Apache OpenOffice 4.1.14: Çfarë ka të re që nga viti 2019?

Apache OpenOffice 4.1.14: Çfarë ka të re që nga viti 2019?

Apache OpenOffice 4.1.14: Çfarë ka të re që nga viti 2019?

año 2019 kemi bërë një postim të madh si një Krahasimi midis LibreOffice dhe OpenOffice. Dhe deri atëherë, versioni i fundit i disponueshëm ishte versioni 4.1.6 i datës 18 nëntor 2018. Përveç kësaj, deri në atë datë OpenOffice konsiderohej tashmë softuer i vjetëruar ose i ndërprerë, për shumë arsye të diskutuara atje.

Megjithatë, vitet e fundit kjo paketë zyre ka marrë përditësime të ndryshme të mirëmbajtjes, të cilat e kanë bërë edhe një herë një opsion të zbatueshëm. E cila vihet re sepse nga ai versioni i fundit i 5 viteve më parë ka tani «Apache OpenOffice 4.1.14» datë 27 shkurt 2023.

Logot e LibreOffice dhe OpenOffice

Por, para se të filloni këtë postim në lidhje me të rejat më të fundit në lidhje me këtë Komplet zyrash AOO dhe versionin e tij të fundit «Apache OpenOffice 4.1.14», ju rekomandojmë të eksploroni të mëparshmen Përmbajtja e lidhur, në fund të leximit të tij:

Logot e LibreOffice dhe OpenOffice
Artikulli i lidhur:
LibreOffice vs. OpenOffice: dy opsione, i njëjti qëllim

Apache OpenOffice 4.1.14: Përditësimi i parë i vitit 2023

Apache OpenOffice 4.1.14: Përditësimi i parë i vitit 2023

Çfarë ka të re në Apache OpenOffice 4.1.14?

Sipas njoftimi zyrtar të nisjes së «Apache OpenOffice 4.1.14» e cila ishte e datës 27 shkurt 2023, kjo përditësimi i parë i vitit 2023, e cila nga ana tjetër është, një version sigurie që përfshin rregullime të gabimeve dhe përmirësime të vogla, Ai kishte disa risi të jashtëzakonshme si:

  1. Rregullimet e sigurisë në lidhje me defektet e raportuara në kodet CVE-2022-38745, CVE-2022-40674 dhe CVE-2022-47502 janë zbatuar.
  2. Vargjet specifike në skedarët SDF janë përditësuar për të përmirësuar mbështetjen për gjuhët e mëposhtme: daneze, angleze, franceze, gjermane dhe polake. Për më tepër, fjalorët për anglishten britanike dhe anglishten afrikano-jugore u përditësuan.
  3. Janë zbatuar përmirësime në lidhje me secilin program në suitë. Për shembull, para Shkruani një që lidhet me dialogun "Korniza", të tjerat me madhësinë automatike dhe një me ndryshimin e tasteve të shkurtoreve në gjuhën gjermane.Calc, një që lidhet me Tabelat e mbrojtura dhe një me një dialog shumë të ngushtë për vargun e titullit të gjuhës gjermane.Baza, një e lidhur me tekstin e dialogut në dialogun "Datenbank austauschen" (këmbimi i bazës së të dhënave) që u ndërpre në gjuhën gjermane.

Më në fund, mund të eksploroni më shumë rreth këtij njoftimi dhe atyre të mëparshme, plus lajmet e tyre të regjistruara, përmes sa vijon lidhje. Dhe mund të shkarkoni instaluesit e tyre të disponueshëm për Linux, Windows dhe macOS, direkt përmes sa vijon lidhje.

Apache OpenOffice është një paketë kryesore zyrash me burim të hapur për përpunimin e tekstit, spreadsheets, prezantime, grafikë, baza të të dhënave dhe më shumë. Është i disponueshëm në shumë gjuhë dhe funksionon në të gjitha sistemet e zakonshme. Ai ruan të gjitha të dhënat tuaja në një format që është një standard ndërkombëtar dhe gjithashtu mund të lexojë dhe shkruajë skedarë të prodhuar nga paketa të tjera të zyrës. Mund të shkarkohet dhe përdoret plotësisht pa pagesë për çdo qëllim. Pse Apache OpenOffice?

Suitat e zyrave
Artikulli i lidhur:
Suitat më të mira falas për zyra për Ubuntu

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Në përmbledhje, aktualisht kjo paketë zyrash dhe versioni i saj aktual «Apache OpenOffice 4.1.14» ka ende shumë për të përmirësuar për t'u rikthyer në të njëjtin nivel me LibreOffice, dhe të tjera falas, falas dhe të hapura. Megjithatë, vihet re se tani që është në duart e Fondacioni Apache Pak nga pak, ai kthehet të mirëmbahet dhe përditësohet në favor të përdoruesve dhe fansave të tij të dikurshëm. Prandaj, nëse jeni një përdorues besnik i paketës së zyrës në fjalë dhe keni provuar tashmë versionin e fundit të disponueshëm, ju ftojmë të na tregoni se çfarë mendoni për ndryshimet më të fundit ndër vite, nëpërmjet komenteve për dijeninë e të gjithëve.

Së fundi, mbani mend, vizitoni fillimin tonë «faqe», dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.