Çfarë të bëni pas instalimit të Ubuntu 18.04 LTS?

Ubuntu 18.04 GNOME

Përshëndetje djema, mirë në këtë postim të ri ne do të ndajmë me ju disa nga gjërat për të bërë pas instalimit të Ubuntu 18.04 LTS, veçanërisht për ata që zgjodhën një instalim minimal, domethënë, ata instaluan vetëm sistemin me funksione themelore dhe shfletuesin e internetit Firefox.

Të them të drejtën, është opsioni më i mirë për ata që tashmë dinë pak për sistemin pasi është zgjedhja perfekte për të qenë në gjendje ta personalizojnë atë. Aplikimet e përshkruara këtu, si dhe disa konfigurime bazohen në më të njohurat, nuk është asgjë zyrtare vetëm Shpresoj se të pëlqen kjo përmbledhje e vogël.

Aktivizoni Patch Live

LivePatch

Pas instalimit të sistemit, Kur përdoruesi të identifikohet për herë të parë në sistem, do të shfaqet një magjistar konfigurimi i cili Do të na pyesë nëse duam ta aktivizojmë këtë funksion.

Për ata që nuk kanë nocionin se Live Patch është në thelb aplikacioni na lejon të instalojmë azhurnime të kernelit, pa pasur nevojë të rindizni sistemin.

Nëse nuk e keni aktivizuar këtë funksion për momentin dhe ju doni ta bëni atë, mos u shqetësoni Mund ta bëni nga "Softueri dhe azhurnimet" dhe në skedën "Përditësime" mund ta aktivizoni, është e rëndësishme të dini se për këtë do të duhet të krijoni një llogari në Canonical.

Instaloni drejtuesit privatë të videos

Drivers

Duke përfituar nga fakti që jemi Në "Softuer dhe azhurnime" tani do të pozicionohemi në skedën "Drejtues shtesë" dhe këtu mund të aktivizojmë kutinë në mënyrë që drejtuesit privatë të kontrollorëve tanë të videos të jenë të aktivizuara.

Nëse asgjë nuk shfaqet në këtë, është e nevojshme që të kontrolloni përputhshmërinë me versionin e Xorg në faqen e internetit të ofruesit tuaj, i cili në këtë version të Ubuntu 18.04 LTS është Xorg 1.19.6

Zgjidhni depon më të shpejtë

pasqyroni ubuntu

Zakonisht në këto ditë të para pas lansimit zyrtar të versionit të ri të Ubuntu 18.04 LTS serverat priren të ngopen Dhe shumë herë kemi idenë e gabuar se sa më afër nesh, aq më shpejt do të jetë dhe këtu hyn pjesa e ngopjes., për këtë ne kemi mundësinë të zgjedhim një server më të shpejtë të cilit ne i jemi caktuar si parazgjedhje.

Për këtë ne vazhdojmës në «Softuer dhe azhurnime» dhe ne pozicionohemi në skedën e «Ubuntu Software» dhe do të klikojmë në opsionin «Shkarkoni nga» dhe «Tjetër». Këtu do të hapet një dritare e re me një listë të serverave të disponueshëm.

Këtu do të klikojmë në "Zgjidh serverin më të mirë" dhe do të fillojmë të kryejmë një provë të thjeshtë për të verifikuar se cili nga të gjithë përgjigjet më shpejt, më në fund do të na tregojë se cili është dhe ne klikojmë në zgjedhjen e serverit.

Instaloni Synaptic

instaloni synaptic në ubuntu 18-04

Ky mjet i shkëlqyeshëm Kjo do t'ju ndihmojë shumë që të jeni në gjendje të instaloni, çinstaloni dhe menaxhoni të gjithë softuerin në sistemin tuaj. Për ata që nuk e kanë provuar ose e dinë Synaptic mund të them vetëm se e rekomandoj, Epo me pak fjalë është një GUI të punosh me APT.

