Linux Mint наспроти Ubuntu

Linux Mint наспроти Ubuntu

Постојат многу дистрибуции на оперативниот систем заснован на Linux и Ubuntu е достапен во најмногу 10 официјални вкусови ако ја сметаме оригиналната верзија. Системите базирани на Ubuntu можат сите да инсталираат ист софтвер, користејќи ги истите команди во терминалот и Центарот за софтвер. Она што се менува е софтверот што го инсталирале по дифолт и графичката околина. Имајќи го ова предвид, денес ќе ставиме лице в лице со Linux Mint vs Ubuntu, една од најпопуларните верзии базирани на Убунту, особено за компјутери со ограничен хардвер.

Бидејќи и двата система имаат исти внатре, ќе мора да се засноваме на некои точки како што се дизајнот, инсталираните програми или гореспоменатите графички средини. Исто така, постои нешто што исто така може да биде важно, во зависност од компјутерот во кој сакаме да го користиме, а тоа е флуентност на системот, тоа не е сигурност, дел во кој и двајцата се однесуваат на извонреден начин.

Преземање и инсталација

Двете дистрибуции се инсталираат на едноставен и сличен начин. Само треба преземете го ISO на една од верзиите (од ТУКА Едубунту и од ТУКА UberStudent's), креирајте pendrive за инсталација (препорачано) или запалете го на ДВД-Р, стартувајте го компјутерот во кое сакаме да го инсталираме со поставено ДВД / Пендрив и инсталирајте го системот како што би направиле со друга верзија на Убунту. Општо земено, секој компјутер прво го чита ЦД-то, а потоа и хард дискот, па ако нашиот избор е да користиме pendrive, ќе мора да го смениме редоследот за подигнување од BIOS-от. И во двата случаи можеме да го тестираме системот или да го инсталираме.

Победник: Врзи.

Брзина

Ова е сигурно најважната точка за вреднување во оваа споредба на Linux Mint vs Ubuntu.

Јас што користев Убунту веќе една деценија, забележав дека графичката околина Единството го направи мојот компјутер многу бавен лаптоп Не можам да кажам дека беше лош или дека системот не беше сигурен, но изгуби многу брзина, особено при отворање на некои апликации како што е Софтверскиот центар. Исто така, гледањето сиви прозорци кога системот се обработува ме натера да мислам дека системот не работи на мојот компјутер со мал ресурс.

Од друга страна, и циметот и МАТЕ се светлосни графички средини, особено вториот. Само за брзина и агилност, Linux Mint го победи Ubuntu во овој дел.

Победник: Linux Mint (MATE).

Слика и дизајн

Ubuntu

Во однос на дизајнот, мислам дека сè е многу субјективно. Убунту користи Единство, околина што сè повеќе ми се допаѓа, но мора да се признае дека ми е тешко да ги најдам апликациите, иако исто така е важно да се спомене дека можете да пребарувате што било (во вклучените апликации, како што се преференциите) само со притискање на копчето Windows и започнете да пишувате. За сè друго, иконите и прозорците на апликациите изгледаат многу слично на двата (или три, како што ќе објасниме) оперативни системи, но мислам дека Единството има свој шарм.

linux.mint-mate

Linux Mint доаѓа во две различни верзии. Верзијата со графичко опкружување MATE многу наликува на Убунту сè до доаѓањето на графичката околина на Единството во 2011 година. МАТЕ има помалку внимателна слика што на некој начин ме потсетува на Виндоус 95, но попривлечна од моја гледна точка од следната.

линукс-нане-цимет

Исто така е достапен во верзија со графичко опкружување Цимет. Оваа графичка околина има попривлечна слика од МАТЕ, но кога и да ја користев не ме убеди. Ако треба да изберам, ќе останам на верзијата MATE. И не, двете претходни слики не се исти.

Победник: Убунту.

Организација и лесна употреба

Леснотијата на користење мислам дека е исто така нешто субјективно, иако ќе го земеме предвид за споредбата на Linux Mint vs Ubuntu.

За корисниците кои се може да ви биде полесно да користите Linux Mint Во која било од своите верзии, Цимет го покажува менито Start повеќе слично на тоа како Windows XP, Vista и 7 стандардно го покажуваат, а Mate е нешто повеќе како класичен Start.

