UI 2

откако ќе се инсталира

Слика од екранот на Twister UI 3

Достапни GUI

Снимка на екранот 4

Снимка на екранот 5

Снимка на екранот 6

Снимка на екранот 7

Снимка на екранот 8

Снимка на екранот 9

Linux
Поврзана статија:
Linux за почетници: сè што треба да знаете
Боја на акцент во Ubuntu 22.04
Поврзана статија:
Нови опции за изглед во Ubuntu 22.04: боја на акцент и пристаниште во облик на пристаниште, меѓу другото

Апстрактни банер за објава

Краток преглед

Накратко, Twister UI Тој е бесплатен и отворен софтвер, идеален за инсталирање и користење на кој било GNU / Linux Distro компатибилен под околината на работната површина XFCE. Бидејќи, ако сакаме да ги приспособиме нашите GNU/Linux Distros на оригинален начин или да го криеме под маската на други оперативни системи (како што се Windows или macOS) поради различни причини, тогаш оваа апликација е идеална за неа.

Ако ви се допадна содржината, оставете го вашиот коментар и споделете го со другите. И запомнете, посетете го почетокот на нашата «сајт», покрај официјалниот канал на Телеграма за повеќе вести, упатства и ажурирања на Linux. Запад група, за повеќе информации за денешната тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Францискокс dijo

  Навистина е импресивен и лета со брзина, многу се препорачува. Го инсталирав одамна, но не се ни сеќавав на името, благодарам што се сетив. 🙂 добра статија.

  1.    Хозе Алберт dijo

   Поздрав, Франциско xp. Ви благодариме за вашиот коментар. Да, тоа е одлична апликација за олеснување на тие пријатни задачи за прилагодување на нашите GNU/Linux оперативни системи.