Ubuntu Cinnamon 20.10 воведува цимет 4.6.6 и сега звучи исто како и главната верзија

Ubuntu цимет 20.10

Веќе го опфативме скоро секое издание во семејството Грови Горила. Сè уште треба да објавиме статија за Xubuntu, но неговите развивачи сè уште не објавуваат никаква официјална изјава, затоа ќе почекаме уште малку за да се осигураме дека она што го објавуваме е точно. Она што пристигна вчера практично во исто време со официјалните вкусови е она што сака да стане така: Ubuntu цимет 20.10, чија позадина ја гледате над овие редови.

Јосуа Писах зборува за своите новости на порака за порака. Меѓу промените, има најмалку две што се очекуваа: тој користи Linux 5.8 како јадро, и тие ја ажурираа графичката околина на Цимет 4.6.6. Подолу имате список со најистакнатите новини што пристигнаа со Ubuntu Cinnamon 20.10 Groovy Gorilla, оперативен систем кој продолжува со „презимето“ на Remix.

Определување на цимет од Убунту 20.10

 • Линукс 5.8.
 • Поддржано 9 месеци, до јули 2021 година.
 • Нови звуци. Или старо, во зависност од тоа како гледате на тоа. Сега звучи како официјален Убунту. Поврзано со ова, сега можете да слушнете колку е јак звукот додека го менувате.
 • Тие поправија неколку грешки во темата Кимо. Во иднина, тие повторно ќе ја обојат темата Јару за нивната тема Цимет.
 • Тие повторно го додадоа Rhythmbox.
 • Пакетот за зачини цимет е отстранет.
 • Цимет 4.6.6, со промени како што се:
  • Систрајот изгледа многу поуредно / убаво.
  • Немо се смени во приоритет на содржината и брзината / перформансите. Сликинките исто така се променија, па сега ќе биде побрзо да копирате датотеки, како што се филмови, од една во друга папка.
  • Поддршката на мониторот е подобрена. Ова вклучува:
   • Дробно скалирање.
   • Фреквенција на ажурирање.
   • Резолуција.
   • Повеќе поставки за мониторот.
   • Големините / иконите на апликациите сега се прилагодуваат на големината на екранот.
  • Постои поголемо прилагодување во таблетот за цимет, аплет и чувар на екранот.
  • Поддршката за пофалба е утврдена.

Писах ветува дека има уште многу подобрувања што чекаат, но дека ќе мора да почекаме до април 2021 година за да уживаме во нив. Во моментов, што сега достапен е Ubuntu цимет 20.10 оттогаш оваа и ова друга врска. Останува да видиме дали во 21.04, за чија придавка веќе знаеме дека ќе биде „Hirsute“, циметот од Убунту веќе стана официјален вкус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.