линукс-нане

Двете верзии на Linux Mint ја имаат лентата на дното, а Ubuntu ја има на левата страна и тука го имам срцето поделено помеѓу најмодерната (единство) или најкласичната, но мислам дека се навикнувам и Останувам со Убунту.

Победник: Убунту.

Инсталирани програми

Двата оперативни системи имаат сè што е потребно за работа од моментот кога ќе го стартуваме системот за прв пат. Ubuntu нема стандардно инсталирано некои програми, некои програми што секогаш ги завршувам со инсталирање и што ме тераат да размислувам за тоа Изборот на Linux Mint е подобар. Пример е VLC медиа плеерот кој е присутен во Linux Mint, а не во Ubuntu (иако може брзо да се инсталира со соодветна команда).

Покрај ова, Linux Mint има и неколку мали апликации како што се MintAssistant, Mint Backup, MintDesktop, MintInstall, MintNanny или MintUpdate што можат да бидат корисни во одреден момент, но кои никогаш не сум ги користел.

Како и да е, ова е исто така донекаде субјективно затоа што станува збор за апликации што ми се корисни; За другите корисници може да биде важно системот да не пристигнува со премногу апликации, нешто што е познато како bloatware.

Победник: Linux Нане.

Заклучок: Linux Mint vs Ubuntu

Ако го направиме прегледот на целиот пост на Linux Mint наспроти Ubuntu, гледаме дека изборот не е толку едноставен како што изгледа и покрај фактот што секој од нив се истакнува во одреден дел.

До бодовите, имаме нерешен резултат. Ако треба да му го дадам победничкиот појас на еден, јас кој сум претседател ... би му го дал на Убунту. Точно е дека ја забележувате брзината при отворање на некои апликации, но јас се чувствувам поудобно со тоа во сите аспекти. Ако сте ги испробале, кој ќе го одберете?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

70 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего Хабиер dijo

  Xubuntu !!!!!!

 2.   Слика на зачувачот на Хоакин Вале Торес dijo

  Останете со оној што работи за тој тим, веќе ми се случило едниот и другиот да не работат исто во зависност од тимот, па ако користите едниот или другиот, и сè ви оди добро, а вие може правилно да го користи компјутерот, а потоа останете со тоа.

 3.   Дејвид Алварез dijo

  Нане

 4.   Хермес dijo

  Кога се навикнувате да цртичкате, многу е тешко да ги смените водството на дистрибуција на ubuntu. Сега мора да имаме предвид колку малку иновира во најновите верзии. Linux mint Јас го претпочитам во неговата дебијан верзија затоа што гарантира целосна нане и стабилност на одличниот дебијан

 5.   Дуилио Е. Гомез dijo

  Убунту е добро на мојот хардвер,

 6.   Лукас Сери dijo

  Убунту веќе пред неколку години. Од навика и добар резултат. Mint tmb е добар. Тоа оди по вкусови.

 7.   Мигел Гутиерез dijo

  Па Убунту. Бидејќи нането не го владее мојот компјутер, кој е многу стар

 8.   емануелф dijo

  Па, вашите поенти се добри, коментарите се исто така, засновани на сето тоа, од гледна точка на употребливост и брзина, би одела за Mint со MATE, но силно верувам дека софтверот освен што е корисен и ги исполнува своите функциите треба правилно да се пренесат на корисникот, како? правење интерфејси точни, интуитивни, лесни за употреба, логично, со смисла, на пример, глобалното мени на Unity е тотален успех, некои ќе речат дека тоа е тотална копија на OSX, но е дека е една, ако не и најдобра начин да го лоцираат благословеното мени, секако во Гном решија да го стават на копче од типот хамбургер или со икона за опрема, но на работната површина не ни треба тоа, покрај тоа што имаме големина што треба да ја допираме со прст , многумина од нас користат компјутер или лаптоп За работи за компјутер или лаптоп, сè уште имаме таков тип на корисник, накратко, за мене таа точка и големината на елементите, како што се копчињата и полињата за избор, се наведени во Единство, во однос на боите, тие не се најдобро избрани, но во меѓувреме имаме теми.
  Моето скромно мислење.

 9.   Rubén dijo

  Претпочитам нане, единствената лоша страна е што нема ажурирани програми, инаку сакам цимет. Што се однесува до организацијата и леснотијата на користење, не ми е гајле затоа што на крајот ги оставам сите работни површини во мак стил: лента горе и доки долу.

