Ubuntu 22.10 „Kinetic Kudu“ бета сега е достапна за тестирање

22.10 Кинетичко Куду

Ubuntu 22.10, со кодно име „Kinetic Kudu“, ја продолжува традицијата на интегрирање на најновиот и најголемиот софтвер со отворен код
технологии во висококвалитетна дистрибуција на Linux

Бета изданието на Ubuntu 22.10 штотуку беше објавено, што означува целосно замрзнување на основата на пакувањето, со што нема да се прават промени во структурата и отсега програмерите ќе се фокусираат на резултатите што ги добиваат од финалните тестови и ќе се посветат само на поправање на грешките.

Во оваа бета верзија што е претставена на Ubuntu 22.10 можеме да го најдеме тоа за десктоп делот, тој беше ажуриран на изданието на „GNOME 43“ кој има блок со копчиња за брзо менување на најчесто користените поставки.

Транзицијата продолжување на апликациите за користење на GTK 4 и библиотеката libadwaita, ажуриран менаџер на датотеки Nautilus, додадени безбедносни поставки за хардвер и фирмвер, вратена поддршка за самостојни веб-апликации PWA (прогресивни веб-апликации).

Треба да се напомене дека основата на системот е ажуриран на верзијата 5.19 на кернелот на Linux, додека графичкиот стек е ажуриран на Табела 22, BlueZ 5.65, CUPS 2.4, NetworkManager 1.40, Pipewire 0.3.57, Popler 22.08, PulseAudio 16, xdg-desktop-portal 1.15, Firefox 104, LibreOffice 7.4, Thunderbird 102.

Покрај тоа променет стандардно да користи медиа сервер PipeWire за аудио обработка. За да се обезбеди компатибилност, додаден слој на цевка-пулс кој работи на врвот на PipeWire, овозможувајќи ви да ги одржувате сите ваши постоечки клиенти PulseAudio да работат.

Претходно, PipeWire се користеше во Ubuntu за обработка на видео при снимање слики од екранот и за споделување на екранот. Воведувањето на PipeWire ќе обезбеди професионални способности за обработка на аудио, ќе ја елиминира фрагментацијата и ќе ја обедини аудио инфраструктурата за различни апликации.

Стандардно, сe нуди нов уредувач на текст GNOME, имплементиран со GTK 4 и библиотеката libadwaita, (Претходно предложениот уредник GEdit останува достапен за инсталација.) Текстуалниот уредувач на GNOME е сличен по функционалност и интерфејс со GEdit, новиот уредник исто така нуди збир на основни функции за уредување текст, истакнување на синтаксата, мини мапа на документи и интерфејс со јазичиња. Од функциите, се издвојуваат поддршката за темна тема и можноста за автоматско зачувување на промените за заштита од губење на работа како резултат на пад.

Друга промена што се случува е во апликацијата To Do, која е исклучена од дистрибуција база, која може да се инсталира од складиштето, друга апликација која беше отстранета беше апликацијата GNOME Books, предлагајќи го Foliate како замена.

Покрај тоа додадена е услугата debuginfod.ubuntu.com, што овозможува да се откаже од инсталирање на посебни пакети со информации за дебагирање од складиштето за дебагирање при дебагирање на програмите обезбедени во дистрибуцијата. Со помош на новата услуга, корисниците имаат можност динамично да вчитуваат симболи за отстранување грешки од надворешен сервер директно додека дебагираат. Информациите за дебагирање се обезбедени за пакетите во главните, универзум, ограничени и мултиверзни складишта на сите поддржани верзии на Ubuntu.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Библиотеките на клиентите на SSSD (nss, pam, итн.) беа променети во обработка на барања со повеќе нишки наместо последователно парсирање на редот со еден процес.
 • Додадена е поддршка за автентикација со помош на протоколот OAuth2, имплементиран со помош на приклучокот krb5 и извршната датотека oidc_child.
 • За да се изврши openssh, системската услуга е овозможена за активирање на сокетот (со стартување на sshd кога се обидувате да воспоставите мрежна врска).
 • Поддршката за верификација и автентикација на TLS сертификати со помош на TLS е додадена на BIND DNS-серверот и алатката за ископување.
 • Апликациите за слики поддржуваат WEBP формат

Конечно, исто така треба да се напомене дека од оваа нова верзија што е претставена, компилацијата на Ubuntu Unity е вклучена меѓу официјалните изданија на Ubuntu. Ubuntu Unity нуди работна површина базирана на Unity 7 школка, базирана на библиотеката GTK и оптимизирана за ефикасно користење на вертикалниот простор на лаптопите со широк екран.

Школката Unity стандардно дојде од Ubuntu 11.04 на Ubuntu 17.04, по што беше заменета со Unity 8 школка, која беше заменета во 2017 година со редовниот GNOME со Ubuntu Dock.

Ако сте заинтересирани да можете да ја добиете ISO сликата за да ја тестирате бета верзијата, можете да ја добиете од врската подолу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.