Çfarë aromë të Ubuntu zgjedh? #StartUbuntu

Shije Ubuntu

Nëse po mendoni të bëheni ai që njihet si "ndërprerës" dhe, siç ka të ngjarë, sistemi operativ nga i cili dëshironi të hidheni është Windows, ne këtu në Ubunlog jemi të lumtur t'ju japim një dorë. Mund të blini gjithmonë një kompjuter me logo frutash, por me të do të shpenzoni para që mund të mos i paguani kurrë. Alternativa më e mirë për Windows është kalimi në Linux, dhe sigurisht, në një blog si ky ne bastojmë Ubuntu ose një nga shijet e tij zyrtare.

Në historinë e Ubuntu-s dhe "shijeve" të tij ka ardhje dhe ikje. Ka shije që në një moment nuk janë më relevante dhe janë ndërprerë. Në anën e kundërt kemi projekte që fillojnë si një "remix" i Ubuntu, Canonical mendon se kjo që po bëjnë është një ide e mirë dhe vendos t'i pranojë ato si një shije zyrtare. Lista mund të ndryshojë, por jo zemra; të gjitha shijet ata përdorin të njëjtën bazë.

Cilat janë aromat e Ubuntu?

Nëse keni arritur deri këtu, ju tashmë e dini se çfarë është një shpërndarje Gnu/Linux, por edhe kështu, ka të ngjarë që nuk e dini se çfarë «flavors» nga Ubuntu. Një shije e Ubuntu është një Shpërndarja Gnu/Linux që bazohet në Ubuntu. Në fakt është Ubuntu, por me një desktop specifik, me mjete specifike ose për një lloj kompjuteri specifik. Sjellja e shijeve në Ubuntu është shumë e ngjashme me versionet Windows Home dhe Windows Professional: ata janë i njëjti sistem operativ, por njëri vjen me më shumë softuer se tjetri.

Ok, po filloj të kuptoj për shijet e Ubuntu. Por çfarë shije të zgjedh?

Ka rreth një duzinë shije të Ubuntu. Çdo shije ka një qëllim specifik dhe, pa hyrë në detaje teknike, do të përmend shkurtimisht karakteristikat e saj:

 • Ubuntu. Opsioni i parë për t'u marrë parasysh është vetë shpërndarja, Ubuntu. Desktopi kryesor është GNOME, më i përdoruri në botën Linux, i cili përdoret edhe nga shpërndarje shumë të famshme si Debian ose Fedora. Duket e ngjashme me atë që shohim kur ndezim një Mac, por Canonical preferon ta vendosë panelin në të majtë dhe të arrijë nga njëra anë në tjetrën. GNOME është shumë i lehtë për t'u përdorur dhe zgjedhja e preferuar për shumë njerëz kur kalojnë në Linux.
 • Kubuntu. Është Ubuntu me desktopin e KDE Plasma. Është një desktop i orientuar tek përdoruesi fundor, domethënë është shumë i lehtë për të menaxhuar dhe "gjetur" gjëra, pjesërisht sepse ka një ndërfaqe të ngjashme me atë të Windows. Me çdo version që kanë lëshuar, ata e kanë bërë atë më të lehtë dhe më produktiv, por ka marrë një reputacion të keq për mosfunksionimin e mirë në disa kompjuterë. Kjo është ajo që ka KDE, ata duan të bëjnë gjithçka dhe ta bëjnë mirë, por duhet të perfeksionojnë gjithçka të re që prezantojnë.
 • Xubuntu. Ky është Ubuntu i dedikuar kompjuterëve me pak burime. Përdorni desktopin XFCE, më të lehtë se të mëparshmit, por aspak intuitiv për përdoruesit që vijnë nga Windows. Ajo që është, është mjaft e personalizueshme.
 • LUbuntu. Është një tjetër shije e Ubuntu që i dedikohet kompjuterëve me pak burime, le të shkojmë se çfarë nënkuptohet me "kompjuterë të vjetër". Dallimi me Xubuntu është në desktopin tuaj: Lubuntu përdor LXQt, një desktop shumë i lehtë që duket shumë i ngjashëm me Windows XP të vjetër, kështu që përshtatja e përdoruesve të Windows është shumë e lehtë.
 • Ubuntu MATE. Është një shije e ngjashme me Kubuntu, por në vend që të përdorë KDE, ai përdor MATE si desktopin e paracaktuar. MATE është emri që zgjodhi Martin Wimpress kur vendosi të krijonte diçka që dukej si GNOME 2.x e vjetër, për ata që preferuan të përdorin Ubuntu-në klasike dhe jo Unity të zhvilluar nga Canonical, gjë që e vërteta është se në fillim ata e bënë nuk me pelqen shume.
 • Ubuntu Studio. Kjo shije është e destinuar për ata që pëlqejnë produksionin, qoftë muzikor, grafik, multimedial apo thjesht i lidhur me botën e teksteve. Nga secili sektor i mësipërm, Ubuntu Studio ka një paketë veglash që e instalon si parazgjedhje. Kështu, në rastin e prodhimit grafik, ai ka Gimp, Blender dhe InkScapet; kështu me radhë me çdo temë prodhimi.
 • Ubuntu Budgie. Është një shije e Ubuntu që në thelb është si një GNOME që pëlqen grimin. Pjesa më e madhe e guximit të Ubuntu Budgie ndahet me shijen kryesore, por ai ka temën e vet dhe një dizajn më të efektshëm.
 • Ubuntu Unity. Canonical braktisi Unity dhe u kthye në GNOME, në atë kohë në versionin e tretë (dhe ndërpreu Ubuntu GNOME), kështu që Unity u la në Limbo. Vite më vonë, një zhvillues i ri indian e riktheu atë në jetë dhe u bë përsëri një shije zyrtare. Ubuntu Unity përdor desktopin që ka zhvilluar Canonical, por me versionet më të fundit të softuerit. Ai dallohet për përdorimin e Dash-it dhe për përfshirjen e të gjitha ndryshimeve që zhvilluesi që e ringjalli atë.
 • Ubuntu Kylin. Është një shije që i drejtohet më së shumti audiencës kineze, deri në atë pikë sa nuk e mbulojmë shpesh këtu në Ubunlog. Desktopi që përdorni është UKUI dhe, megjithëse ka një dizajn të mirë, ka të ngjarë që jo gjithçka të përkthehet në mënyrë perfekte në spanjisht.