  Единство на мојот стар лаптоп не можев да го користам, сега кога имам нов и помоќен му дадов шанса и вистината е дека не е толку лошо како што велат некои, го користам неколку месеци и многу ми се допаѓаше, но повеќе сакам цимет.

  1.    Раул dijo

   нането е полесно, но како што велат откако ќе се навикнеш на баш, тешко е да се оди на нане
   иако и двајцата се добри

 10.   Хуан Хозе Кабрал dijo

  Убунту мат

 11.   Алан Гузман dijo

  Убунту постигна добра стабилност во последните неколку години.

 12.   Фреди Агустин Караско Хернандез dijo

  Нане KDE

  1.    Еуди Хавиер Контрерас Риос dijo

   Да се ​​надеваме дека тие нема да направат будала да одат во плазма 5. Преминувањето од KDE4 до плазмата 5 оди од најдобрата графичка околина на сите времиња до користење на една од најчестите, но од нив најнестабилната.
   Затоа, јас исто така ќе ја кренев раката кон Mint KDE

 13.   Сенф Амадеус Педро dijo

  Дебиан ..

 14.   Габриел Белмонт Е.Г. dijo

  Linux Mint

 15.   Гадски креолски dijo

  Како и да е, Хахахаха чисти одговори на навивачите.

 16.   Шупакабра dijo

  Нане е модифициран Ubuntu

  1.    Грог dijo

   Убунту е модифициран Дебиан. 😉

   1.    Адријан dijo

    Во Малото училиште каде што работам, со стари машини, кои имаа Xp, пробав Linux Lite, кој наводно користи малку ресурси, откако пробав други, Linux Mint 17.3, бидејќи немаме интернет за нив, тоа беше најдобрата опција и колку се течни.мали машини, со 1 свирка овен. Навистина ми се допадна и функционално. Моето скромно искуство, 10 процесори, со 15 монитори на картички.

 17.   Господине Пакито dijo

  Јас сум од Убунту, повеќе ми се допаѓа во дизајнот и функционалноста. Но, мора да се признае дека LinuxMint денес е веројатно полесен за нов корисник и, се разбира, заштедува многу работа по инсталирањето на системот бидејќи стандардниот софтверски пакет е покомплетен; но има нешто што воопшто не ме убедува, од уметничкиот дизајн (функционалниот е многу жив, бидете внимателни) до малите детали што не можам да ги избегнам да ги споредувам со Убунту (хиерархиско управување со јазиците, на пример) и во тој LinuxMint губи од моја гледна точка. Ми се допаѓа LinuxMint и работи одлично, морам да го признаам тоа, но сепак нешто недостасува.

 18.   Цезар Водател dijo

  Linux Mint Debian без сомнение. Со работна површина KDE по можност

 19.   Винсент dijo

  Јас инсталирав Mint неколку пати и морав да се вратам во Ubuntu. Сè работи подобро во Убунту. Постојат многу дистрибуции базирани на Ubuntu кои само го менуваат изгледот на работната површина. Без напуштање на Ubuntu, можете да го сторите истото без многу напор. Со инсталирање на класичното мени, имате пристап до апликациите исто како во Windows или Mint. Инсталирање Docky или Cairo-dock имате приклучок како OS X. Може да ги ажурирате драјверите за графички Intel, преземајќи ги од https://01.org/linuxgraphics/downloads. Исто така, постојат многу апликации што се направени само за Ubuntu, иако може да се инсталира во други дистрибуции, тоа не е веднаш. Но, Убунту е загарантиран од професионален тим посветен на негово одржување и подобрување. Професионална посветеност не е иста како хоби.

 20.   Винсент dijo

  Би сакал да додадам нешто што сметам дека е важно. Дисперзијата дава поголема разновидност; но тоа не му користи на никого. Ако Ubuntu го има она што ви треба, подобро е да се држите до него отколку да преминете на Mint затоа што повеќе ви се допаѓа бојата на работната површина. Причината е дека најдобрата гаранција дека Ubuntu не умира и не се подобрува е тоа што расте во број на корисници. Денес телевизиите и оперативните системи зависат од публиката. Дека Убунту има повеќе милиони корисници, придонесува сите нас.

