XWayland 22.1.0 пристигнува со поддршка за закуп на DRM, подобрувања на гестовите на подлогата на допир и повеќе

Лансирањето на новата верзија на серверот XWayland 22.1.0 во кој се издвојува поддршката за протоколот DRM Lease, како и имплементацијата на екстензијата Present и можноста за обработка на контролни гестови на панелот на допир.

За оние кои не се свесни за XWayland, тие треба да го знаат тоа тоа е X-сервер кој работи под Wayland и обезбедува компатибилност наназад за наследените X11 апликации што обезбедува организација за стартување за X. апликации за перформанси на серверот X.Org во средини засновани на Wayland.

Како што многумина од вас ќе знаат, Wayland е целосен систем на прозорци кон себе. Од своја страна, серверот Xorg може да се модифицира за да користи уреди за влез на земја за влез и проследување на коренскиот прозорец или индивидуални прозорци од највисоко ниво како површини на земјата.

Поддршката на XWayland се спои во главната гранка на X.Org eНа 4 април 2014 година, тој прв пат беше објавен со xserver 1.16. Одделни X.Org видео DDX веќе не се потребни, плус серверот продолжува да го работи истиот 2D двигател со ист код за забрзување како и кога работи природно и главната разлика е во тоа што wayland се справува со прикажување на прозорци наместо KMS.

Компонентата се развива како дел од главната кодна база X.Org и претходно беше објавен заедно со серверот X.Org, но поради запирање на серверот X.Org и неизвесност со ослободувањето на 1.21 во контекст на континуиран активен развој на XWayland, беше одлучено да се оддели XWayland и да се ослободат натрупаните промени како посебен пакет.

XWayland 22.1.0 Главни нови карактеристики

Во оваа нова верзија која е претставена од XWayland 22.1.0 се истакнува дека е додадена поддршка за протоколот DRM Lease, што му овозможува на X серверот да дејствува како драјвер за DRM (Direct Rendering Manager) што обезбедува DRM ресурси на клиентите. Инаку, во практична смисла, протоколот се користи за формирање на стерео слика со различни бафери за левото и десното око кога се прикажуваат во слушалките за виртуелна реалност.

Друга новина што се издвојува е тоа што кодот е редизајниран со имплементацијата на Тековната екстензија, што му обезбедува на композитниот менаџер средства за копирање или обработка на пиксмапи од пренасочениот прозорец, синхронизирање со празниот пулс на рамката ( vblank ), а исто така и за справување со настаните PresentIdleNotify кои му овозможуваат на клиентот да процени за достапноста на пиксмапи за понатамошни модификации (способност однапред да се знае која pixmap ќе се користи во следната рамка).

Исто така, се потенцира дека додадена конфигурација на баферот на рамката (fbconfig) до GLX стрЗа поддршка на просторот за бои sRGB (GL_FRAMEBUFFER_SRGB) и додаде ClientDisconnectMode во библиотеката libxfixes и можност за дефинирање на опционално одложување за автоматско исклучување по исклучување на клиентот.

Од друга страна, можеме да откриеме и дека е додаден можност за обработка на контролни гестови на панелот на допир и дека зависностите ја вклучуваат библиотеката libxcvt.

Конечно ако сте заинтересирани да знаете повеќе за тоа за ова ново издание, можете да ги проверите деталите На следниот линк.

Покрај ова, можеме да забележиме и дека беше претставено првото издание на LWQt, на LXQt 1.0 прилагодена варијанта на школка која стана да го користите протоколот Вејланд наместо X11. Како LXQt, проектот LWQt е претставен како брза, модуларна, лесна корисничка средина која се придржува до класичните методи на организација на работната површина.

Првата верзија на LWQt ги вклучува следните компоненти, приспособени за работа во средина базирана на Wayland (сите други LXQt компоненти се користат без модификација):

 • LWQt Mutter е композитен менаџер базиран на Mutter.
 • LWQt KWindowSystem: библиотека за работа со прозорски системи, пренесена од KDE Frameworks 5.92.0.
 • LWQt QtWayland: Qt модул со имплементација на компоненти за извршување на Qt апликации во околината Wayland, пренесен од Qt 5.15.2.
 • LWQt Сесија: менаџер на сесија.
 • LWQt панел
 • LWQt PCManFM: менаџер на датотеки.

За да дознаете повеќе за тоа, можете да се консултирате следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.