Fondacioni GNOME prezantoi një plan zhvillimi 5-vjeçar

Strategjia e Fondacionit GNOME

La Fondacioni GNOME ka ndarë së fundmi planin e tij strategjik të propozuar për 5 vitet e ardhshme. GNOME e përmend këtë në këtë plan Qëllimi i tij është të përcaktojë rrugën e ardhshme të projektit, për të përcaktuar drejtimin, objektivat dhe prioritetet që synojnë drejtimin e ekosistemit GNOME në një drejtim të ri.

Plani ambicioz strategjik kërkon të forcojë dhe zgjerojë ekosistemin GNOME përmes veprimeve specifike bazuar në kërkime dhe konsultime me stafin, administratën dhe anëtarët e Fondacionit GNOME. Plani tashmë është shqyrtuar nga Këshilli Drejtues i GNOME dhe tani është i hapur për komente publike, duke i lejuar këdo që të japë të dhëna.

Përmendet se Ky plan u zhvillua gjatë gjashtë muajve Përmes një procesi që përfshinte kërkime, intervista individuale dhe diskutime në grup me stafin, bordin dhe anëtarët, ky projekt është shqyrtuar nga bordi dhe tani është gati për t'u ndarë me komunitetin në tërësi.

Ndër objektivat e përmendura Në planin 5-vjeçar të GNOME, ka sa vijon:

Community:

 • Rritja e përdoruesve dhe zhvilluesve: Është planifikuar të inkurajojë rritjen e komunitetit të përdoruesve dhe zhvilluesve gnome.
 • Vizioni i përbashkët: Fondacioni dëshiron të unifikojë si fondacionin GNOME ashtu edhe projektin gnome, nën një vizion të përbashkët, me role të qarta dhe një ndarje efikase të punës midis grupeve, përveç përmirësimit të komunikimit dhe promovimit të një mjedisi bashkëpunimi dhe shkëmbimi idesh.
 • Udhëheqja gjithëpërfshirëse: ka vendosur të krijojë një model lidershipi më gjithëpërfshirës duke rritur numrin e anëtarëve me të drejtë vote të këshillit nga 7 në 11 dhe duke shtuar përfaqësues pa të drejtë vote nga rajone dhe komitete të ndryshme, përveç prioritizimit të përfshirjes së grave, njerëzve me ngjyrë, grupet e nënpërfaqësuara dhe personat me aftësi të kufizuara në pozicione drejtuese.
 • Puna ekipore: organizojnë punën e bordit të drejtorëve dhe stafit në ekipe ndërvepruese, duke forcuar rolin e CEO-së si përfaqësues dhe lehtësues kryesor i dialogut të brendshëm dhe komunikimit me komunitetin.
 1. Rëndësia dhe atraktiviteti:
 • Apel social: Qëllimi është ta bëjë projektin më të përshtatshëm dhe tërheqës për një sërë njerëzish duke promovuar përfitimet e tij sociale, të tilla si fuqizimi dhe ndihma e komuniteteve të pafavorizuara.
  Përdorni moton "duke vënë pushtetin në duart e njerëzve" dhe krijoni programe partneriteti komercial dhe jokomercial për të përfshirë njerëzit e margjinalizuar, gratë, minoritetet, të rinjtë dhe njerëzit krijues në promovimin e gnome.
 • Iniciativa Arsimore Gnome Pathways: Ne duam të zhvillojmë një program arsimor për të trajnuar, udhëhequr dhe promovuar pjesëmarrës në udhëheqje nga rajone të tilla si Afrika, Amerika Latine, Azia, ndër të tjera.
 1. Vlera komerciale:
 • Vlera ekonomike: gjenerojnë vlerë ekonomike shtesë për GNOME përmes programeve të specializuara të certifikimit, trajnimit API, etiketimit të pajisjeve të përputhshme me GNOME dhe promovimit të flathub. Zgjeroni marrëdhëniet e biznesit dhe partneritetit për të mbështetur rritjen e bazës së përdoruesve dhe zhvillimin e aplikacioneve.
 • Audienca dhe teknologji të ndryshme: Qëllimi është të arrihen audienca të reja si agjencitë qeveritare dhe universitetet, dhe të zgjerohet përdorimi i teknologjive GNOME përtej kontekstit të tyre primar në platformat celulare, mjedise të tjera desktop dhe sisteme të integruara. Inkurajoni krijimin e aplikacioneve të thjeshta me GTK dhe theksoni varësinë e desktopit Linux nga teknologjitë GNOME.
 1. Iniciativat:
 • Programet dhe shërbimet e integruara: krijoni një grup të unifikuar programesh, shërbimesh dhe procesesh për të inkurajuar përdorimin e teknologjive dhe shërbimeve gnome.
 • Promovimi i historive të suksesit: ndani histori rreth historisë së GNOME dhe ndikimit të tij në jetën e njerëzve, si p.sh. suksesi i lexuesit të ekranit orca dhe miratimi i GNOME në Pixar.
 • promovimi i flathub: integroni aftësitë e sponsorizimit për krijuesit e aplikacioneve të organizuara nga flathub që marrin pjesë në programin Rrethi GNOME.
 1. Infrastruktura dhe siguria:
 • Eliminimi i pikave të dobëta: Identifikoni dhe rregulloni të metat kritike në infrastrukturën gnome dhe mekanizmat e sigurisë.
  Mbroni kundër sulmeve të zinxhirit të furnizimit duke përdorur mjete për skanimin e automatizuar të cenueshmërisë, nënshkrimin dixhital të asambleve dhe krijimin e ndërtimeve të përsëritshme.
  Zgjero dokumentacionin dhe mjetet e disponueshme.
 • Ngjarjet dhe konferencat: riorganizimi i ngjarjeve në një konferencë vjetore globale dhe gjithëpërfshirëse, e shoqëruar me ngjarje të njëkohshme rajonale.
  Krijoni një model strategjik për konferencën GUADEC dhe ngjarjet rajonale, me fokus në vetë-mjaftueshmërinë dhe përfitimin nga konferenca qendrore.
  Ofroni sponsorëve mundësi për të mbështetur konkurse, hackathone, seminare dhe ngjarje të tjera. Zhvilloni një model pagese me shumë nivele për të rritur atraktivitetin e ngjarjeve për sponsorët dhe segmentet e ndryshme të shoqërisë.
 1. Kapacitetet dhe infrastruktura:
 • Forcimi i themelit: stabilizoni dhe forconi fondacionin gnome si një organizatë jofitimprurëse, duke dokumentuar aktivitetet dhe arritjet e saj.
 • Fushata financiare: drejtoni fushata crowdfunding dhe organizoni mbledhje të përbashkëta fondesh për të mbështetur iniciativa si flathub. Zhvilloni financime të drejtpërdrejta me fondacionet, agjencitë qeveritare dhe partnerët e korporatave.
 • Efikasiteti i stafit: të zbatojë rishikimet vjetore, të ndajë rolet ndërmjet bordit të drejtorëve dhe stafit, dhe t'ua delegojë vendimet punonjësve në fushat e tyre të përgjegjësisë. Zgjeroni stafin duke punësuar një menaxher grantesh dhe specialistë shtesë të zhvillimit.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.