 21.   Хозе Луис Лопез де Сиордија dijo

  Вистината е дека тоа е главно прашање на личен вкус; но не само тоа. Одејќи на нешто повеќе техничко и конкретно, не ми се допаѓа политиката на Mint со ажурирања. Со ажурирачот на нане заминувате без да инсталирате многу безбедносни ажурирања што можат да бидат важни за безбедноста на системот, што ги избегнуваат поради „не правилно конфигурирање или кршење на системот“. Со други зборови, систем чија основа, иако е иста со онаа на Убунту, сака таа база да се развива на поинаков начин ... Не сум убеден. И, исто така, открив дека одредени ЗЈН не одат добро во Нане. Имам специфичен компјутер, каде што е невозможно да се натера да се работи со PPA на Libreoffice. Не сметајќи ги проблемите на кои наидов да излезам од хибернација (сè уште не сум успеал).

  1.    Господине Пакито dijo

   Се согласувам кога станува збор за ажурирања. Уште повеќе, на компјутерите со Ubuntu (или некој друг вкус, во зависност од моќноста) што управувам од семејството и пријателите, секогаш конфигурирам автоматски ажурирања за нив. Јас го правам тоа од две основни причини:

   Прво, затоа што некои (деца и луѓе со малку или никакво знаење) се обични корисници без дозволи за администрација. Не можам да внимавам на нивните компјутери на дневна основа, па затоа би било подобро ако безбедносните ажурирања се применуваат автоматски.

   2º Затоа што сум апсолутно сигурен дека и мнозинството администратори нема да го ажурираат системот, така што, барем, безбедносните ажурирања се применуваат автоматски.

   Не бев убеден во таа политика на ажурирања на LinuxMint, ниту дека тие не можат да се направат автоматски, ажурирачот Mint ги бара само, но не ги инсталира.

   Како и да е, мислам дека Убунту е подобар во овој поглед.

  2.    Моника dijo

   Се сомневав, но по ова што го кажуваш ме убеди. Ми се допаѓа што мојот тим не пропушта никакви ажурирања. Ви благодариме за коментарот

 22.   Талиесин Л.П. dijo

  Јас го користам Убунту без двоумење, но мислам дека станува збор за вкус и навика (да, и јас на почетокот го мразев единството и сега не можам да живеам без него). Што се однесува до тоа колку е тешко да се најдат апликациите, го пробавте индикаторот ClassicMenu (класичен мени-индикатор) што го враќа менито gnome2 во индикаторот за индикатори, за оние апликации за кои не се сеќавате како се викаат или кои не ги паметите откако инсталираше ...

 23.   хатор dijo

  Убету мате, само со шипка над го имам и во атом и оди многу добро.

 24.   Хуан ЛГ dijo

  Моментално на мојот лаптоп имам инсталирано Ubuntu со GNOME, работи за мене и го прави функционален и брз за мојот компјутер со 2-јадрен процесор, единственото нешто што не ме убедува е системот за известување, сè друго е одлично, Веќе подолго време не сум го пробал Ubuntu со Unity, па не знам како напредуваше, а Linux Mint не ме убеди после неколку дена тестирање.

 25.   дистритотуксДаниел dijo

  Нане или Убунту е многу зависен од компјутер и корисник. Она што работи за мене може да не работи за некој друг. Од друга страна, зачудувачки е што Linux Mint е најсимнуван во последните 12 месеци, и дека Ubuntu испаѓа меѓу 3 и 4 места, дури и под OpenSUSE (дистрибуција)

 26.   мраз dijo

  далеку преферирам Ubuntu - Унтит + компиз и среќен сум! 🙂 (појаснувам, јас сум на лак), но јас бев корисник на ubuntu и МНОГУ среќен корисник

 27.   Одрацир dijo

  Користев Ubuntu неколку години, но откако ги сменив компјутерите, не престанав да имам проблеми со некои возачи. Особено со WiFi. Во последната недела инсталирав Debian, Ubuntu, Elementary OS и Mint. Само Ubuntu ми дава проблеми со возачот. Останатите три тестирани се совршени, но Debian беше најнезгоден при инсталирање на многу апликации и елементарниот ОС изгледаше многу убав, но многу нестабилен и со многу грешки. Моето откритие беше нане. Таа е последната што ја инсталирав и за сега сум многу среќен. Вистината е дека во конфигурацијата, перформансите и дизајнот нема на што да им завидува на претходните. Засега, без двоумење, ќе останам со нане. Ја инсталирав верзијата 17.3 Cinnamont 64-битна

