MATE 1.16, versioni i ri i desktopit të njohur, është tani në dispozicion

MATE 1.16

Sa herë që MATE ka më shumë përdorues, nuk ka dyshim për këtë. Dhe nëse përdorim Ubuntu MATE apo Ubuntu me MATE, gjithnjë e më shumë përdorues e dinë dhe e përdorin MATE. Kjo është arsyeja pse lajmet për një version të ri janë diçka kaq popullore dhe këtë herë nuk do të jenë për më pak sepse në MATE 1.16 shumë gabime dhe të meta janë rregulluar që tryeza po grumbullohej.

Por rregullimi i defekteve nuk është e vetmja gjë që përfshin ky version i ri i MATE. MATE 1.16 përfshin mbi të gjitha mbështetje për bibliotekat GTK3 +, disa biblioteka që duken si e ardhmja e aplikacioneve dhe nuk është çudi që ato ofrojnë performancë të shkëlqyeshme.

MATE 1.16 ka disa programe të rishkruara nga e para me GTK3 +

Kështu, në MATE 1.16 do të ketë aplikacione që janë rishkruar plotësisht për të përdorur këto biblioteka si MATE Terminal ose Atril. Këto aplikacione do të tregojnë jo vetëm potencialin e GTK3 + por edhe pastrimin e kodit që është bërë në shumë aplikacione për performancën e tij më të mirë. Kjo është interesante sepse jo vetëm përmirëson performancën e desktopit por gjithashtu bën që përdoruesit që u larguan nga desktopi për shkak të keqfunksionimeve të kthehen përsëri në të.

Në mënyrë që të kemi MATE 1.16 në Ubuntu ose Ubuntu MATE ne duhet të presim për lëshimin në tetor, ku Ubuntu Yakkety Yak do të jetë shpërndarja e parë që do të përfshijë këtë desktop ose mund të përdorim një depo të jashtme. Në këtë rast, do të duhet të hapim terminalin dhe të shtypim sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:jonathonf/mate-1.16
sudo apt-get update && upgrade
sudo apt-get install mate-desktop-environment ( sino tenemos instalado MATE)

Edhe pse duhet ta paralajmërojmë atë një depo e tillë nuk është akoma shumë e qëndrueshme dhe kjo mund të shkaktojë një dështim në shpërndarjen tonë, veçanërisht nëse kemi një version më të vjetër të MATE.
E vërteta është se problemet MATE tashmë ishin të bezdisshme dhe ndoshta ky version do ta zvogëlojë atë në mënyrë drastike, nëse po, ne do të përballeshim me një version të shkëlqyeshëm, ndoshta më të madh se Gnome 3.22 Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.