Qendra e Monitorimit të Sistemit, një menaxher grafik i detyrave dhe monitorues i burimeve

në lidhje me qendrën e monitorimit të sistemit

Në artikullin vijues do t'i hedhim një sy Qendrës së Monitorimit të Sistemit. Kjo është një aplikacion gjithëpërfshirës me burim të hapur për monitorimin e statistikave të burimeve thelbësore të sistemit, duke eliminuar nevojën për të përdorur mjete të ndryshme. Ky aplikacion falas mund të gjendet i disponueshëm për Gnu / Linux, MacOS dhe Windows. Është lëshuar nën licencën e përgjithshme publike GNU v3.0 dhe është shkruar në Python.

Me këtë mjet, përdoruesit Ne do të mund të shohim detajet e performancës së sistemit dhe detajet e përdorimit të; CPU, RAM, disk, rrjet, GPU, pajisje sensori, aplikacione, fillimi dhe më shumës. Qendra e Monitorimit të Sistemit është një aplikacion mjaft elegant që bazohet në GTK3 dhe Python 3, i cili do të na ofrojë shumë nga të dhënat mbi përdorimin e burimeve që ne jemi të interesuar t'i mbajmë nën kontroll.

Para së gjithash, duhet thënë se ky aplikacion është ende në beta ndërsa shkruaj këto rreshta. Prandaj, nëse vendosni të përdorni këtë program, është e mundur të gjeni gabime. Më duhet të them që ndërkohë që e kam testuar ka funksionuar mjaft mirë edhe pse nuk ka treguar të dhënat e fansave që kam instaluar në kompjuterin ku e kam testuar.

Karakteristikat e përgjithshme të Qendrës së Monitorimit të Sistemit

CPU Qendra e Monitorimit të Sistemit

 • Mbështetja e Gjuhët; anglisht dhe turqisht. Edhe pse krijuesit thonë se do të shtojnë më shumë nëse kontribuuesit ofrojnë përkthime.
 • Ky program do të na lejojë shikoni statistika të veçanta për; CPU, RAM, disk, rrjet, GPU dhe sensorë.
 • Do të na tregojë Statusi i CPU-së, duke përfshirë frekuencën.
 • Ky program do të na ofrojë mundësinë e tregoni përdorimin mesatar ose përdorimin për bërthamë.

sistem-monitorim-qendër-shërbime

 • Ne mundemi zgjidhni pikat e saktësisë për frekuencën e CPU-së dhe statistika të tjera.
 • Ne gjithashtu do të kemi mundësinë e ndryshoni ngjyrën e grafikës.
 • Ne do të kemi mundësinë e filtroni proceset e sistemit sipas përdoruesit dhe menaxhoni lehtësisht ato.
 • Gjithashtu do të na vërë në dispozicion një miniaplikacioni përmbledhës lundrues, për të marrë informacion shpejt.

Proceset e Qendrës së Monitorimit të Sistemit

 • Programi mundet shfaq informacionin e përdorimit të diskut dhe disqet e lidhur.
 • Do të na japë gjithashtu mundësinë e kontrolloni programet dhe shërbimet e nisjes.
 • Ajo gjithashtu ka kapacitetin për të kontrolloni intervalin e përditësimit të statusit.
 • Programi bën përdorimin e ulët të burimeve të sistemit për aplikim.

Sensorët e Qendrës së Monitorimit të Sistemit

 • Përshtatet temën e sistemit.
 • Ndërfaqja ofron informacion ndihmës kur rri pezull mausin mbi disa objekte GUI.

Qendra e Monitorimit të Sistemit Systema

Këto janë vetëm disa nga kategoritë në program. Ata munden këshillohuni me të gjithë ata në detaje nga depo e projektit.

Instaloni Qendrën e Monitorimit të Sistemit në Ubuntu

Qendra e Monitorimit të Sistemit është e disponueshme si një skedar amtare i paketës deb për Ubuntu. Kjo paketë mund të shkarkohet nga faqja e lëshimit të projektit ose nga SourceForge. Për të shkarkuar versionin më të fundit të publikuar sot, ne mund të përdorim shfletuesin e internetit, ose të hapim një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe ta përdorim në të wget si vijon:

Shkarkoni Qendrën e Monitorimit të Sistemit

wget https://github.com/hakandundar34coding/system-monitoring-center/releases/download/v0.1.21-beta19/system-monitoring-center_0.1.21.beta19_amd64.deb

Pasi të shkarkohet paketa, nëse shkojmë në dosjen në të cilën e kemi të ruajtur, mundemi vazhdoni me instalimin duke shkruar në të njëjtën dosje:

instaloni qendrën e monitorimit të sistemit

sudo apt install ./system-monitoring-center*.deb

Kur të mbaroj, mundemi filloni aplikimin në kërkim të lëshimi në kompjuterin tonë ose nga shtypja në të njëjtin terminal:

lëshuesi i aplikacioneve

system-monitoring-center

uninstall

hiqni këtë program nga ekipi ynë, thjesht duhet të hapim një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të shkruajmë në të:

çinstaloni qendrën e monitorimit të sistemit

sudo apt remove system-monitoring-center; sudo apt autoremove

Kjo app u siguron përdoruesve informacion në lidhje me performancën e CPU / RAM / Diskut / Rrjetit / GPU, sensorët, proceset, përdoruesit, ruajtjen, programet e fillimit, shërbimet, mjedisin dhe variablat e sistemit. Qendra e Monitorimit të Sistemit është një aplikacion me kod të hapur që do t'i lejojë përdoruesit të marrin informacion të detajuar në lidhje me këto burime të sistemit, duke lejuar gjithashtu menaxhimin e proceseve. Është padyshim një aplikacion që mund të vlerësohet shumë, pasi ofron informacion të detajuar pa pasur nevojë të hyni programet e terminalit, që për disa përdorues mund të jetë problem.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.