  1.    Роман Јави dijo

   МНОГУ СЕ согласувам Јас сум нов корисник, но со повеќе од една година во GNU / Linux ги пробав сите вкусови на Ubuntu и мој голем проблем беше компатибилноста со драјверите, особено со Wi-Fi, што со Linux Mint немам никаков проблем. Во моментов ја користам LinuxMint 18.3 Силвија Xfce и е многу комплетна, стабилна и лесна. Конечно, во врска со софтверот што го носи Mind's, тој е покомплетен од Ubuntu

   П.С: ако има корисник кој сака да проба дистрибуција на ГНУ / Линукс за да започне во овој свет, препорачувам да користите Linux Mint (Linux Mint Xfce за компјутери со ниски ресурси).

 28.   Брајан dijo

  Користев Ubuntu од 9.04 до 14.04. До 12.04 Ubuntu беше скоро совршено, нераскинливо дистрибуција. За 6 години, никогаш не морав повторно да инсталирам, но минатиот месец, морав да ја "инсталирам" (всушност избрише и форматирај ја партицијата за чиста инсталација и не оставам сомнеж), но ја отпуштив, може да се случи. Ми траеше 3 недели и паниката на јадрото невозможно да се реши, поминав 2 дена шетајќи низ блогови, вики и форуми. Веќе имаше работи во врска со 14.04 што не ми се допаѓаа, но секогаш работев добро со Ubuntu, го минимизирав. На кратко, го открив Linux Mint 17.2 Mate и досега, не жалам за промената, иако поминаа само неколку недели и, базиран на Ubuntu, сметам дека е многу практичен. Десктоп околината Mate има предност да може да прилагоди сè како во Gnome 2 и нема проблеми со индикаторите, нешто што го стори и во Gnome 3, иако сè може да се реши, треба да се разјасни.

  Поздрав.

 29.   Хавиер Хернандез - Црн-Мисеро dijo

  Ubuntu Mate 16.04 !!!!! груб

 30.   Карлос Перез dijo

  Само што инсталирав ubuntu 16.4 на мојот десктоп компјутер, го тестирам, но за жал нешто се случува помеѓу оваа нова верзија на ubuntu и amd, за жал мојот процесор и графика се amd, гледам поголема ефикасност со нане што веќе ја имам инсталирано на лаптопот, што од изгледот е различно, иако iunity изгледа интересно, вистината е дека навигацијата низ него не ми изгледа пријатно, тоа е исто како да користам прозорци 8 што беше карма за мене. Имам конфигурација од 2 ленти во нане, 1 на горниот дел за стандардните програми и пониската за известувања и активни прозорци, што е начинот на кој јас го персонализирав и ми се допаѓа повеќе, тоа е исто како да имам поголем ред.
  Мое мислење е дека го користите она што најмногу ви се допаѓа, но јас продолжувам со цимет од нане, тие се само вкусови. А што се однесува до програмите и ажурирањата, мислам дека се исти, без разлика дали се автоматски или не, тоа е друга приказна.

 31.   Палатата Бомбај dijo

  ова постои веќе некое време, но јас го пробав Ubuntu MATE 16.04 LTS и изгледа одлично!

 32.   Manuel dijo

  Отсекогаш користев Ubuntu, особено Xubuntu, Lubuntu и LXLE, а пред неколку месеци преминав на Linux Mint и воопшто не жалам за промената, сметам дека е многу тешко што еден ден ќе му дадам шанса на Ubuntu повторно.

 33.   appleandroidfanboyja dijo

  10 прозорци

  1.    Hони Мелаво dijo

   хахахахаха, како сакаш да дојдеш и да се камшикуваш, ах Алехандро?

 34.   Хаиме Руиз dijo

  Пробав со Linux Mint подолго време, на работна површина и на неколку лаптопи и многу добро ми одговара, Libre Office ги нема перформансите што ги очекував, но тоа е друго прашање ... Сепак сум curубопитен да се испроба УБУНТУ.

 35.   javi dijo

  Нане со свлечиште за оние од нас кои доаѓаат од Виндоус. Убунту го инсталирав и го отстранив со истото: грдо, бавно, воопшто не ми се допаѓаше.
  Во моментов имам Mint за скоро сè и Windows 10 за игри.