Për ta instaluar mund ta bëni duke e kërkuar nga Qendra e Programeve Ubuntu ose nëse dëshironi ta instaloni nga terminali, thjesht duhet të ekzekutoni komandën e mëposhtme:

sudo apt install synaptic

Instaloni Komunitemën

tema e komunitetit ubuntu

Kjo supozohej të ishte tema e re që do të gjenim në Ubuntu 18.04 LTS edhe pse ajo mënyrë ishte e përjashtuar, por për ata që duan ta instalojnë atë në kompjuterët e tyre dhe të lënë mënjanë Ambiance, instalimi është shumë i thjeshtë, thjesht duhet të kërkoni për "Komunitemë" në Ubuntu Software Center dhe instalojeni që andej.

Instaloni Gnome Tweak Tool

Gnome Tweak Tool

Ne nuk mund të lëmë mënjanë një mjet i rëndësishëm i cili është pothuajse thelbësor. Gnome Tweak Tool do të na ndihmojë të konfigurojmë pajisjet tona, sepse me ndihmën e tij ne mund të mundësojmë shtesat, të ndryshojmë temën, ikonat, të konfigurojmë disa veprime ndër të tjera.

Për ta instaluar mund ta bëjmë nga Qendra e Programeve Ubuntu duke e kërkuar si "Gnome Retouching" ose nëse preferoni mund ta bëni nga terminali duke ekzekutuar:

sudo apt install gnome-tweak-tool 

Pa zhurmë të mëtejshme mendoj se është më themelorja dhe më funksionuesja për sistemin tuaj.  


17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Shupacabra dijo

  Gjëja më e rëndësishme mungonte, instaloni përsëri 16.04

 2.   Sergio A Ramirez Amador dijo

  Shkëlqyeshëm Faleminderit

  1.    laride dijo

   Përshëndetje një përshëndetje.
   Unë gjithashtu kisha rezistencë ... por tani jam mirë. Ju duhet të regjistroheni në "Aktivizo Patch Live", dhe përmirësohet shumë ...

 3.   Mickey torres dijo

  Fshije Bekuar qoftë kanonik, lë mbështetjen për unitet, sepse kishte shumë probleme të performancës dhe gnome është një desktop i shëmtuar i neveritshëm për shkak të shumë gabimeve dhe konsumon burime me çmenduri nëse nuk e korrigjojnë, a do të jetë historia një fiasko e vërtetë history.?

  1.    Kristian P Degante dijo

   Uniteti konsumon edhe më shumë burime

 4.   Marlon almendarez dijo

  Të shijosh ngjyrat. Unë qëndroj me Unitetin. Isshtë më mirë për mua.

  1.    Mickey torres dijo

   Shoku im eleminoi ubuntu 16.04 për ubuntu 18.04 dhe kjo shkon fatale për mua Unë jam penduar shumë, por unë kthehem në 16.04 me Unity, gnome po përkeqësohet dhe më keq dhe kjo lts e fundit unë dyshoj se është plot bug për mua nuk është gati nuk funksionon ...

 5.   laride dijo

  Megjithëse isha në gjendje të instaloja jdownloader, nuk mund ta bëja atë të funksionojë në asnjë mënyrë ... Unë e instalova atë në disa mënyra, siç shfaqet në disa faqe në internet ... por nuk shkarkon asgjë ...
  kush mund te me ndihmoje Faleminderit.

