25 lojërat më të njohura Linux

Unë nuk jam një lojtar në asnjë mënyrë, madje as një lojë solitaire, por ky artikull u shfaq në Pyetësi EN Më tërhoqi vëmendjen, sepse nuk e dija që kishte kaq shumë cilësi kaq të mira, dhe unë e ndaj me ju.

Duke qenë se njerëzit kryesisht kanë si problemin e tyre të parë për të migruar në Linux është temë e lojërave, ne do t'ju lëmë një listë të detajuar të lojërave që ne theksojmë për të treguar që Linux gjithashtu mund të luhet mirë. Le të gëzohemi pak të Dielën atëherë.

Lojërat që ne propozojmë janë kryesisht 3D dhe vendase për Linux, pa pasur nevojë të ekzekutojnë Wine ose të ngjashme. Ato janë lojëra cilësore dhe shumica e tyre kanë fituar një çmim dhe janë shfaqur në një revistë.

Lista e lojërave është e hapur, ju mund të kontribuoni më shumë lojëra dhe ne do t'i shtojmë ato pak nga pak. Tani për tani unë propozoj sa vijon: Beteja për Wesnoth, Nexuiz, Ushtria Amerikane, Territoret Armike: Luftërat e Tërmeve, Tremulous, World of Padman, Tux Racer, Vendetta, Alien Arena 2007, Terror Urban, Një Përrallë në Shkretëtirë, Second Life, Savage 2, Warsow, TrueCombat: Elite, Frozen Bubble, TORCS (The Open Racing Car Simulator), Flight Gear, Frets on Fire, Scorched 3D, ManiaDrive, WarZone 2100, Spring, Battle Tanks dhe për të përfunduar tani: Excalibur: Morgana's Revenge v3.0 XNUMX.

Ne do të japim një shpjegim të shkurtër të secilës, si dhe lidhjen me faqet zyrtare përkatëse, duke sqaruar se renditja e tyre nuk tregon një rëndësi më të madhe ose më të vogël:

 1. Beteja për Wesnoth
 2. nuk dua

  Isshtë një lojë strategjie në kohë reale, me një mundësi multiplayer. Loja ka kaluar një milion shkarkime që nga viti 2003 dhe është në dispozicion në 35 gjuhë të ndryshme.

 3. Nexuiz
 4. nexiuz

  Shtë një lojë e tipit FPS (First Person Shooter), falas dhe lejon lojë online deri në 64 lojtarë, gjithashtu lejon krijimin e botëve dhe ka një sistem dinamik ndriçimi që ofron cilësi të shkëlqyeshme vizuale.

 5. Ushtria Amerikane
 6. ushtria amerikane

  Isshtë një lojë strategjike e stilit Call of Duty FPS dhe të ngjashme. Sipas GameSpy, ai kishte një mesatare prej 4.500 lojtarësh midis 2002 dhe 2005.

 7. Territori i Armikut: Luftërat e Tërmeve
 8. luftërat e tërmetit

  Shtë e njëjta lojë që ekziston për Windows, me një hartë në të cilën ju mund të bashkëveproni lirshëm, të kontrolloni automjetet, etj. Në 2006 u emërua loja më e mirë multiplayer online gjatë E3.

 9. I rremë
 10. i dridhur

  Isshtë një lojë ekipore FPS në të cilën njerëzit luftojnë me të huajt, është shumë e ngjashme me Quake 3 dhe Halflife.

 11. Vrapues Tux
 12. Tux

  Isshtë lojë mitike garash në të cilën Tux rrëshqet nëpër dëborë, personalisht është lojë me të cilën ai përdori për të provuar përshpejtimin 3D të sistemit.

 13. Bota e padmanit
 14. padman

  World of Padman është një lojë falas që përdor motorin Quake III me një estetikë karikaturë.

 15. Hakmarrje
 16. hakmarrje

  Shtë një imitues i anijes kozmike dhe MMORPG, falas në versionin e tij provë.

 17. Arena Alien 2007
 18. i huaj

  Shtë një lojë falas me të njëjtin dizajn si lojërat Quake, FPS, të luajtshme nga Windows, Linux dhe FreeBSD.

 19. Terrori Urban
 20. urban

  Isshtë një modifikim i lojës Quake III që e bën atë një lojë të përmirësuar grafikisht e azhurnuar për të qenë një konkurrencë e mirë e Counter-Strike tipike, deri në atë pikë sa që mbështet softuerin anticheats të stilit Punkbuster dhe të ngjashme.

