UberStudent vs. Едубунту. Во потрага по најдоброто дистрибуција за студентите

дистрибуција на студенти

Не е тајна дека има безброј дистрибуции на Линукс. Броејќи го само Убунту и сите негови официјални вкусови, имаме 10 достапни дистрибуции, и тоа не ги брои сите неофицијални. Се сеќавам пред неколку години кога го инсталирав Ubuntu Studio како главен систем, дистрибуција која е наменета за музичари и за создавање мултимедијална содржина. И, иако веќе малку доцниме за „враќање на училиште“, исто така е достапна и официјална верзија за студентите. Во оваа статија ќе ја ставиме оваа официјална верзија за студентите лице во лице со друга дистрибуција базирана на Убунту, која има многу да каже во врска со ова: Едубунту против УберСтудент.

Двата система тие се базираат на Убунту, така што има многу малку разлики внатре. Разликите се во други аспекти, како што се инсталираните програми, како сè е организирано или сликата. Исто така, постои разлика во перформансите помеѓу двата система, но тоа не е нешто што ќе го забележиме премногу ако компјутерот не е мал лаптоп.

Преземање и инсталирање

Двете дистрибуции се инсталираат на едноставен и сличен начин. Само треба преземете го ISO на една од верзиите (од ТУКА Едубунту и од ТУКА UberStudent's), креирајте pendrive за инсталација (препорачано) или запалете го на ДВД-Р, стартувајте го компјутерот во кое сакаме да го инсталираме со поставено ДВД / Пендрив и инсталирајте го системот како што би направиле со друга верзија на Убунту. Општо земено, секој компјутер прво го чита ЦД-то, а потоа и хард дискот, па ако нашиот избор е да користиме pendrive, ќе мора да го смениме редоследот за подигнување од BIOS-от. И во двата случаи можеме да го тестираме системот или да го инсталираме.

Инсталирани програми

инсталирани програми-едубунту

Двете дистрибуции имаат стандарден инсталиран добар број на образовни програми. Кога ги преземаме сликите на дискот, приближно 3 GB од двете ISO веќе нè тера да мислиме дека не преземавме едноставна дистрибуција. Ако пребаруваме помеѓу апликациите за образование на двата система, можеме да го видиме тоа Едубунту има повеќе претходно инсталирани програми отколку UberStudent. Всушност, UberStudent нè поврзува со некои веб-страници како да се програми. Претпочитам програмите, образованието во овој случај, да се инсталираат по дифолт, но разбирам дека не сите ќе мислат исто. Како и да е, кој не се согласува со мене и еден ден ќе остане без врска што ќе им овозможи да ги консултираат информациите, ќе ми каже.

апликации за ученици

Важно е да се споменат некои програми што ги има Едубунту што ги нема UberStudent, како што се KAlgebra, Kazium, KGeography или Marble. Наместо тоа, UberStudent има помала колекција, но вклучува неколку алатки за уредување на текстови што ги нема Edubuntu. На крајот на краиштата, Едубунту вклучува повеќе програми кои овозможуваат многу информации до студентите и UberStudent вклучува повеќе алатки кои можат да помогнат во студијата, но без да ги обезбедиме овие информации. Мислам дека Едубунту е подобар за студентите по природни науки и математика, а UberStudent е повеќе фокусиран на корисници кои претпочитаат текстови, особено за да ги пишуваат.

Победник: Едубунту.

Организација

Сите апликации, логично, треба да бидат организирани на некој начин. Бескорисно е да имаме многу апликации ако не сме во можност да ги најдеме (како што ми се случи кога користев верзија на Linux Mint). За поновите корисници, излегувањето од Виндоус за влез во Линукс може да биде збунувачки, особено поради тоа што не ги знаат имињата на апликациите (како што правеа моите браќа кога ми ги земаа компјутерите).

Во оваа смисла, единството не е дека ги има скриените апликации, туку начинот да ги покаже од нив UberStudent е многу поприроден и интуитивно, како што можете да видите во претходниот дел. Во Unity може да биде потешко да се најдат апликации кои се подредени по поопшти категории. Ова ми се случи токму кога првпат го користев: не знаев каде да барам. Тоа не ми се случило во другите графички средини. На кратко, не е дека едното го покажува многу подобро од другото; е тоа што другиот го покажува тоа помалку добро.

Победник: УберСтудент

Слика и дизајн

дизајн-студентски студенти

UberStudent користи околина xface, дозволувајќи му да функционира подобро на помалку моќни компјутериНо, ова има цена што ќе ја платиме во помалку привлечна слика. Нешто што беше очигледно во претходните верзии беа копчињата за минимизирање, затворање и враќање. Тие беа во различни бои и не изгледаше многу добро. Но, како што можете да видите на претходната слика од екранот, ова е нешто што се смени во последната верзија и останува само копчето за затворање на црвените прозорци.

Се чини важно да се спомене дека во сесија во живо, UberStudent нема шпански јазик. Мора да го инсталирате.

едубунту-дизајн

Од друга страна, Едубунту ја одржува животната средина Единство во целост што ја користи официјалната верзија на Ubuntu. Единството, кое е многу критикувано од многу корисници (вклучително и јас) уште од првото пристигнување во Убунту 11.04, може да се почувствува малку чудно кога ќе го користиме, но е многу попривлечно од скоро секоја средина, вклучително и Гном (онаа што обично го користам, поточно Ubuntu Mate). Главниот проблем со Unity е што тој работи малку полошо кај компјутерите со ниски ресурси, но визуелно е многу привлечен.

Победник: Едубунту

Заклучок

До бодовите, Едубунту победи со 2-1. Ниту, пак, е нешто што треба да нè изненади, не залудно зборуваме за а официјален вкус Убунту против оној што е независен. Откако ќе се навикнеме да го користиме системот, Unity е многу поубав од Xface и сите апликации што се достапни во Едубунту не прават да му го дадеме шампионскиот појас по своја заслуга.

Како и да е, слободни системи и лесни за инсталирање, најдобро е да ги испробате двата система за да видите кој од нив најдобро одговара на вашите потреби. Ако имате, кое од овие две дистрибуции ви се допаѓа најмногу за студирање: UberStudent или Edubuntu?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  Takeе го разгледам Uberstudent, имам лаптоп што може да работи Edubuntu, но мислам дека не е погодно да се жртвува перформансот за изгледот на работната површина (барем од лична гледна точка, секој ќе има свој вкус )
  Неколку години во Аргентина, државата започна дистрибуција заснована на Debian, Huayra Linux, ориентирана кон образовната област, но во најновата верзија (3.0 наваму) се сврте во визуелниот аспект, вчитувајќи ја работната површина со малку неопходни работи и намалување на перформансите на системот во опрема со ниски перформанси, нешто што не се случи во 2.0-те изданија.
  Вистината е дека е срамота, таа донесе многу добри алатки и со ЦДпедиа (во која си ја симнаа Википедија на хард дискот), потребата да се поврзеш на Интернет веќе беше значително намалена.

 2.   Мигел dijo

  Друга алтернатива е да можете да ги користите овие едукативни дистрибуции на Линукс без да ги преземете. Можете да го направите тоа преку Интернет од веб-страниците:

  https://www.onworks.net/os-distributions/ubuntu-based/free-uberstudent-online
  https://www.onworks.net/os-distributions/ubuntu-based/free-edubuntu-online