Telegram në Linux: Zgjidhja për të korrigjuar gabimin gjatë hapjes së lidhjeve

Telegram në Linux: Zgjidhja për të korrigjuar gabimin gjatë hapjes së lidhjeve

Telegram në Linux: Zgjidhja për të korrigjuar gabimin gjatë hapjes së lidhjeve

Por shumë arsye pozitive dhe të favorshme të cilin nuk do ta përmendim sot, por që me siguri do të jetë me vlerë të përmendet në një artikull të veçantë në lidhje me aplikacionin e mesazheve të çastit ndër-platformë të quajtur Telegram, mund të pohojmë pa frikë se mos gabojmë se Telegram është e preferuar nga shumë përdorues Linux, krahasuar me të ngjashme si WhatsApp.

Për këtë arsye, shumë herë, njerëzit, ekipet dhe komunitetet e lidhura me Botën e Software-it të Lirë, Burimin e Hapur dhe GNU/Linux-in, krijojnë Grupe dhe kanale për të promovuar, shpërndarë dhe ndarë lajmet, përditësimet, përmbajtjen dhe gjëra të tjera të rëndësishme prej andej. Dhe si në çdo aplikacion GNU/Linux, idealja është të jeni në gjendje të klikoni në çdo lidhje/skedar dhe të shihni se si hapet ose ekzekutohet drejtpërdrejt në aplikacionin përkatës ose të preferuar të Shpërndarjes sonë. Por, kur kjo zakonisht nuk ndodh, duhet të dimë ta korrigjojmë. Prandaj, ky udhëzues i vogël i shpejtë sot për të mësuar se si të zgjidhni kur Telegrami në Linux nuk hap lidhjet "HTTP/HTTPS" drejtpërdrejt në shfletuesin tonë të preferuar.

rreth instalimit të telegramit në ubuntu 20.04

Por, para se të filloni këtë artikull "Telegram në Linux", ju rekomandojmë të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhurKur të përfundoni së lexuari këtë:

rreth instalimit të telegramit në ubuntu 20.04
Artikulli i lidhur:
Telegram, si ta instaloni këtë klient të mesazheve në Ubuntu 20.04

Telegram në Linux: Si të rregulloni gabimin kur hapni lidhjet HTTP/HTTPS?

Telegram në Linux: Si të rregulloni gabimin kur hapni lidhjet HTTP/HTTPS?

Hapat për të korrigjuar gabimin kur hapni lidhjet "HTTP/HTTPS" në Telegram në Linux

Duke hyrë direkt në pikën, nëse ndonjëherë, për shembull, ju jeni në Telegram dhe klikoni në një lidhje në internet, domethënë një lidhje që fillon me shkurtesat e zakonshme "HTTP ose HTTPS" dhe ju shihni dyqanin e softuerit të shpërndarjes suaj GNU/Linux ose një aplikacioni/dritare tjetër të ngjashme që ju informon se Nuk ka asnjë aplikacion të lidhur për të hapur atë format skedari, siç shihet në imazhin menjëherë më lart, atëherë këta janë hapat që duhen ndjekur për ta zgjidhur atë:

 • Ne ekzekutojmë terminali (konsola) të Shpërndarjes sonë GNU/Linux.

Pamja e ekranit 1

 • Ne redaktojmë skedar mimeapps.list të konfigurimit tonë të përdoruesit lokal me redaktuesin tonë të preferuar të skedarëve CLI.

Pamja e ekranit 2

 • Ne fusim në fund të tij rreshtat e mëposhtëm të tekstit:
x-scheme-handler/http=firefox.desktop x-scheme-handler/https=firefox.desktop
 • Dhe pastaj ruajmë ndryshimet dhe dalim nga redaktimi i skedarit.

Shënim: Ne kemi përdorur firefox.desktop, por mund të jetë "YourFavoriteBrowser.desktop".

Pamja e ekranit 3

Pamja e ekranit 4

 • Më pas dhe për të përfunduar, kthehemi në klikoni në çdo lidhje ueb (HTTP/HTTPS) brenda Telegram për të kontrolluar nëse e kemi zgjidhur problemin.

Pamja e ekranit 5

Nëse doni ta dini më shumë rreth Llojeve MIME dhe përdorimit të tyre në shpërndarjet GNU/Linux, ju rekomandojmë të filloni duke eksploruar lidhjet zyrtare të mëposhtme: Debian, Ubuntu y Hark.

Web_Telegram
Artikulli i lidhur:
Pesë mënyra për të përdorur Telegram në PC tuaj Ubuntu

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Telegram në Linux" Është padyshim një opsion më i mirë për një aplikacion të mesazheve të çastit sesa WhatsApp dhe të tjerët si ai. Prandaj, jo vetëm që duhet të dimë ta përdorim mirë, por edhe të dimë të korrigjojmë gabimet që mund të lindin gjatë përdorimit të tij në GNU/Linux. Pra, shpresoj këtë udhëzues i vogël i shpejtë mund të jetë i dobishëm për shumë, në rast të paraqitjes së këtij gabimi ose të një të ngjashme me çdo lloj lidhjeje/skedari/aplikacioni.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë informacion të dobishëm me të tjerët, si dhe vizitoni fillimin e "faqe» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.