Wayland 1.19 доаѓа со подобрувања за Nvidia, можноста за додавање и отстранување екстензии и многу повеќе

По неколкумесечен развој ослободувањето на новата стабилна верзија на протоколот Вејленд 1.19. Оваа нова верзија 1.19 е компатибилен наназад на ниво на API и ABI со верзиите 1.x, и главно содржи поправени грешки и мали ажурирања на протоколот.

Меѓу најистакнатите промени можеме да најдеме подобрен систем за компилација за што сега се потребни алатки на Meson барем верзија 0.52.1, композитен сервер Вестон, обезбедување код и работни примероци за користење на Wayland во работна површина и вградени средини, се развива во независен развојен циклус.

Главни промени и новости во Вејленд 1.19

Во оваа нова верзија на вејленд Подготвени се закрпи за серверот XWayland DDXдека ако системот има комерцијални двигатели за NVIDIA, ќе овозможи употреба на хардверско забрзување во OpenGL и Vulkan при лансирање на X апликации во средини на Wayland.

Исто така, Комерцијалните двигатели на NVIDIA продолжуваат да спроведуваат екстензии неопходни за целосна работа на средините кои го користат протоколот Вејленд.

Друга новина што се издвојува е тоа Развојот на Мир продолжува како композитен сервер за Wayland. Алатките за да се обезбеди лансирање на апликациите Wayland во околината Mir го имплементираа точното обемување на екраните HiDPI.

Додадена е можноста за скалирање на излезот на клиентите од WaylandПокрај тоа, дозволени се поставки за независна скала за секој излезен уред, вклучувајќи ги и вредностите на фракционата скала.

Ние исто така можеме да го најдеме тоа додаде можност за додавање и отстранување на екстензии на протоколот Wayland и додаде поддршка за експериментални протоколи: zwp_linux_dmabuf_unstable_v1 да се создаде wl_buffers користејќи го механизмот Управување со DMABUF и wlr-Foreign-toplevel за поврзување на сопствени панели и прекинувачи на прозорци.

Се лансирани нови верзии на сопственото опкружување Sway и композитниот сервер Wayfire што го користи Wayland.

Во врска со промените поврзани со апликациите и работната околина, се споменува дека продолжува да се работи на лансирање на корисничкото опкружување LXQt 1.0.0, кој ќе се спроведе со целосна поддршка за работа на Wayland.

Wayland е овозможено стандардно на Plasma Mobile, Sailfish 2, webOS Издание со отворен извор, Tizen и AsteroidOS.

Додека од друга страна работи продолжува во преносливоста на апликациите MATE за Wayland, Прегледникот на сликата „Окото на МАТЕ“ е прилагоден за работа без да биде поврзан со Х11 во околината на „Вејленд“, како и подобрена поддршка за Wayland во панелот MATE и дека аплетите за панел-мултимонитор и заднина се прилагодени за употреба со Wayland.

Fedora 34 планира да ја мигрира изградбата на работната површина на KDE за да го користи Wayland по дифолтили Сесијата X11 е наменета да биде опција. Пакетот kwin-wayland-nvidia се користи за извршување на KDE со користење на сопственички двигатели на NVIDIA.

KDE работи на правење сесија заснована на Вејленд е подготвен за секојдневна употреба и да постигне паритет во функционалноста над X11. Поправени проблеми со кастинг на екран и вметнување централен клик. Поправени проблеми со стабилноста на XWayland.

GNOME за Wayland го отстрани целиот екран од рендерирање кога dma-buf или EGLImage тампоните се користат во корист на делумно ажурирање на прозорецот, што намалете ја количината на податоци пренесени помеѓу графичкиот процесор и процесорот. Во комбинација со посебно ажурирање на елементите на интерфејсот, оваа оптимизација значително ја намали потрошувачката на енергија при работа на батерија. Додадена е можноста за доделување различни стапки на освежување за секој монитор.

Во GTK 4, GDK API-те се редизајнирани за да се користи протоколот Wayland и сродни концепти. Функциите поврзани со X11 и Wayland се префрлени во одделни задни страни.

Firefox за Wayland обезбедува WebGL и забрзано видео со хардвер, покрај додаде нов заден дел користејќи го механизмот DMABUF да дава текстури и да организира размена на тампони со различни процеси. Овој заден дел дозволи да се спроведе унифицирана GL околина во изградбата на Firefox базирана на Wayland, не поврзана со специфични композитни сервери, како што се GNOME Mutter или KDE Kwin.

Конечно, за оние кои се заинтересирани да можат да ја тестираат оваа нова верзија, тие можат да го преземат изворниот код за компилација од следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.