30 ditë me Budgie Desktop, një surprizë për përdoruesit që duan diçka të qëndrueshme

Desktopi i Budgie në Ubuntu

Pak a shumë më parë vendosa të ndryshoj desktopin e Ubuntu tim. Për problemet me Unitetin, Unë kisha për të kaluar në Xfce, desktop që kisha para se të kaloja në Budgie Desktop. E vërteta është se ajo lindi si një goditje me një bashkëpunëtor tjetër dhe në fund unë u befasova këndshëm, duke kaluar një muaj duke e përdorur atë si desktopin kryesor dhe të paracaktuar në Ubuntu tim.

Muaj më parë Budgie Desktop erdhi në Ubuntu përmes depove të jashtme Dhe megjithëse ato nuk mirëmbahen drejtpërdrejt nga krijuesit e desktopit, e vërteta është se versioni është plotësisht i qëndrueshëm dhe funksional, shumë funksional për përdoruesit që kërkojnë diçka produktive.

Budgie Desktop përfshin veçori produktive nga desktopët e tjerë

Pasi të jetë ngarkuar desktopi, përdoruesi përballet me një panel të sipërm me një logo, një orë dixhitale në qendër të këtij paneli dhe disa applete në anën e djathtë të panelit. Këto aplete janë interesante sepse përveç që kanë butonin e fikjes, ajo ka një qendër kontrolli e ngjashme me atë të inkorporuar në versionet më të fundit të Apple që përveç ofrimit të njoftimeve më të fundit, ai ka dialogun e fikjes dhe një kalendar të dobishëm që mund të sinkronizohet me çdo kalendar tjetër siç është Google Calendar.

Molla

Diapazoni i paracaktuar i ngjyrave është i këndshëm dhe nuk do t'ju bëjë të nervozoheni, gjithashtu, nëse përdoret një sfond i peizazhit, atmosfera është relaksuese dhe ideale për punë të caktuara para kompjuterit. Por ajo që më ka tërhequr më shumë vëmendjen sepse më pëlqen shumë është menuja kryesore e Budgie Desktop. Kjo menu jo vetëm që i ndan aplikacionet në kategori universale por në njërën nga pjesët tregon aplikacionet më të përdorura dhe në krye është një aplikacion shumë funksional dhe motor kërkimi dokumentesh, më funksionale se menutë e tjera si menyja e kanellës apo edhe menuja e Windows 10.

Menuja e Budgie

Ashtu si me desktopët e tjerë, shtova një dok që shërbeu si shkurtore për aplikacionet e zakonshme si shfletuesi i internetit ose terminali. Në këtë rast unë zgjodha Dërrasë, një bankë e të pandehurit që shkon në mënyrë të përsosur me Budgie Desktop dhe që unë do ta vlerësoja si të tillë një plotësues i shkëlqyeshëm i Solus Desktop.

Edhe pse në Budgie Desktop kam gjetur gjithçka që më duhet dhe nuk kam hasur në ndonjë problem që më ka detyruar të ndryshoj desktopin tim ose të lë aplikacione, e vërteta është se shoh që ka akoma disa probleme siç është zgjidhja e ekranit. Kohët e fundit më është dashur të ndaj përdorimin e kompjuterit tim midis dy monitorëve (një monitor 21 inç dhe një televizion 32 inç). Kur ndërroni monitorët, rezolucioni ruhet dhe desktopi nuk ofron shumë mundësi për të rregulluar rezolucionin, diçka që tavolinat e tjera nëse korrigjohen. Le të shkojmë është një gjë e vogël, diçka që me siguri do të ndryshojë me azhurnimet e ardhshme.

Budgie Desktop më ka befasuar duke qenë një desktop i fuqishëm dhe i besueshëm, i orientuar drejt produktivitetit. Një tryezë ideale për njerëzit që kërkojnë diçka të thjeshtë, funksionale dhe të dobishme për punë. Virtytet që kanë desktopët e tjerë si Xfce, por ky është më pak i njohur. Nëse jeni duke kërkuar vërtet diçka të qëndrueshme, Budgie Desktop është desktopi juaj, kjo mund të jetë arsyeja pse është bërë një desktop kaq popullor muajt e fundit dhe madje është zgjedhur për të formuar një aromë të re në të ardhmen. Nëse nuk e keni provuar tashmë, ju rekomandoj të vazhdoni ky tutorial dhe nëse e keni provuar tashmë Çfarë mendoni për këtë tryezë? Ndani mendimet e mia, çfarë tjetër ju pëlqeu? Çfarë ju mungon në këtë tryezë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul Aparicio dijo

  Kjo për mua mungon, që më kafshoni me mjedise të reja? Tani jam me Ubuntu standard sepse gjithçka funksionon më mirë për mua sesa Ubuntu MATE, megjithëse aplikacionet kërkojnë më shumë kohë për t’u hapur. Do të shoh se çfarë do të ndodhë në tetor kur mbërrijnë Uniteti 8 dhe Ubuntu Budgie.

 2.   Joaquin Garcia dijo

  Hahaha Epo nëse dyshoni, shkoni te Budgie i cili është shumë i qëndrueshëm, por e njëjta gjë për ju nuk është ... hehehe.

 3.   JoseMari Montoro dijo

  Hello!
  Unë e kam instaluar atë si sistemin kryesor operativ dhe po shkon shumë mirë. Kam qenë me Budgie për gjashtë muaj. Kam shkarkuar disa programe që nuk janë standarde, e lashë optimale për nevojat e mia të studentëve dhe vendosa ta bëj atë më elegante me ikonat numix në bankën e të akuzuarve dhe ishte superiore.
  Unë shtrihem mjaft për të vendosur për një distro, kam provuar shumë të virtualizuara, por kjo më dukej në rregull dhe pashë që ishte mbështetur në distrot zyrtare të Ubuntu dhe kjo jep besim për të ardhmen. Në fakt, duke i përkitur familjes Ubuntu mund të instaloni të njëjtat gjëra në përgjithësi.
  Nga rruga, a mund ta instaloni Compiz?

  të fala

 4.   Jose Maria Montoro Sanchez dijo

  Hello!
  Unë e kam instaluar si OS kryesor dhe funksionon shumë mirë, nuk më ka dhënë asnjë problem dhe kanë kaluar shtatë apo tetë muaj që e përdor çdo ditë, nga këndvështrimi im e vlerësoj si elegante dhe të lehtë dhe ka gjithçka më duhet për të qenë funksionale. Personalisht, si student i sistemeve kam shtuar programe dhe elemente në përputhje me nevojat e studentit tim natyrisht,
  Të them që unë kam shtuar ikonat numix në bankën e të akuzuarve dhe kjo duket shumë mirë, përveçse pranohet si një distro tjetër e familjes ubuntu e bën të ardhmen e saj të besueshme,
  Pyetje: A mund të merrni kompiz?