UnityX Rolling, ISO за да видите с new ново што го додаваат на Unity 10

UnityX се тркала

Помина многу време откако се појавија неколку проекти кои имаа за цел да станат официјални вкусови на семејството Убунту. Еден од последните во поднесете ја вашата апликација Тоа беше Ubuntu Unity, со она што многумина од нас го очекуваа дека ќе имаме прекината канонска графичка средина со вестите што се објавуваа на секои шест месеци. Па, се чини дека воопшто нема да биде слично, или така разбираме откако се обидовме UnityX се тркалаНа Но, што е ова?

Без повеќе информации од твитот што го имате подолу, во овој момент можеме да шпекулираме и да го споредиме со GNOME OS. Иако вклучува „ОС“, тоа не е вообичаен оперативен систем, туку слика во која можеме да ги тестираме сите нови карактеристики што се додаваат во Гном. UnityX е ​​базиран на Ubuntu, и кога ќе го стартуваме ISO -то можеме да го видиме името на оперативниот систем, па веројатно се соочуваме со иднината Единство на Ubuntu.

UnityX Rolling постојано ќе се ажурира

Објавен е нов тркалачки ISO со UnityX (кој ќе продолжи да ги прима најновите промени), базиран на Ubuntu, и може да се најде на https://drive.google.com/drive/folders. За жал, серверот unitx.org е исклучен во моментов и ние го пријавивме проблемот на @fosshostorg

И што гледаме откако ќе го стартуваме ISO -то? Навистина, систем базиран на Убунту, со позадина на Хирсуте Хипо. Конки е исто така видлив, и во горната лента гледаме што би била системската лента во центарот, информации за употреба десно и панели лево за да ја видите отворени апликации, фиоката за стартување / апликација, менито за сесии и апликацијата за преден план.

За с else друго, с everything ми изгледа многу чудно. Барем во виртуелната машина GNOME Boxes, фрлачот не се појавува кога го ставам глувчето на работ, што нема да го критикувам затоа што не сум сигурен како работи, но мислам дека би било добра идеја. Исто така, ме прави чудно да ги гледам јачината на звукот и конекциите (послужавник или системска лента) во центарот, но мора да имаме предвид дека се соочуваме со ISO на нешто „во изградба“.

Штом го започнеме, гледаме прозорец што објаснува некои кратенки за отстранување на стартувачот на апликации (Alt + A), отворање апликации (Alt + W), веднаш одјавување (Alt + X) и поставки за звук (Alt + S)

Во изградба ... продолжете

Во моментов, ова е само ISO што ќе се ажурира со сите новости што додаваат. Ако сакате да го пробате, може да се преземе од овој линкНа Seeе видиме каде ќе заврши, но не знам дали пуристите на Unity ќе дадат зелено светло за UnityX Rolling и иднината на работната површина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ЕнрикеМ dijo

    Мислам дека најдоброто нешто што можат да го направат со единството е полското единство 8 и дека тие само пренесуваат с everything на qt. Ова е губење енергија