6 gjëra për të bërë pas instalimit të Linux Mint 19 Tara

Logoja e Linux Mint

Një version i ri i Linux Mint ka dalë së fundmi. Dhe shumë prej jush po bëjnë një instalim të pastër, ose kështu mund ta shihni pas popullaritetit të Linux Mint në Distrowatch.

Shumë përdorues që kanë bërë këtë instalim janë fillestarë ose përdorues për herë të parë të Gnu / Linux. Kjo është arsyeja pse ne do t'ju tregojmë 6 detyra që duhet të kryejmë për të përmirësuar funksionimin e Linux Mint 19 Tara.

Ne duhet të kujtojmë se ky version i ri i Linux Mint bazohet në Ubuntu 18.04 LTS , prandaj paraqet më shumë ndryshime sesa në versionet e mëparshme.

1. Përditësoni sistemin

Komuniteti Linux Mint është shumë aktiv dhe kjo është arsyeja pse që nga data e fillimit deri sa të instalojmë versionin e ri mund të ketë azhurnime të reja ose versione moderne të programit tek. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

Esto do të azhurnojë të gjithë sistemin operativ me versionet e reja të secilës paketë.

2. Instalimi i kodekëve multimedialë

Shumë prej jush (përfshirë edhe veten time) përdorin programe multimediale të tilla si luajtës video, luajtës zanash apo edhe shikojnë video përmes YouTube. Kështu që duhet të instalohet metapaketa multimediale e kodekut. Kjo bëhet duke ekzekutuar komandën e mëposhtme:

sudo apt install mint-meta-codecs

3. Aktivizoni formatin e parakohshëm

Edhe pse Linux Mint 19 Tara bazohet në Ubuntu 18.04, formati Snap nuk është aktivizuar si parazgjedhje dhe ne nuk mund të përdorim aplikacione në format snap. Kjo zgjidhet duke ekzekutuar komandën e mëposhtme:

sudo apt install snapd

4. Instalimi i programeve të preferuara

Edhe pse një shpërndarje ka gjithçka që na nevojitet, është e vërtetë që çdo herë është më e zakonshme të instaloni lloje të tjera të programeve të tilla si Chromium në vend të Firefox, Kdenlive ose Krita në vend të Gimp. Kjo do të varet nga secila dhe instalimi mund të bëhet përmes menaxherit të softuerit Linux Mint ose përmes terminalit. Në çdo rast nuk do të ketë shumë problem për instalimin e këtij softveri.

5. Mbroni shikimin tuaj

Versioni i ri i Linux Mint sjell me vete programi Redshift, një program që ndryshon emetimin e dritës në ekran në varësi të kohës që kemi, duke aplikuar kështu filtrin e famshëm të dritës blu. Nëse e duam, duhet ta ekzekutojmë dhe ta shtojmë në menunë e Aplikimeve në fillim. Kjo detyrë është e thjeshtë por nuk është bërë si parazgjedhje.

6. Krijoni një kopje rezervë

Pasi të keni përfunduar të gjithë hapat e mëparshëm, tani është koha të përdorni mjetin e ri Linux Mint 19 Tara, kjo është Ndryshimi i kohës. Ky mjet është përgjegjës për krijimin e kopjeve rezervë të sistemit tonë.

Pasi të kemi bërë të gjitha sa më sipër, ne do të krijojmë një kopje rezervë ose fotografi në mënyrë që në të ardhmen, ballafaquar me probleme me një program, mund ta rikthejmë sistemin operativ dhe ta kemi sikur të ishte dita e parë, nuk është thënë më mirë.

Përfundim

Të gjithë këta hapa janë të rëndësishëm dhe e nevojshme për të përmirësuar funksionimin e Linux Mint 19 Tara. Dhe përfshirja e TimesShift ka qenë shumë e dobishme pasi na lejon të bëjmë një kopje rezervë pas instalimit të Linux Mint 19 Tara.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   José Luis dijo

  Përshëndetje, faleminderit për postimet, që ju botoni në lidhje me Linux dhe përparimet e reja. Unë jam thjesht një përdorues që më pëlqen të eksperimentoj me këto Ubuntu dhe Linux OS, dhe i fundit që instalova dhe që dukej më i miri, të paktën për mua, është Linux Sarah, e cila nuk më dështoi kurrë.
  Do të doja të dija nëse ky version i ri funksionon më mirë se LM Silvia, pasi që kur doja ta azhurnoja, duhej të kthehesha tek ai i mëparshmi.
  Faleminderit shumë për ndihmën tuaj me këto OS me burim të hapur.