10 këputje desktopësh të shkruara në qershor

Ubuntu Core

Për ata që nuk e dinë akoma, Kap është një lloji i ri i paketës i cili duket se është premtimi i madh i së ardhmes në GNU / Linux. Snap na lejon që aplikacioni i instaluar të varet sa më pak nga sistemi, në një mënyrë të tillë që gjithmonë ta mund ta azhurnojmë pavarësisht nga versioni i Ubuntu tonë, ose distro që përdorim. Dhe është se me paketat Snap është menduar hiqni gabimet e varësisës që deri më tani ata mund të dilnin me pako .deb o .rpm, përveç arritjes së shumë më shumë modularitetit në zhvillim.

Epo, tani që dimë se nga përbëhen paketat e reja Snap, në Ubunlog duam t'ju sjellim një listë, sipas Vështrime Ubuntu, nga 10 aplikacione desktop që janë shkruar në qershor dhe që për këtë arsye ne tashmë mund t'i shkarkojmë dhe instalojmë përmes Snap. Atje ata shkojnë.

Shumë prej jush tashmë do të dinë disa nga programet që do të përmendim më poshtë. Lajmi i mirë është se versionet e tij të fundit tani janë në dispozicion për shkarkim në formatin Snap. Pra, nëse jeni pak i ri, ne ju inkurajojmë të instaloni ato që ju pëlqen (direkt nga Dyqani i Programeve Ubuntu, nëse dëshironi), për të parë se si funksionon Snap. Këto janë aplikacionet:

shkumës

Me siguri shumë nga ju tashmë do ta njohin Kritën. Shtë një program vizatimi që shumë përdorues zgjedhin si opsionin e tyre të parë. Për më tepër, Krita është Softuer i Lirë dhe është menduar për artistë që punojnë me cilësi, ilustrues, apo edhe për industrinë e VFX. Ju mund ta instaloni Krita nga Dyqani i Aplikacioneve Ubuntu.

Jenkins

Siç mund ta lexojmë në faqen e saj zyrtare, Jenkins është një motor automatizimi me një ekosistem të tërë shtojcash për të mbështetur të gjitha mjetet tuaja të preferuara në tuajin tubacionet e shpërndarjes, ose sepse qëllimi juaj është integrimi i vazhdueshëm, testimi i automatizuar, ose dërgesat e vazhdueshme.

Cassandra

Kasandra është një shpërndarë sistemin e menaxhimit të bazës së të dhënave. Ai është gjithashtu Softuer i Lirë dhe qëllimi i tij është të menaxhojë sasi të mëdha informacioni përmes një larmie të gjerë serverash, duke siguruar disponueshmëri të lartë pa mundësinë e dështimit.

Pa pagesë

Freecad është një modelues 3D CAD, i cili është gjithashtu Burim i Hapur, i krijuar për të dizajnuar objekte të jetës reale të çdo madhësie dhe në çdo shkallë. Modelimi i tij parametrik ju lejon të modifikoni lehtësisht modelin tuaj duke vizituar historikun e modelit tuaj dhe duke ndryshuar parametrat e tij. Mund ta shkarkoni nga faqja juaj web.

Bërtit (ose Shoutcast)

Nëse ju pëlqen bota e radios ose podcastit, ky është aplikacioni juaj. Isshtë një aplikacion për Ubuntu Touch dhe ju lejon të shijoni shumë radio stacione të të gjitha stileve. Mund ta shkarkoni në App Store të Ubuntu Phone tuaj.

 

Nextcloud

Nextcloud është një platformë për të ruajtur të dhënat tuaja (foto, kalendarë, kontakte ...) në re në mënyrë të sigurt dhe nga çdo pajisje. Ne mund ta shkarkojmë nga tuajat faqen zyrtare të internetit.

htop

Nëse dëshironi të keni kontroll mbi proceset që po ekzekutohen në GNU / Linux tuaj, Htop është një zgjidhje e mirë. Në thelb, është një kërkesë për monitorojnë proceset e sistemit në mënyrë interaktive. Mund të shkarkohet nga Ubuntu App Store ose përmes sudo apt-get instalo htop.

Bugë hëne

Lojërat video gjithashtu kanë filluar të paketohen përmes Snap dhe ky është një shembull i mirë. Me këtë lojë video disi të veçantë, ju do të jeni në gjendje të drejtoni një makinë në hënë, domethënë, të gjitha nga terminali dhe me karaktere ASCII.

hangups

Ndërsa emri mund të vazhdojë, Hangups është një klient jozyrtar i Google Hangout për Ubuntu Phone. Mund ta instaloni nga App Store në Ubuntu Phone.

webdm

Webdm është një aplikacion tjetër për Ubuntu Phone që mund ta shkarkoni në formatin Snap. Qëllimi i këtij aplikacioni nuk është asgjë më shumë sesa të bëjë që aplikacionet të funksionojnë në ekran të plotë. Pra, nëse ju mungon pak hapësirë ​​për aplikacione në ekranin tuaj, kjo mund të jetë një zgjidhje e mirë. Mund ta shkarkoni gjithashtu nga Ubuntu Phone App Store.

 

Me pak fjalë, dhe siç mund ta shohim, gjithnjë e më shumë projekte vendosin të shpërndahen përmes Snap. Dhe është që pa dyshim, Snap është formati i paketimit që do të përdoret më shumë në të ardhmen e afërt, për të mos thënë që shumë aplikacione, siç kemi parë, tashmë po kalojnë në këtë format.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Eduard Tullac dijo

    Nëse Cassandra dhe Jenkins janë aplikacione desktop, Apache duhet të jetë një aplikacion Android