Përditësimet e GNOME të kësaj jave: Phosh përgatit menynë e re të mbylljes, ndër të tjera

Këtë javë në GNOME

Shtatorin e kaluar, së bashku me lëshimin e v43 të GNOME, projekti ai botoi Imazhet e para të propozimit të tij celular. Nën emrin e GNOME Mobile (ose GNOME Shell Mobile), ekipi që qëndron pas desktopit Linux më të përdorur po përgatit propozimin e tij për pajisjet me prekje, por derisa të vijë ajo kohë, GNOME për telefonat dhe tabletët mban emrin Phosh. lajmet shfaqen shpesh në artikujt e TWIG.

Dihet tashmë që zhvillimi i GNOME 44 ka filluar, por ajo që duket më shumë në këtë lloj postimesh janë lajmet në aplikacione, qofshin ata nga projekti (Bërthama), kush do të jetë (në inkubator) ose që janë nën ombrellën e tij (Rrethi). Nëse ka diçka që bie në sy, ndoshta Wike e bën, sepse ka lëshuar dy përditësime në një javë, ose Tube Converter, një i rregullt në këto pjesë.

Këtë javë në GNOME

 • libadwaita ka dy lloje të rreshtave të listës së kutive:
  • Rrotullimet përmbajnë një GtkSpinButton të integruar.
  • Vetitë përmbysin stilet e titullit dhe nëntitullit të tyre në të njëjtën mënyrë si Nautilus (Files) dhe Loupe.

libadwaita në GNOME, rreshta

 • Rregulloi disa probleme të vjetra në GNOME Software, si PackageKit, dhe e bëri formën më të stilizuar. Ai do të jetë i disponueshëm në GNOME Software 44.1.
 • Dy publikime të Wike këtë javë dhe çfarë ka të re së bashku përfshin:
  • Migrimi në GTK4 + Libadwaita.
  • Hyrja e kërkimit tani është gjithmonë e dukshme. Ai përfshin gjithashtu një tregues të gjuhës së zgjedhur dhe një buton që ju jep akses në cilësimet e kërkimit.
  • Shkruani për të kërkuar. Thjesht filloni të shkruani për të gjetur artikuj.
  • Paneli i ri anësor që jep akses në indeksin e artikujve, gjuhëve, faqeshënuesve dhe historisë. Mund të përdoret në modalitetin lundrues ose të ankoruar.
  • Faqeshënuesit me lista të shumta.
  • Menyja e re e pamjes që ju lejon të ndryshoni temën, zmadhimin, fontin dhe shumë më tepër.
  • Pamja e përmbajtjes tani është e paracaktuar në fontin e sistemit.
  • dizajn i personalizueshëm. Ndërfaqja e përdoruesit tani përshtatet me ekranet e vegjël, si ato të telefonave.
  • Faqet e përmirësuara të statusit (skedë e re, artikulli nuk u gjet…).
  • Përdorimi i ikonave të flamurit për të ndihmuar në identifikimin e gjuhëve. Mund të çaktivizohet.
  • Opsion i ri printimi. Gjithashtu ju lejon të eksportoni artikuj duke përdorur opsionin "Printo në PDF".
  • Ikona e aplikacionit të ri.
  • Përkthime të azhurnuara

WIKE

 • Video Trimmer v0.8.1 ka ardhur si një version i vogël që ka shtuar shkurtore të tastierës, ka rregulluar një përplasje dhe ka shtuar përditësime për GNOME 44.
 • Rezervimi i Pika 0.6:
  • Shtoni informacionin e statusit në listën e aplikacioneve në sfond.
  • Rilidhja automatike dhe riprovimi i kopjeve rezervë në më shumë situata se më parë.
  • Rregulloi problemet me mos lirimin e hapësirës kur fshini skedarët e vjetër.
  • Trajtoni në mënyrë korrekte disa situata të rralla si depo të zhvendosura rezervë.
  • Dokument që rivendosja e kopjeve rezervë përmes Files nuk ruan të drejtat e aksesit.
  • Ata po përgatiten për një funksion të dedikuar restaurues.
 • gtk-rs: Vetitë makro gtk-rs-core u lëshuan dy muaj më parë, dhe tani ato kanë përditësuar gjithashtu gtk-rs-book.
 • ASCII Images 1.2.0 ka mbërritur duke folur gjithashtu frëngjisht, rusisht, oksitanisht dhe italisht. Gjithashtu, aplikacioni tani kujton madhësinë dhe gjendjen e dritares kur mbyllet dhe menaxheri i skedarëve tani mund të hapë imazhe me ASCII Images.

Imazhet ASCII 1.1.2

 • Tube Converter v2023.4.1 ka prezantuar shumë rregullime për përplasje dhe përplasje të ndryshme në platformat GNOME dhe WinUI, kështu që aplikacioni tani duhet të jetë më i qëndrueshëm. Tani është gjithashtu e mundur të hapet direkt një skedar i shkarkuar, si dhe direktoria e shkarkimit.

Tube Converter v2023.4.1

 • Ekipi i Phosh ka bërë ndryshime për të shtuar një meny që shfaqet kur shtypni gjatë butonin e ndezjes/fikjes. Mbështetja për thirrjen e urgjencës nuk ka mbërritur ende, kështu që butoni është më i heshtur (me ngjyrë).

Menyja e mbylljes në Phosh

 • Cilësimet e menaxherit të hyrjes kanë një uebsajt të ri (esta) dhe depoja (kjo). Gjithashtu, v3.0 mbërriti me:
  • Opsioni për "Trego gjithmonë menunë e aksesueshmërisë".
  • Opsioni për të ndryshuar madhësinë e kursorit.
  • Seksioni "Çfarë ka të re" në dritaren "Rreth".
  • Një dritare dialogu për të kërkuar donacione që shfaqet një herë.
  • Opsioni "Dhuro" në menynë e aplikacionit.
  • Gjithashtu v31 u lëshua me përkthime.
 • Denaro 2023.4.0 ka përfshirë një faqe të re të Panelit që i lejon përdoruesit të shikojnë informacionin për të gjitha llogaritë me një shikim të shpejtë, mundësinë për të caktuar ngjyrat në grupe dhe për të personalizuar ndarjet dhjetore dhe grupore të përdorura për llogari dhe do të rregullojë shumë probleme të tilla si importimi Informacioni i skedarëve OFX dhe QIF dhe përplasjet e rastësishme të GTK të përjetuara nga përdoruesit.

Denaro v2023.4.0 në GNOME

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.