5 shpërndarje Gnu / Linux për kompjuterët e vjetër

5 shpërndarje Gnu / Linux për kompjuterët e vjetër
Jo shumë kohë më parë kishim fundin e mbështetjes së Windows XP, si dhe u lansua një version i ri LTS i Ubuntu, fakte që do të sjellin më shumë se një dhimbje koke pasi që alternativat e tij nuk shkojnë shumë mirë me kompjuterët e vjetër.

Për këtë arsye ne donim të mbledhim pesë shpërndarjet më të rëndësishme Gnu / Linux për kompjuterët e vjetër dhe që mund t'i instalojmë në kompjuterët tanë pa pasur ndonjë problem. Ne kemi mbledhur 5 por ka më shumë, ndoshta rreth 100 ose edhe më shumë, por këto pesë shpërndarje karakterizohen nga përkatësia e projekteve aktive, domethënë ato do të vazhdojnë të marrin azhurnime në të ardhmen dhe sepse ato janë më të njohurat ndërkombëtarisht, të cilat është diçka veçanërisht e rëndësishme për raportimin e defekteve në kod.

Shpërndarjet e bazuara në Ubuntu për kompjuterët e vjetër

 • Puppy Linux. Shtë një nga shpërndarje të lehta par ekselencë, në një masë të tillë që të instalohet në memorjen ram të sistemit. Kjo shpërndarje ka një version, Puppy Precise, i cili bazohet në Ubuntu 12.04 dhe përdor JWM si menaxher dritarësh. Përveç përdorimit të tij mënyra e drejtpërdrejtë, Puppy Linux na lejon ta instalojmë në hard disk. Isshtë e përkryer për kompjuterët e vjetër me të paktën 256 MB RAM.
 • Dax OS. Dax OS Isshtë një nga shpërndarjet më të lehta të Gnu / Linux me origjinë Spanjolle që ekzistojnë. Bazohet në Ubuntu 12.04 dhe E17 si desktop, kështu që përveç se kemi një sistem të fuqishëm, do të kemi një ndërfaqe të këndshme pa pasur më të fundit në PC. Për më tepër, DaxOS përdor sistemin Apps, kështu që në kohë të caktuara nuk do të na duhet të instalojmë programe të caktuara për të pasur disa funksionalitete.
 • Bodhi Linux. Bodhi Linux Oneshtë një nga shpërndarjet më të rënda, por më interesante të dritës së momentit. Ndryshe nga shpërndarjet e tjera të tilla si Puppy Linux, Bodhi Linux është më i rëndë për kompjuterët e vjetër, por është akoma plotësisht i vlefshëm dhe gjithashtu përdor Sqarim si një tavolinë pune. Një kompjuter midis 256 Mb dhe 512 Mb RAM do të ishte më se i mjaftueshëm për ta bërë këtë shpërndarje të funksionojë.

Shpërndarjet e bazuara në Debian për kompjuterët e vjetër

 • crunchbang. Isshtë një nga shpërndarjet më të njohura të lehta të momentit dhe bazohet në Debian. Isshtë e përkryer për kompjuterë me 256 mb ram dhe veçanërisht për laptopë. Përveç Debian, crunchbang përdor OpenBox si menaxher dritareje, i njëjti menaxher që përdor Lubuntu.
 • Derdhur pussycat. Eshte nje distribución e cila rregullohet nga të njëjtat parime si crunchbang por origjina e tij është spanjolle. Përveç kësaj, Galpon Minino përdor mjete të tjera që janë të përfshira në LXDE ndërsa CrunchBang nuk i përdor ato. 256 mb dash është më se e mjaftueshme për këtë shpërndarje.

Përfundim

Në këtë klasifikim unë kam ndarë shpërndarjet sipas bazës së tyre, domethënë nëse vijnë nga Ubuntu ose Debian. Siç e përmenda në fillim, unë kam vendosur më të popullarizuarit dhe aktivët, por ato nuk janë të gjitha, pa shkuar më tej shpërndarjet zyrtare të dritës Kanonike nuk i kam përfshirë, heqja e tyre është e qartë, ato janë të njohura dhe qëllimi im ishte për të bërë të njohur jo oficerë. Çfarë mendoni për to? Çfarë shpërndarjesh do të përfshini?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alex dijo

  Manjaro nuk do të hynte?

 2.   Francisco dijo

  Artikull shumë i mirë, faleminderit shumë. Shtë shumë interesante.

 3.   i patëmetë dijo

  Unë mendoj se kjo shpërndarje mund të përfshihet në këtë listë, quhet xanadu, përdor lxde dhe është krijuar për të ekzekutuar në kompjuterë me pak burime

  https://xanadulinux.wordpress.com/

 4.   Luis dijo

  Përshëndetje!

  Përshëndetje! pak kohë më parë mora duart në një fletore Compaq Armada me 64 MB RAM. Kam një RAM tjetër 64 MB me 128 MB RAM të mbetur. Pasi provova shumë shpërndarje për veteranin, arrita të instaloj Legacy OS dhe u duk sikur plakut që fluturonte i ishte injektuar adrenalinë! Distro e shkëlqyeshme për PC me të vërtetë veteran.

 5.   Robert Ronconi dijo

  A mund të hyjnë edhe Lubuntu (LXDE) dhe shpërndarjet e tjera që përdorin këtë mjedis; Xubuntu (XFCE) Mund të jetë gjithashtu Linux Mint XFCE
  LXLE?

 6.   Oskar dijo

  A ka ndonjë prej këtyre shpërndarjeve të disponueshëm për kompjuterët me një procesor PowerPC (për shembull PowerBook G4)? Artikull interesant dhe informues nga rruga.

 7.   softuer jorssoftware dijo

  ata dinë për disa që mund të fillojnë dhe që është i përdorshëm me 32 mb ram

 8.   IL dijo

  E vërteta është se për kompjuterat e vjetër janë të tjerët, për provën që kam instaluar kone tahr në një E5, më pëlqeu aq shumë sa që e fillova 90% me këtë djathtas, po funksionon në mënyrë perfekte së bashku me elementet elemetarë, të dyja janë madhështore djathtas, kështu që për makineritë e vjetra duhet të ndryshohen për të gjitha makineritë