LibreOffice 7.6 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij

LibreOffice

LibreOffice është një paketë softuerësh për zyrë falas dhe me burim të hapur e zhvilluar nga The Document Foundation.

Pak ditë më parë The Document Foundation, i publikuar lançimi i versionit të ri të paketës së tij të zyrës "LibreOffice 7.6"në të cilin morën pjesë 148 zhvillues, nga të cilët 89 janë vullnetarë dhe 61% e ndryshimeve janë bërë nga 52 punonjës të tre kompanive që mbikëqyrin projektin: Collabora, Red Hat dhe Allotropia.

Versioni i LibreOffice 7.6 është etiketuar "Komuniteti", do të mbështetet nga entuziastët dhe nuk është i destinuar për bizneset. Komuniteti LibreOffice është i disponueshëm falas për të gjithë, duke përfshirë përdoruesit e korporatave.

LibreOffice 7.6 karakteristikat kryesore të reja

Në këtë version të ri të LibreOffice 7.6 që është paraqitur, bie në sy se ka shtuar dhel Mbështetje për temat me ngjyra, të cilat ju lejojnë të ndryshoni shpejt ngjyrën e elementeve tipike në dokumente. Zgjedhja e temës bëhet përmes dialogut të ri "Tema".

Një tjetër nga ndryshimet që bie në sy është mbështetje për gradientë shumëngjyrësh, në të cilat ngjyrat ndryshojnë pa probleme nga njëra në tjetrën, për momentin mund të përdoren vetëm makro për krijimin dhe modifikimin e tyre.

Përveç kësaj, theksohet gjithashtu se navigimi i tastierës është përmirësuar, Epo, tani përmes formularëve të hyrjes, ku shtypja e tastit Tab zhvendos fokusin nëpër të gjitha fushat dhe butonat. Me veçorinë e re tabIndex, tani mund të kontrolloni rendin në të cilin artikujt përsëriten dhe të kapërceni fushat shtesë.

Në LibreOffice 7.6, kontrolluesi i drejtshkrimit tani ka aftësinë për të kontrolluar saktësinë e ndërtimin e fjalive duke lidhur fjalorë të detajuar Hunspell dhe fjalorë të personalizuar, plus opsione të shtuara për të çaktivizuar njohjen e fjalëve komplekse të shkruara me vizë ose që përmbajnë numra.

Në menynë File, lista e dokumenteve të fundit tani është ripunuar, pasi tani tregon pesë artikujt e parë të listës specifike për secilin modul, domethënë, lista do të tregojë pesë artikujt e parë, nëse është e mundur, të secilit lloj skedari. , për shembull 5 spreadsheets pastaj 5 dokumentet e para të redaktuesit të prezantimeve dhe kështu me radhë.

Për pjesën e ndryshimeve të shkrimtarit, theksohet se shtoi mbështetje për gjurmimin e ndryshimeve në tabela, i cili ju lejon të analizoni vizualisht shtimin ose heqjen e kolonave me ndarjen e ndryshimeve të ndryshme sipas ngjyrave.

Shtuar një magjistari i ri i numërimit të faqeve në menynë Fut për të personalizuar me lehtësi formatimin dhe stilin për shfaqjen e numrave të faqeve në një kokë ose fund, plus mbështetje të shtuar për tabelat e varur me shumë faqe dhe ofroi mundësinë për t'i eksportuar/importuar ato nga/në formatet DOCX, DOC dhe RTF.

Për pjesën e ndryshimeve të kalc, bie në sy e cila tani është përmirësuar theksimi i hiperlidhjeve të vendosura automatikisht, Përveç faktit që tani në dialogun e importimit të tekstit nga skedarët e tekstit ose formati CSV, është shtuar një opsion për të çaktivizuar përcaktimin e shënimit eksponencial dhe që kur vlerësohet vlefshmëria e vlerave të qelizave, llogaritja zbatohet me formula.

U zbatua gjithashtu një mënyrë kompakte pamjeje për tabelat kryesore dhe mbështetje për shpërndarjen Poisson është shtuar në konfigurimin e gjeneratorëve të numrave pseudorandom.

Shtuar "Shënuesi i Formulës", i cili ju lejon të shënoni qelizat me formula me një trekëndësh blu, ngjashëm me mënyrën se si është bërë në paketën Quattro Pro. Kur kaloni pezull mbi një trekëndësh, shfaqet një këshillë veglash me një imazh të formulës.

En impress shtoi një element "Trego shtresa". në menynë e kontekstit që shfaqet kur shtypet butoni i djathtë i mausit për të shfaqur shtresën, ngjashëm me përzgjedhjen e modalitetit "E dukshme" në veçoritë "Modifiko shtresën", plus një shirit navigimi u shtua për të kaluar midis rrëshqitjeve ndërsa luani shikimin e një prezantimi

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të Në lidhje me këtë version të ri të lëshuar, mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Si të instaloni LibreOffice 7.6 në Ubuntu dhe derivatet?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të marrin këtë azhurnim të ri tani, ne mund të bëjmë sa vijon. I parë ne duhet të çinstalojmë versionin e mëparshëm të LibreOffice (nëse e kemi), Kjo është në mënyrë që të shmangen problemet e mëvonshme, për këtë ne duhet të hapim një terminal (mund ta bësh me kombinimin e tasteve Ctrl + Alt + T) dhe të ekzekutosh sa vijon:

sudo apt-get remove --purge libreoffice*
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove

Për të shkarkuar paketën e re LibreOffice, ne do të ekzekutojmë komandën e mëposhtme në një terminal:

wget http://download.documentfoundation.org/libreoffice/stable/7.6.0/deb/x86_64/LibreOffice_7.6.0_Linux_x86-64_deb.tar.gz

Shkarkimi u krye tani mund ta nxjerrim përmbajtjen e skedarit të shkarkuar me:

tar xvfz LibreOffice_7.6.0_Linux_x86-64_deb.tar.gz

Ne hyjmë në drejtorinë e krijuar:

cd LibreOffice_7.6.0_Linux_x86-64_deb/DEBS/

Dhe së fundmi ne instalojmë paketat që janë brenda këtij direktoriumi me komandën e mëposhtme:

sudo dpkg -i *.deb

tani Ne vazhdojmë të shkarkojmë paketën e përkthimit Spanjisht me:

cd ..
cd ..
wget http://download.documentfoundation.org/libreoffice/stable/7.6.0/deb/x86_64/LibreOffice_7.6.0_Linux_x86-64_deb_langpack_es.tar.gz

Dhe ne vazhdojmë të zbërthejmë dhe instalojmë paketat që rezultojnë:

tar xvfz LibreOffice_7.6.0_Linux_x86-64_deb_langpack_es.tar.gz
cd LibreOffice_7.6.0_Linux_x86-64_deb_langpack_es/DEBS/
sudo dpkg -i *.deb

Së fundi, Në rast se kemi një problem me varësitë, ne mund të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt-get -f install

Si të instaloni LibreOffice duke përdorur SNAP?

Ne gjithashtu kemi mundësinë për të instaluar nga parakohshmeE vetmja pengesë e instalimit me këtë metodë është se versioni aktual nuk është azhurnuar në Snap, kështu që për ata që preferojnë këtë metodë instalimi, ata do të duhet të presin disa ditë që versioni i ri të jetë i disponueshëm.

Komanda për të instaluar është:

sudo snap install libreoffice --channel=stable

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.