Cili është fituesi?

Es vështirë për të zgjedhur ndër të gjitha opsionet e disponueshme. Nuk do të thoshim se njëri është më i mirë se tjetri, por se secili është më i miri në vetvete. Versioni kryesor përdor një GNOME i cili është shumë i lehtë për t'u përdorur; Kubuntu është për ata që i duan të gjitha; Xubuntu dhe Lubuntu janë për kompjuterë me burime të ulëta, i pari është disi më i personalizueshëm dhe i dyti disi më i lehtë; Ubuntu MATE për ata që pëlqejnë klasiken, madje edhe "të vjetrën", shikoni kuotat; Budgie dhe Unity janë për ata që duan përvoja të reja; dhe Studio për krijuesit e përmbajtjes. Dhe, mirë, për ata që flasin kinezisht, Kylin. Me të cilën qëndroni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   federico perales dijo

  Ku është Ubuntu "normal" ose Ubuntu kaq i panjohur për shumë, ... po, ai që vjen me UNITETIN? Nuk llogarit për ta rekomanduar? LOL Gjithsesi, është një artikull i mirë. Pershendetje =)

 2.   Jorch Mantilla dijo

  Një artikull shumë i mirë, për ata që duan të hedhin hapin, por më mungon Ubuntu me unitet ..

 3.   Ismael medina dijo

  Komente të shkëlqyera, çfarë më thoni për Freya Fillore, më keni rekomanduar? Pas ndalimit të përdorimit të Windows, unë jam i hipnotizuar nga programi falas ...

 4.   Anthony dijo

  Kam të instaluar Ubuntu 16.04 LTS 64-bit Unë jam i kënaqur me të, marr azhurnime
  rregullisht, varet herë pas here, por nuk më shqetëson shumë, unë jam private
  dhe megjithëse e kam përdorur për disa vite, unë kam mësuar vetëm të krijoj, të formatoj ndarje dhe të bëj instalimin, me DVD, unë mund ta përdor konsolën vetëm nëse kam të dhëna
  por nëse gjatë instalimit të tyre unë has një problem, është mjaft e rrallë që ta zgjidh atë.
  Pyetja është:
  Ata më rekomandojnë të azhurnoj në një azhurnim të ri.

 5.   Manuel dijo

  Faleminderit për artikullin, ju gjithmonë mësoni diçka të re. Faleminderit shume.