Ato përfshijnë disa përmirësime CSS, domethënë ndërfaqen, në GNOME gjatë javës së kaluar

Këtë javë në GNOME

GNOME vazhdoni të përfitoni donacionin e STF për të përmirësuar seksione të ndryshme të platformës së saj. Javët e kaluara ka pasur disa në të cilat ky seksion ka qenë pothuajse bosh, por edhe pse financat e këtij projekti nuk janë aq të shëndetshme sa do të donin, duket se ende nuk i kanë shpenzuar paratë nga ai donacion Ka shumë punë për të bërë në fushën e përmirësimeve të bëra falë Fondit Sovran Tech, më konkretisht parave që iu dhanë.

Përveç kësaj, dhe si gjithmonë, ekziston një seksion me softuer projektesh të palëve të treta, dhe dy pikat më të dukshme janë një version i ri i Planify, ku kanë përfshirë shumë pamje nga ekrani dhe një tjetër i Phosh, një nga mjediset më të mira grafike. rezultatet po jepen në botën mobile Linux. Ajo që vjen më pas është një listë me lajme që u zhvillua nga data 10 deri më 17 maj, me pikën STF të përmbledhur për të mos zgjatur shumë këtë artikull.

Këtë javë në GNOME

 • Me donacionin e STF:
  • Variablat CSS kanë mbërritur në GTK.
  • Libadwaita është bartur në variablat e reja CSS.
  • Një instalues ​​i ri është në punë.
  • Përmirësime të ndryshme në Nautilus.
  • Përmirësime të tjera.
 • Codethink aktualisht është i përfshirë në migrimin nga OSTree në systemd-sysupdate për përditësimet e GNOME OS.
 • Versioni 2.42.12 i gdk.pixbuf është tani i disponueshëm, i cili rregullon cenueshmërinë CVE-2022-48622 në ngarkuesin ani. Ai gjithashtu përfshin një ndryshim në konfigurimin e paracaktuar të ndërtimit në mënyrë që të ndërtojë vetëm ngarkues png, jpeg dhe tiff si parazgjedhje.
 • Motori GTK CSS tani mbështet vetitë e personalizuara (të njohura gjithashtu si variabla) dhe libadwaita tani i përdor ato. Kjo do të thotë që aplikacionet tani mund t'i përdorin ato në vend të ngjyrave të vjetra me emrin. Si e tillë, tani është e mundur të anashkalohen ato për miniaplikacion dhe jo në nivel global. klasa stili .error, .warning y .success tani ata ndryshojnë edhe ngjyrën e theksit përkatësisht. Për shembull, kjo do të thotë që një etiketë e përzgjedhur me klasën e stilit .error do të ketë gjithashtu një përzgjedhje të kuqe, në vend të blusë. Klasa e stilit .opaque për butonat është vjetëruar; në vend të kësaj, aplikacionet thjesht mund të përdorin .suggested-action dhe anashkaloni ngjyrën e theksit. Kjo do të ndryshojë gjithashtu unazën e fokusit, dhe në mënyrë të ngjashme butonat .destructive-action Ata tani kanë unaza me fokus të kuq. Aplikimet inkurajohen të migrojnë, por ngjyrat e vjetra do të vazhdojnë të funksionojnë deri në versionin 2.0. Për shembull, @accent_color mund të zëvendësohet nga var(--accent-color), vini re vizat në emra në vend të nënvizave. Shikoni dokumentacionin për më shumë informacion.

CSS në libadwaita

 • Text Pieces 4.0 ka mbërritur me një rishkrim dhe ridizajnim nga themeli:
  • Ndërfaqja e ridizajnuar.
  • Terminologji e ridizajnuar. Mjetet tani quhen veprime dhe argumentet quhen parametra.
  • Aplikacioni është bërë plotësisht asinkron dhe tani veprimet e gjata nuk e ngrijnë ndërfaqen dhe gjithashtu mund të anulohen.
  • Mbështetje e shtuar për parametrat tipografikë. Veprimet tani mund të kenë parametra boolean ose numerikë, jo vetëm parametra vargu.
  • Veprimet e integruara tani janë shkruar në Rust dhe janë testuar mirë, që do të thotë se ato funksionojnë më shpejt dhe kanë më pak gjasa të prishen.
 • Planify 4.7.4 ka mbërritur me:
  • Mbështetje për Libadwaita 1.5 dhe dialogët e përgjegjshëm: Të gjitha dialogët e Planify tani janë plotësisht të përgjegjshme, duke përmirësuar përdorshmërinë në pajisje të shumta.
  • Dizajni, përdorshmëria dhe përmirësimet e performancës: Ndërfaqja e përmirësuar dhe performanca më e qetë për një përvojë më të mirë të përdoruesit.
  • Përkthime të përditësuara për hindisht dhe kinezisht: Ndërfaqe më e saktë dhe e aksesueshme për përdoruesit që flasin këto gjuhë.

Planifiko 4.7.4

 • Phosh 0.39.0 ka mbërritur dhe tani ka mbështetje për dosje (për organizimin e aplikacioneve) dhe një cilësim të shpejtë të dritës së natës. Phoc (me ndihmën e gmobile) tani ka çelësat që duhet të zhbllokojnë/zhbllokojnë pajisjen përmes hwdb/udev. Dhe tastiera në ekran squeekboard merr paraqitje të reja (portugeze, sllovene dhe turqisht (paraqitjet F- dhe Q)), si dhe përmirësime në disa paraqitje ekzistuese.

Phosh 0.39.0

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Track: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.