Ubuntu 18.04 го достигнува крајот на својот животен циклус, освен ако не ја користите главната верзија

Вкусови на Убунту 18.04

Пред нешто повеќе од три години, Каноник започна семејство Bionic Beaver на вашиот оперативен систем. Пристигна во април 2018 година, па главната верзија беше повикана Убунту 18.04 а остатокот од вкусовите додадоа исто нумерирање на нивните имиња. Како и априлските изданија на парни броени години, ова беше верзија на LTS, што значи дека се поддржани подолго време, но не сите вкусови се поддржани пет години.

Петгодишната поддршка е само за главната верзија, односно онаа што ја користи GNOME и името е едноставно Ubuntu. Останатите, Кубунту, Лубунту, Ксубунту, Убунту МАТЕ, Убунту Буџи, Студиото Убунту и Убунту Килин се поддржани три години, така што, веќе во мај 2021 година, тие стигнаа до крај на неговиот животен циклус. Последното ажурирање за одржување за нив беше 18.04.5, Август 2020 година, но тие продолжија да добиваат нови пакети и закрпи до 30 април.

Ubuntu 18.04 ќе продолжи да се поддржува. Остатокот ќе треба да се ажурира

Корисниците кои сè уште користат вкус на Ubuntu 18.04 Bionic Beaver мора да ажурираат сега. Лично, јас би препорачал да направите резервна копија од важните датотеки и изврши инсталација на гребење, бидејќи е веројатно дека некој користи 32-битна верзија, повеќе не е поддржана, и има некои вкусови што дури и ја сменија графичката околина, како што е Ubuntu Studio, кој продолжи да користи KDE Plasma и Lubuntu, кој отиде до LXQt.

Што се однесува до тоа која верзија треба да се инсталира, ако се користеше LTS, логично е да се мисли дека се претпочита друга долгорочна поддршка, па скокот би бил Focal Fossa (20.04). Ако одлучите да го користите најсовременото издание, тоа е 21.04 кој пристигна пред нешто повеќе од две недели. Она што не би го поставил е од Ubuntu 18.04, главната верзија, бидејќи Hirsute Hippo изгледа како преодна верзија од вообичаеното, но Ubuntu ќе продолжи да ужива поддршка уште две години. Изберете што ќе изберете, тоа е задолжително ажурирање сега.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.