Убунту, идеален за управување и следење на мрежите

Убунту, идеален за управување и следење на мрежите

Постојат многу кои бараат или бараат решение за одржување компјутерска соба или интернет кафе, нешто што им овозможува да ја следат и управуваат мрежата без да плаќаат за тоа професионална техничка услуга. Ya овде Зборуваме за можностите засновани на Убунту за да се реши ова, но има многу, колку вкусови или потреби. За мене, најкомплетната опција за следење на мрежите е: Ubuntu. Но Имам Ubuntu на мојот компјутер и не можам да најдам како да го направам тоа? Ubuntu во комбинација со Epoptes, алатка за следење на мрежата, е совршено решение за интернет кафулиња, компјутерски простории и други слични мрежи. И покрај тоа што е неопходна алатка, таа обично не е инсталирана со Ubuntu, иако се наоѓа во официјалните складишта на Ubuntu.

Како да инсталирам Epoptes за да ја надгледувам мојата мрежа

Epoptes е инсталиран стандардно во Edubuntu; затоа како можно решение за почетниците е можноста за инсталирање на Едубунту на компјутери. Ова е добро за мрежите во училниците или училишните мрежи, но Што ако имам компјутерско кафе или деловна мрежа? Како да го направам тоа? Па за ова, само имате неодамнешна верзија на Ubuntu, Ubuntu 14.04 може да биде валиден и да инсталирате Epoptes од Софтверскиот центар или во терминалот со внесување

sudo apt-get инсталирај epoptes

Epoptes работи како и секоја програма што работи преку мрежа, потребно е да ја инсталирате главната програма на компјутерот што ќе функционира како сервер, а потоа да ја инсталирате верзијата на клиентот на компјутерот што ќе биде подреден на нашиот сервер, односно на компјутерски клиент. Така, на компјутерот што сакаме да функционираме како клиент, отвораме терминал и пишуваме

sudo apt-get install epoptes-клиент

Дури и да е така, епопите нема да работат како што сакаме, за да работи добро, потребно е да се направат некои модификации, од кои првата е да се воспостават корисниците што сакаме да ги следат епопите. За да го направите ова, ние отвораме терминал на серверот (или компјутер кој работи како таков) и пишуваме

sudo gpasswd -епопети за корисничко име

Конечно, треба да ја уредиме датотеката / etc / default / epoptes и да ја бараме линијата „SOCKET_GROUP“, потоа ја ставаме групата на која и припаѓа мрежата, доколку немаме група претходно ја дефиниравме. Исто така, ни требаат клиенти на компјутерите да бидат препознаени од серверот секогаш кога тие ќе се поврзат, не само еднаш, затоа во секој клиент отвораме терминал и пишуваме

sudo epoptes-клиент -c

оваа команда ќе побара сервер за сертификат за управување со клиентската програма. Исто така, за да завршиме со секој клиент-компјутер, мора да ја уредиме датотеката / etc / default / epoptes-клиент и во линијата што вели "SERVER =" ставена подолу IP адресата од серверот, на пример:

СЕРВЕР = 127.0.0.0

Ова ќе биде доволно за епопите да ја следат нашата мрежа и можеме да го користиме Ubuntu како оперативен систем на нашите мрежни компјутери. Ако експериментирате малку, ќе видите како епоптите ни овозможуваат да ја видиме работната површина на компјутерот на клиентот, да испраќаме пораки, па дури и да го исклучуваме и вклучуваме компјутерот. Ајде, една од најцелосните алатки за следење на мрежите Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   leillo1975 година dijo

  Јас сум администратор на системи во техничко училиште и има часови што се изучуваат целосно со бесплатни системи и софтвер. Оваа алатка ќе биде одлична за мене да имам малку контрола над училницата, и јас и наставникот. Фала !!!

 2.   Марко dijo

  Здраво, одлична апликација, но ако треба да ја примените од Убунту на клиенти со Виндоус, има друга алатка или е можно со Епопти

 3.   ангел dijo

  Добра вечер, но ако не добиете интернет и јас сакам да го сторам тоа на универзитет, нема интернет, како да го направам тоа? Веќе сум уморен од вирусите што ги произведува Виндоус и тие ме менуваат или даваат тоа е лозинка, ми треба нешто што само јас можам да го управувам од серверот Централно, помогни ми дека сум малку нов

 4.   Нео dijo

  може да се користи како ubunto сервер и да ги следи Windows компјутерите?