LanguageTool në LibreOffice II: Integrimi nëpërmjet zgjerimit oxt

LanguageTool në LibreOffice II: Integrimi nëpërmjet zgjerimit oxt

LanguageTool në LibreOffice II: Integrimi nëpërmjet zgjerimit oxt

Disa muaj më parë, në një postim të mëparshëm të quajtur «LanguageTool në LibreOffice: Udhëzues i shpejtë për konfigurim«, ne adresojmë procedurën ekzistuese dhe zyrtare për të integruar "Zgjerimin e shfletuesit të uebit" të mrekullueshëm të quajtur Mjet gjuhësor. I cili është një mjet zyre shumë i njohur dhe i përdorur që funksionon si Kontrolluesi shumëgjuhësh i drejtshkrimit, gramatikës dhe stilit kur shkruani. Dhe zakonisht është gjithashtu i dobishëm për parafrazimin e teksteve.

Por, duke qenë se kjo procedurë zyrtare vlen dhe rekomandohet vetëm për versionet e LibreOffice më të larta se 7.4 dhe me një lidhje shumë të mirë në internet, sot do të trajtojmë një alternativë të mirë praktike. Një ideal për ata rastet kur versioni i LibreOffice është më i ulët se ai i rekomanduar dhe lidhja me internetin është e pakët, e keqe ose inekzistente. Pra, pa vonesë, le të shkojmë me udhëzuesin e shpejtë të mëposhtëm se si të instaloni (integroni) veglën e zyrës «LanguageTool në LibreOffice II duke përdorur një shtesë oxt».

LanguageTool në LibreOffice: Udhëzues i shpejtë për konfigurimin e tij

Por, përpara se të filloni këtë udhëzues të ri të shpejtë se si të integroheni «LanguageTool në LibreOffice II duke përdorur një shtesë oxt», ju rekomandojmë që më pas të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur:

LanguageTool në LibreOffice: Udhëzues i shpejtë për konfigurimin e tij
Artikulli i lidhur:
LanguageTool në LibreOffice: Udhëzues i shpejtë për konfigurimin e tij

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt

Hapat për të integruar LanguageTool në LibreOffice II përmes ekstensionit oxt

Pasi Zgjerimi i LibreOffice (skedari .oxt) i LanguageTool (shtypni këtu) në dispozicion në seksioni zyrtar i shtesave të LibreOffice, madhësia aktuale e të cilit është më e madhe se 200 MB, duhet të bëjmë hapat e mëposhtëm të treguar më poshtë:

 • Ne ekzekutojmë paketën e zyrës LibreOffice.

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt - Pamja e ekranit 1

 • Ne hapim Menaxherin e Zgjerimit për të kërkuar dhe shtuar shtesën e shkarkuar të LanguageTool.

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt - Pamja e ekranit 2

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt - Pamja e ekranit 3

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt - Pamja e ekranit 4

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt - Pamja e ekranit 5

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt - Pamja e ekranit 6

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt - Pamja e ekranit 7

 • Pasi të riniset aplikacioni LibreOffice, ne shkojmë te opsioni Writing Help, i vendosur në seksionin e menysë vijuese: Veglat / Cilësimet e gjuhës. Dhe pasi të jemi atje, duhet të zgjidhim opsionin Hunspell Spell Checker.

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt - Pamja e ekranit 8

Integroni LanguageTool në LibreOffice II përmes shtesës oxt - Pamja e ekranit 9

 • Pastaj, kur filloni ndonjë aplikacion LibreOffice, për shembull, Writer, do të shohim një shirit të ri veglash në LibreOffice, i cili i përket LanguageTools. Dhe opsionet e konfigurimit të të cilëve janë si më poshtë:

Pamja e ekranit 10

Pamja e ekranit 11

Pamja e ekranit 12

Pamja e ekranit 13

Pamja e ekranit 14

 • Me vlerat e paracaktuara dhe testimin me një tekst me gabime të dukshme drejtshkrimore dhe gramatikore, këto ishin zbulimet e arritura:

Pamja e ekranit 15

Pamja e ekranit 16

Pamja e ekranit 17

Pamja e ekranit 18

 • Së fundi, përveç shiritit të detyrave të gozhduara, opsionet LanguageTool mund të aksesohen gjithashtu si më poshtë:

Pamja e ekranit 19

Pasi të kemi arritur këtë pikë, ne do të kemi instaluar dhe testuar LanguageTool në LibreOffice nëpërmjet një zgjerimi oxt. Megjithatë, ju kujtojmë se udhëzuesi zyrtar gjendet në vijim lidhje.

Krahasuar me metodën e mëparshme (duke përdorur API), përdorimi i shtesës oxt ka disa avantazhe, ndër të cilat janë mundësia e përdorimit të shtesës që funksionon në një makinë lokale, dhe për rrjedhojë shmangia e përdorimit të një serveri në distancë. Për më tepër, zgjerimi mbështet të gjitha rregullat që funksionojnë në nivelin e tekstit të plotë (për shembull, thonjëzat e hapjes dhe mbylljes njihen edhe nëse janë më shumë se një paragraf larg njëri-tjetrit) dhe shton automatikisht të gjitha listat e fjalëve të shkruara saktë (sipas te LanguageTool) te fjalorët e përdorur nga LibreOffice.

LibreOffice
Artikulli i lidhur:
LibreOffice 7.6 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Si përmbledhje, nëse jeni një person që, për arsye studimi ose pune, vazhdimisht shkruan ose harton dokumente ose çfarëdo lloj shkrimi (personal, arsimor ose pune) për LibreOffice, dhe ju mendoni se korrektori juaj aktual nuk i plotëson nevojat tuajaEpo, pa dyshim, duke u përpjekur për këtë integrim alternativ të «LanguageTool në LibreOffice duke përdorur një shtesë oxt» Mund të jetë diçka shumë interesante. Megjithatë, në rastin tim personal, pasi e kam provuar, ndjej se ka ende nevojë për shumë përmirësime për të arritur të njëjtin nivel funksionimi (efikasiteti dhe efektiviteti) që ka në formatin e tij shtesë për shfletuesit e uebit. Meqenëse, nuk mund t'i njohë të gjitha fjalët e shkruara gabim.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë informacion të dobishëm me të tjerët, si dhe vizitoni fillimin e "faqe» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.