 36.   Пјер Арибо dijo

  Linux Mint 18.2 (сега 18.3) со цимет 6 месеци, кога доаѓате од Windows 7 или порано, тој е совршен, многу лесен за употреба и многу стабилен

 37.   Луис dijo

  Останувам со gmac базиран на ubuntu ... имам лаптоп стар 7 години и работи одлично ... и иако gmac повеќе не се продолжува, но продолжува да добива ажурирања на ubuntu и го имам со 16.04

 38.   Габриел dijo

  MINT ALL LIFE, UBUNTU на мојот dell XPS 501LX пропаѓа, работи како орто и извинете го зборот. Секогаш проблеми, ако е навистина лесно да се инсталираат пакети, тоа е единственото нешто што го гледам попозитивно од другите дистрибуции.
  Единствената работа да ја кажам вистината и дека не сум супер fanубител на Linux

 39.   Нелсон Паис dijo

  5 години инсталирав и на различни дискови и конечно го имам Mint како мој омилен, што го користам стандардно. Бидејќи не ми се допаѓаше единството, пробав нане и ми стана омилено-

 40.   Гениј 47 dijo

  за моето ubuntu бидејќи linux mint ме потсетува на Windows 2000

 41.   Еду dijo

  Она што ме нервира во врска со нане е што ако има прекин на струја или зависи од некоја причина и мора да направите драстично исклучување, вашиот багажник оди целосно и многу е тешко да излезете од иницијали, со xubuntu тоа го нема после тоа, особено за мене, претпочитам xubuntu xfce + пристаниште во Каиро + лачна тема + основни икони ..

 42.   Jairo dijo

  Win10 + VisualStudio + Corel2018 + VisualNEO, со почит

 43.   Ковчези dijo

  Linux Mint е најдобар во сè!

  Каде и да е убавата минијатурна зелена боја, нека се отстрани грдиот окер на пустината ...

 44.   каракола dijo

  Нане 18 со цимет.

 45.   Вило Сантос dijo

  Веднаш до деинсталирање на Windows 7 home premium од мојот лаптоп мини acer, бидејќи е бавен, мислам дека ќе се одлучам за MINT бидејќи верзијата 18 на ubuntu сè уште беше бавна.

 46.   Маркос dijo

  Јас би размислил ubuntu со цимет, но се откажав одамна и се вратив на дебијан.
  Во последно време го тестирам Дипин и навистина ми се допаѓа многу.

 47.   Анибал dijo

  Linux Mint 19.3

 48.   Ижиго dijo

  Јас сум наставник и го имавме инсталирано Убунту на компјутерите на студентите од прв циклус ЕСО. Болка во газот.
  Пробавме Linux Mint и сè се смени. Многу подобро. Не знам кој ќе биде подобар, но, за почетник за Linux Mint, без никакви сомнежи за леснотијата на користење. Со LibreOffice, Chromium и VLC можете да направите скоро сè што вообичаено правите со вашиот компјутер.

 49.   Хозе Марија Амадор dijo

  Здраво, дали ми се допаѓаат двата оперативни системи што ги направив? , лесно Имам два хард дискови во кулата, во едниот имам Ubuntu, а во другиот имам Linux, го отстранив капакот од кулата за пристап имам само еден диск поврзан на таблата, кога сакам да се подигнам со другиот ОС го исклучувам едниот и го поврзувам другиот.
  Пред околу 20 или 25 години инсталирав два система на еден диск, Wuindows и Ubuntu, направив две партиции и беше совршено, но кога требаше да ажурирам треба да бидете внимателни при рестартирање.
  После тоа, решив да го авандонарам Wuindows и да ставам два диска, едниот со Ubuntu, а другиот со Linux.
  И, ако е тешко да се каже што е подобро, затоа ги имам и двете.

 50.   Иван Санчез - Аргентина - dijo

  Јас особено претпочитам нане, иако мислам дека има повеќе точки за анализа, забележувам дека во најважната нане му оддава почести. Кога Убунту виси, станува побавно и затоа ја губи стабилноста. Нане успеа да развие поголема флуидност што го прави поудобно за работа.
  Ако го оставиме малку настрана романтизмот дека поминавте многу време со Ubuntu и неговиот поестетски интерфејс, неговата бавност не го прави пријатно и кога работите или едноставно уживате во компјутерот оваа негативна точка станува огромна. Мислам дека системот со основно и лесно опкружување е поуспешен од подобрата графика и ефекти во комбинација со падови.
  Нане ... да продолжиме!