 21. Një përrallë në shkretëtirë
  atitddShtë një lojë ku është krijuar një realitet alternativ dhe bazohet në krijimin e shoqërive, rritjen ekonomike në vend të luftimeve ose luftërave.
 22. Jeta e Dytë
 23. jete e dyte

  Ka pak për të thënë në lidhje me këtë lojë në të cilën, siç dihet, është krijuar një realitet alternativ dhe njerëzit krijojnë karakterin e tyre.

 24. I egër 2
 25. i egër

  Isshtë një lojë e stilit WoW, e cila është falas për të luajtur në një kompjuter të vetëm, por për të luajtur në internet ju duhet të bëni një pagesë të vetme.

 26. Varshava
 27. varshavë

  Shtë një lojë falas 3D FPS e bazuar në motorin QFusion 3D. Shtë një lojë e bërë nga lojtarët, për lojtarët, në të cilën ajo që kërkohet është shkathtësia dhe shpejtësia në lojë, nuk shquhet për efekte të shkëlqyera grafike.

 28. Lufta e vërtetë: Elite
 29. tce

  Kjo lojë është një shndërrim total i lojës Wolfestein: Quake Wars, dhe është plotësisht falas, mund të luhet nga çdo platformë.

 30. Flluskë e ngrirë
 31. Gameshtë lojë tipike Puzzle Bubble e transferuar në Linux, shumë problematike dhe multiplayer, natyrisht falas.

 32. Imituesi i Hapur i Makinave Gara
 33. garë

  Shtë një imitues makine me një motor OpenGL, multiplatform, që ka 50 vetura, 20 qarqe dhe një mori të dhënash për të simuluar, të tilla si era, dëmtimi i automjeteve ...

 34. FluturimiGjatë
 35. fg

  Imitues shumë i përparuar i fluturimit, duke arritur nivele si Flight Simulator i Microsoft.

 36. Frets në zjarr
 37. mërzit

  Isshtë një version i lojës i ngjashëm me Guitar Hero, por në vend të një kitare, ne kemi tastet F1 -> F5 për të shtypur në ritmin e muzikës. Shumë problematike dhe falas.

 38. 3d i djegur
 39. i djegur
  Isshtë një lojë e bazuar në kthesën në të cilën duhet të qëllosh duke përdorur armë, stil Gorillabas, por në një botë 3D në të cilën duhet të marrësh parasysh, forcën, këndin dhe orientimin për të shkatërruar objektivat. Mirënjohës.

 40. Maniadrive
 41. mania e vozitjes

  Shtë një klon i lojës mitike Trackmania, në të cilën ngasja është e përzier me qarqe akrobatike. Isshtë falas dhe ka një mënyrë multiplayer.

 42. Zona e Luftës 2100
 43. Isshtë një lojë strategjie dhe taktike në kohë reale, shumë e ngjashme me Tokën 2150 me njësi 3D.

 44. Pranverë
 45. Shtë një lojë strategjike e përqendruar në mënyrën multiplayer në të cilën duhet të mposhtni armiqtë tuaj.

 46. Tanke beteje
 47. tanket e betejës

  Shtë një lojë multiplayer me 2 mënyra të mundshme, të gjitha kundër të gjitha ose mënyra bashkëpunuese, ju mund të luani 2 persona në ekran të ndarë në të njëjtin kompjuter dhe përmes LAN. Multishtë multiplatform.

 48. Excalibur: Morgana's Revenge v3.0
 49. emr

  Isshtë një lojë aventureske e personit të parë që shquhet për nivelin e lartë të grafikës dhe tingujve me cilësi të lartë.

Tani për tani kjo është ajo që ka derisa të gjithë të kontribuojmë më shumë. Linux nuk është një platformë lojrash sepse shumica dërrmuese e zhvilluesve përdorin API-të e drejtpërdrejta të Microsoft-it Direct3D, jo sepse nuk mund të luhet në Linux, siç demonstron kjo listë e shkurtër. Kënaquni me lojërat nëse nuk i njihnit dhe ju inkurajoj që të merrni pjesë aktive duke kontribuar më shumë në mënyrë që të gjithë në komunitet t'i njohin ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.