Linux 6.8-rc6 mbërriti dhe "mund të përfundojë të jetë një nga ato lëshime që marrin një rc8"

Linux 6.8-rc6

Javën e kaluar me rc5, Linus Torvalds une prisja që gjërat të qetësohen pak Linux 6.8-rc6. Në fund ndodhi, por pavarësisht kësaj ka ende gjëra që nuk e lënë të qetë. Për këtë arsye, dhe megjithëse do të kishin mbetur edhe dy javë për lëshimin e versionit të qëndrueshëm, ky 6.8 mund të përfundojë të jetë një nga ato lëshime që marrin një rc8. Me fjalë të tjera, ata nuk arrijnë në formë të mirë në kohë dhe kërkojnë një javë shtesë pune.

Nuk thotë me qartësi të plotë. Teprica Ka të bëjë me dorëzimin e kërkesave të cilën duhet ta mbledhin, t'i japin formë dhe t'ia shtojnë bërthamës. Madhësia totale e shtesës nuk është shumë, dhe për këtë arsye babai i Linux nuk e siguron atë. Por ai e ka bërë këtë për më shumë se 30 vjet, kështu që ne mund të dyshojmë në parashikimet e tij, kështu që ne tashmë e kemi atë.

Linux 6.8 do të mbërrinte më 17 mars

«Javën e kaluar thashë se shpresoja që gjërat të qetësoheshin pak. Teknikisht gjërat u qetësuan pak, dhe rc6 është më i vogël se rc5. Por jo në një masë të madhe, dhe sinqerisht, megjithëse nuk ka asgjë vërtet alarmante, ka më shumë nga sa do të doja në këtë pikë të publikimit.

Pra, kjo mund të përfundojë të jetë një nga ato ndërtime që marrin një rc8. Do ta shohim. Fakti që ne kemi pak më shumë angazhime nga sa do të doja, mund të mos jetë një punë e madhe kur një pjesë e dukshme e atyre angazhimeve përfundon me vetë-testime, etj.

Kështu që tani jam ende i pavendosur. Shumica e gjërave këtu janë në fakt përditësime mjaft të parëndësishme të drejtuesve (dhe ato vetë-testuese), por ne kemi regresione që po gjurmohen ende, kështu që...".

Bazuar në kalendarin e ri, Linux 6.8 pritet të mbërrijë Mars 17, në datën 10 nëse gjërat do të zgjidheshin në dy javët e ardhshme dhe unë lëshova 7 Kandidatët e zakonshëm për Lirim. Ka më shumë se një muaj diferencë në lidhje me lëshimin e Ubuntu 24.04, ndaj është e sigurt që do të jetë kerneli që do të përdorë Noble Numbat. Ishte diçka që Canonical e kishte konfirmuar tashmë, kështu që kishte pak dyshime dhe vetëm një katastrofë totale do të kishte rezultuar në ndonjë gjë tjetër.

Përdoruesit e Ubuntu që duan ta instalojnë kur të vijë koha më mirë prisni deri në lëshimin e Ubuntu 24.04 Noble Numbat që do të zhvillohet këtë prill. Do të jetë një pritje pak më shumë se një muaj. Nëse dikush preferon të shpërfillë rekomandimet tona, ai gjithmonë mund ta instalojë atë vetë ose nëpërmjet mjeteve të tilla si Kernels kryesore, që ju lejon të shkarkoni dhe instaloni versionet "mainline" të kernelit, të cilat janë ato të zhvilluara nga Torvalds dhe ekipi i tij i mirëmbajtësve drejtpërdrejt. .


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.