 51.   Jhon dijo

  Мене повеќе ми се допаѓа ubuntu, но ако додадеме elementaryOS, јас го чувам основното

 52.   Обед Медина dijo

  Многу понизно, морам да ја дадам својата поддршка на LINUX MINT 17.3 MATE, од многуте дистрибуции на Linux што ги пробав, тој е наједноставен, најбрз, најинтуитивен и сигурен. Јас работам со мини-лаптопи, стари процесори и сè-во-едно егзо; всушност, имам DIGITECA што работи и се шири и тоа е многу флуидно со linkys рутер и lampp 5.6 на 21 компјутер во центарот CBIT ...
  Почитувајќи ги другите мислења и искуства ... Јас го поддржувам и промовирам MINT

 53.   Игнасио dijo

  Далеку од Linux Mint за мојот вкус. Јас секогаш користев ЛМ на нетбук и го сакав. Купив работна површина со I9, 16 GB рам, солиден 500 GB и обичен 2TB. Реков пред малку, ти праќам Ubuntu 18.04 и ќе почнам да го користам. Секогаш ме чинеше проблемот со Bluetooth-от што беше исечен, wifi-от што беше исечен или не работеше со брзината што требаше да помине и уште многу проблеми. Како и за сите проблеми што се појавија, и јас му дадов можности. Еден ден, тие го објавија ЛТС 20.04 и реков, ќе го ажурирам за да видам дали нешто ќе се подобри. Лекот беше полош од болеста и ми беше преку глава. Ставив нане на работната површина и сè е совршено и со многу повеќе комунални услуги. Сакам нане. !!!! Поздрав до сите.

 54.   Гилермо dijo

  Убунту е бавен. Кога и да го инсталирав, го имаше тоа. Се чини дека тоа не е меѓу приоритетите на Каноник, но јас само сакам системот да биде лесен за да ги распредели ресурсите на мојот компјутер на програми и игри. Потоа се избира погледот (тука се Mint Mate, Mint xfce, цимет од нане, итн. И истото во Убунту). Не е тврдоглаво да се вклучи како дел од евалуацијата. Мислам дека Убунту е добро ако сте тип на човек на кој не му пречи да троши ресурси или кој ги има да ги поштеди. Сепак, сè уште има причини да изберете Linux Mint.

 55.   Онегрунд dijo

  Се држам со Linux Mint, совршено ми одговара со компјутерот што го имам и е многу постабилен од Ubuntu. Мене ме интересира само прашањето за безбедноста, бидејќи тие велат дека нане не го потенцира тоа прашање, но тоа е веќе прашање на грижата на секој од нив.

 56.   Даниел dijo

  Тој завршува за нане и не жалам во ниту еден момент што го сторив тоа.

 57.   Бесплатни информации dijo

  Документирајте со инсталаторот и параметарот на Linux Mint: https://infolib.re

 58.   Слава dijo

  напис интересант, мерси!

 59.   Слава dijo

  напис интересант, мерчи

 60.   jorge luis dijo

  Пред два дена инсталирав ubuntu 20 на macbook 2008 4.1 со 2 GB RAM, 2,4 GB и 240 GB SSD, се чинеше убаво и сè, но јас никогаш не користев дистрибуција на Linux и сакав да впијам linux. Пробав од curубопитност нане на Linux и со големо задоволство видов, (не знам дали и во Убунту) дека имам можност за моите сакани OTЕШКИ ORОИ што многу ги користам во OSX, само за ова и за едноставното во генерално, ќе останам со Mint некое време, во она што го научам малку за светот на Linux, патем ми беше главоболка што имав Wi-Fi конекција, но немав податоци ...... до Го деинсталирав генеричкиот двигател, ги исчистив записите и повторно го инсталирав соодветниот за мојот широк-комлект

 61.   Густаво dijo

  за мојата ЗАБАВА !!!!

 62.   Хектор Т. Чавез Валенсија dijo

  Многу добри денови. Имам инсталирано Windows 10, на лаптоп Samsung RV420. Би сакал да го инсталирам Ubuntu Budgie. Прашувам, дали можам да го инсталирам на друга партиција, одвоена од Windows 10?
  Може ли да испраќам е-пошта од Ubuntu Budgie до Windows 10 без проблем?
  Може ли без проблеми да влезам во сите социјални мрежи?
  Вашите коментари, ви благодарам