Warzone 2100 4.3 пристигнува со подобрувања, нов режим на кампања и многу повеќе

воена зона 2100 година

Warzone 2100 беше иновативна 3D стратешка игра во реално време.

По речиси 8 месеци од претходното издание и еден месец бета развој, беше најавено објавувањето на новата верзија на Warzone 2100 4.3, верзија во која се воведуваат подобрувања на моторот со вештачка интелигенција, како и подобрувања во мултиплеер, покрај вклучувањето нов режим на тежина на кампањата „Супер лесен“, меѓу другите промени.

За оние кои не се запознаени со играта, тие треба да знаат дека ова првично беше развиена од Студијата Тиква и беше објавен во 1999 година. Во 2004 година, оригиналните текстови беа објавени под лиценцата GPLv2 и играта продолжи со развојот на заедницата.

Играта е целосно 3Д, мапиран на решетка. Возилата се движат околу картата, прилагодувајќи се на нерамен терен, а проектилите реално можат да бидат блокирани од насипи и ридови.

Играта ќе ни понуди режими на кампања, мултиплеер и единечен плеер. Покрај тоа, ќе можеме да користиме широко технолошко стебло со повеќе од 400 различни технологии, во комбинација со системот за дизајнирање на единици, што ќе ни овозможи да имаме голема разновидност на можни единици и тактики.

Што има ново во Warzone 2100 4.3?

Во оваа нова верзија на Warzone 2100 4.3 што е претставена, една од главните новитети е имплементација на нов режим на кампања, наречен „Супер лесен“.

Друга промена што се истакнува во новата верзија е нова музичка песна Aftermath (од Lupus-Mechanicus), како и додадено поддршка за компресија на текстурата.

Покрај тоа, исто така се истакнуваат подобрувањата на моторот а тоа е дека се направени различни подобрувања во моторот за рендерирање, како и во моторот IA.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Додадена е нова опција Distance LOD за прилагодување на острината на текстурите врз основа на растојанието.
 • Додадени се нови режими на видео за да се минимизира кога се губи фокусот и да се префрлат со Alt+Enter.
 • За Linux започна подготовката на пакети во формат Flatpak.
 • Обезбедена е побалансирана игра со повеќе играчи.
 • Поправка: подобрувања на рендерирање текст и проѕирни ефекти.
 • Поправете: неточни пресметки на системи со слаби перформанси кои влијаат на поставеноста на рамнината, ротацијата на камерата итн.
 • Поправка – Класичните модели вратени и редизајнирани за погон на тркалата, лесни и средни полутраги
 • Поправете: грешки на моделот со: противвоздушен циклон, кранови за чистење, уништен танкер, карактеристики на водоводни цевки, хаубица, модели на минофрлачи, корпус за одмазда + погон на лебдење, јуришен пиштол VTOL, фабрика за резервоари

Конечно за оние кои се заинтересирани да можат дознајте повеќе за тоа За оваа нова верзија, можете да ги проверите деталите На следниот линк.

Како да инсталирате Warzone 2100 на Ubuntu и деривати?

За оние кои се заинтересирани да можат да ја инсталираат оваа игра на нивниот систем, треба да знаат дека корисниците на Ubuntu, како и секој друг дериват од нив, ќе можат да ја инсталираат играта од предвремен пакет, како што е flatpak или верзијата достапна во складиштето за дистрибуција.

Во случај на оние кои се заинтересирани да можат да инсталираат преку Snap, треба само да имаат овозможена поддршка (за Ubuntu 18.04 па натаму), едноставно извршете ја следнава команда:

sudo snap install warzone2100

Сега за оние кои претпочитаат да ја инсталираат оваа игра со преземање на пакетот деб, тие можат да го направат тоа со отворање на терминал и во него ќе напишат некои од следните команди, во зависност од верзијата на Ubuntu (или дериватот) што го користат.

За оние што се користејќи Ubuntu 18.04 LTS командата што тие мора да ја извршат е следнава:

wget https://github.com/Warzone2100/warzone2100/releases/download/4.3.1/warzone2100_ubuntu18.04_amd64.deb

Во случај на оние кои се корисници на Ubuntu 20.04 LTS, 22.04 LTS и 22.10 командата што тие мора да ја извршат е следнава:

wget https://github.com/Warzone2100/warzone2100/releases/download/4.3.1/warzone2100_ubuntu20.04_amd64.deb

Сега, за да го инсталирате преземениот пакет, само стартувајте го следното на терминалот

sudo apt install ./warzone*.deb

Конечно За оние кои претпочитаат да инсталираат со помош на Flatpak пакетите, Тие мора да ја имаат поддршката овозможена во нивниот систем и во терминал ќе го напишат следново:

flatpak install flathub net.wz2100.wz2100

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.