 6.   Jose Maria dijo

  Unë kam vuajtur me Ubuntu 18.04 për një kohë të gjatë, e azhurnova atë nga versioni 16.04 dhe u bë mirë, pavarësisht se tipografia ishte fatale dhe kur hapa menaxherin e skedarëve të gjitha ishin konfiguruar shumë keq dhe kur përpiqesha të ndryshoja me Retushimin zbatimi që vizatimet nuk morën mund të shiheshin mirë dhe u shfaqën vetëm 0 rrathë dhe vija vertikale | të cilat supozohej të ishin ON dhe OFF të çdo opsioni.
  Problemi më i madh erdhi disa ditë më vonë pasi me fjalëkalimin tim nuk më linte të hyja dhe përpjekja e dytë do të varej, pas 5 minutash do të pezullohej dhe nga atje nëse mund ta aktivizoja me fjalëkalimin që më mohoi më parë. Unë bëra të gjitha ndryshimet që kanë ndodhur dhe duhet të sigurohem për fjalëkalimin që nga rruga kam qenë me të për një kohë të gjatë.
  Për të hequr problemin, unë përpiqem të bëj një instalim të pastër dhe këtu fillojnë problemet reale, pasi ekziston një defekt në instalim » https://bugs.launchpad.net/bugs/1767703»MBR-ja e diskut ku kisha instaluar një sistem tjetër operativ u ngarkua dhe shumë probleme për të instaluar më në fund Ubuntu 18.04, sepse gjatë instalimit pothuajse në fund tha që kishte një problem dhe fillo nga e para. Ishte shumë pak për t'u kthyer në versionin 16.04.
  E vërteta është se po shkon mirë, por gjithsesi më bezdis sepse ndonjëherë nuk mund të futem herën e parë kur fut fjalëkalimin.
  Kam shikuar shumë në internet, por gjithnjë e më pak ndihmë, ata kanë mbyllur disa faqe në internet që ishin të dobishme.
  Faleminderit shumë për leximin e kontributit tim.

 7.   eskistokemao dijo

  Jose Maria:
  Unë ju kuptoj në gjithçka që thoni
  U përpoqa të azhurnoja nga 16.04 dhe humba të gjitha programet që përdor (dhe që më janë dashur vite për t'i gjetur). Sa më shumë që thonë ata, linux është një lojtar i shkëlqyeshëm ...
  Unë e zgjidha çështjen e programit të ngatërrimeve duke instaluar "install-gnome-themes" dhe duke ndryshuar temat. Shumë prej tyre nuk shkojnë mirë, por disa do t'ju zgjidhin shikimin

 8.   Jezus Jimenez dijo

  Mirëmëngjes, unë jam i ri në këtë sistem operativ, kam instaluar Ubuntu 18.10, siç treguan në një tutorial, është instaluar ashtu siç është, por kur të rinis kompjuterin, nuk më jep mundësinë të zgjedh sistemin operativ dhe atë hap vetëm dritaret 8.1, a mund të më ndihmoni? Faleminderit paraprakisht

 9.   iTodess dijo

  Jesus Jimenez duhet të futni bios, dhe në pjesën Boot ka dy mundësi që trajtohen me "Legacy" mendoj se njëra është Legacy Prority dhe tjetra Legacy First .. Tani nuk e mbaj mend shumë mirë ..

 10.   vetëm linux dijo

  Unë kam qenë duke testuar Ubuntu 18.04 për një javë. Për mendimin tim nuk është ende gati të dalë në treg si një version LTS, ka shumë gabime dhe prezantimi lë diçka për të dëshiruar. Nuk e kuptoj nxitimin e Canonical për të lëshuar versione që nuk kanë përfunduar. Kjo gjeneron pakënaqësi tek përdoruesit.
  Pas kësaj unë kam vendosur të vazhdoj me versionin tim Ubuntu Gnome 16.04 LTS që më lë me shije kaq të mira dhe më lejon të jem shumë më produktiv.
  Unë do të vazhdoj të pres një azhurnim të ri.

 11.   miguel villamil dijo

  Dje instalova Ubuntu 18.04 dhe e vërteta është se ka shumë për të korrigjuar për të filluar, ngrin shumë dhe Gambas 3 instalon por nuk ekzekutohet.
  nje zgjidhje per te rregulluar grub kur sistemet operative boot nuk shfaqen ne kete tutorial nga nje koleg i imi kam punuar 100% https://www.youtube.com/watch?v=Kq-NwvocS7A

 12.   Edgard Marquez dijo

  Në të vërtetë, deri më tani versioni 14.04 duket më i mirë se 18.04, do të jetë sepse preferoj Unitetin sesa Gnome (Unë kam qenë në gjendje të instaloj Unity më 18.04 por ende preferoj 16.04).

 13.   abdelazis dijo

  Unë do të doja të dija si të instaloja ose aktivizoja ultracopier në desktop Ubuntu 18.04 ose të shkarkosh një lloj kopjuesi

 14.   abdelazis dijo

  Ju lutemi lidhni për të shkarkuar repon e Ubuntu 18.04