Играта за пукање со отворен код Xonotic ја достигна својата нова верзија 0.8.5

Пет години по последното издание беше најавено лансирањето на играта со пукање прво лице 3d онлајн отворен код „Xonotic 0.8.5“ а во оваа нова верзија која е претставена се истакнати различни аспекти, како што се рафинирана игра, нови и ажурирани мапи и модели, нови звучни ефекти, поопасни ботови, ново мени и HUD функции, повеќе преводи, подобра инфраструктура. , премногу поправки за броење и многу повеќе.

Xonotic е бесплатна и отворена софтверска видео игра за стрелачи од прво лице која беше развиена како вилушка на Nexuiz, Xonotic е одлична мултиплеер FPS игра со импресивна графика и игра.

Во моментов, играта работи под силно модифицирана верзија на графичкиот мотор Quake, познат како DarkPlaces. Нејзината игра е инспирирана од сериите Unreal Tournament и Quake, но со дополнителни елементи кои го издвојуваат. Играта има голема заедница на корисници со кои можете да разговарате и споделувате искуства и други во рамките на официјалниот форум на играта.

Xonotic е крос-платформа, бидејќи официјално, играта има поддршка за Linux, Windows и Mac. Изворниот код на видео играта може да биде консултиран, изменет и прераспределен од следнава врска.

Играта се одликува со футуристичка естетика, со мапи кои покажуваат високотехнолошки средини и простор. Xonotic работи под графичкиот мотор DarkPlaces, така што поддржува сјај, динамично осветлување и засенчување, офсет мапирање и HDR графички ефекти.

Главните новитети на Xonotic 0.8.5

Во оваа нова верзија што е претставена, се истакнува дека на новата игра ја подобри играта, тие имаат ажурирани мапи и модели на играчи, бидејќи гледачите повеќе не се принудени да се придружуваат на Last Man Standing и покрај новата поставка за арената за оружје „most_available“ давајќи само достапно оружје како пикап на мапата, ова им овозможува на мутаторите на арената на оружје и типовите на игри да ги имаат само оружјата што маперот ја намислил на картата да има.

Покрај тоа, Предметите како силата и штитот сега првично се појавуваат во исто време а исто така е поддржано и да се испуштаат љубителите на смртта, стандардно оневозможено.

Исто така, се потенцира дека buffs кодот е преработен а брзината и невидливоста сега се имплементирани како љубители наместо љубители, ракетите веќе не можат да се испукаат, па тие се заглавуваат на ѕид, а удираните кутии за оружје и муниција се повисоки за да не скокате право во нив без да ги набавите.

Од друга страна, исто така е истакнато дека додадени се нови звучни ефекти, предложени се поагресивни ботови, имплементиран е нов скокачки панел HUD (Heads-Up Display), менито е подобрено. редизајниран и уредувачот на ниво е проширен.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Дуелите се издвојуваат како посебен тип на игра (специфична верзија на смртен натпревар со двајца играчи).
 • Целосно препишаниот веб-интерфејс за обработка на статистиката на XonStat
 • Додадени се две нови картички: бром и опиум.
 • Додадени се нови видови чудовишта: Вајверн, Голем, Маге, Пајак.
 • Додадени се нови модели на оружје Crylink и Electro.
 • Поправено создавање на попатни точки под вода.
 • Додадени се нови типови на попатни точки (скок, крауч, сопствена точка за скокање, поддршка).
 • Додадена е способност да се создаваат точки на пат во вкрстувањето.
 • Додадена е способност да се создаваат точки за скокови без автоматско генерирање на точки.
 • Додадена е способност да се креираат точки за поддршка за да се заменат дојдовните врски од проблематичен телепортер или скокач.
 • Го поедностави создавањето на жичени врски.
 • Автоматско креирање на симетрични точки за симетрични мапи Capture The Flag.
 • Датотеките со попатни точки сега се верзии и со временски печат.
 • Додадено е мени за уредувач на попатни точки со сите команди (може да се врзува за копче во врзивата за копчиња).
 • Стандардната вештина за бот се зголеми од 1 на 8.
 • Поправени се сите видови проблеми кога ботови одат по поплавени подови.
 • Ботовите повеќе не се заглавуваат на погрешни места (без поврзани точки) или кога се блокирани од други ботови од истиот тим.
 • Поправено лошо однесување во Freeze Tag и Clan Arena и подобрено однесување во многу режими на игра.
 • Додадена е способност за скокање и клекнување благодарение на новите посветени точки.
 • Подобрена способност за качување по скали и користење скокални подлоги.

Конечно, доколку сте заинтересирани да дознаете повеќе за оваа нова верзија, можете да се консултирате со деталите На следниот линк.

Како да инсталирате Xonotic на Ubuntu?


Оваа игра можеме да ја инсталираме со помош на Snap пакет, затоа мора да имаме поддршка за да можеме да инсталираме апликации со оваа технологија.

Треба само да отвориме терминал и да извршиме во него:

sudo snap install xonotic

Ако не сакате да инсталирате Snap апликации, можете да изберете да користите Flatpak, така што вашиот систем мора да има поддршка за тоа. За вашата инсталација Треба да извршиме само во терминал:

flatpak install flathub org.xonotic.Xonotic

И можеме да ја извршиме играта во случај да не најдеме кратенка во менито со апликации со:

flatpak run org.xonotic.Xonotic

Тие исто така можат да изберат да ја преземат играта од официјалната страница на играта, каде што не бараат инсталација, само отпакувајте го преземениот пакет и директно ја извршуваат играта на системот. Врската за преземањето е следно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.