Remix i Kanellës së Ubuntu tashmë ka një faqe në internet. Do të ketë një version jozyrtar në Prill

Uebfaqja e Remix e Kanellës së Ubuntu

Tani dhe pas ndërprerjes së Ubuntu GNOME, familja Ubuntu ka 8 shije zyrtare. Në vitet e fundit ka pasur hollësi, të tilla si ardhjet e Ubuntu MATE në 2015 dhe Ubuntu Budgie në 2017 dhe fundi i lartpërmendur i projektit Ubuntu GNOME pas kthimit në mjedisin e famshëm grafik të shijes kryesore në Ubuntu 18.10. Nëse nuk ndodh asgjë e çuditshme, "së shpejti" do të kemi një aromë të nëntë, një aromë kanelle, projekti i së cilës njihet sot si Remix Ubuntu Cinnamon.

Meqenëse e morëm vesh dhe ne informojmë Nga kjo mundësi, ka pasur disa lajme të rëndësishme në lidhje me kanellën Ubuntu. E para ishte premtimi se do të kishte një lirimi i qëndrueshëm në prill 2020. Më vonë, udhëheqësi i projektit na tregoi disa pamje ekrani (këtu) dhe na dha paketat për të provuar temën e sistemit që po përgatitni (këtu) Kohët e fundit kanë lëshuar një imazh ISO që na lejon të marrim një ide se si do të jetë kanella Ubuntu, por diçka e rëndësishme ende mungonte që ishte në dispozicion për disa orë.

Remix Ubuntu Cinnamon
Artikulli i lidhur:
Dëshironi të provoni Kanellën Ubuntu? Tani në dispozicion versioni që na lejon të shohim se në çfarë po punojnë

Remix i Kanellës së Ubuntu për të lëshuar një version të qëndrueshëm në Prill

Të gjitha sa më sipër ndodhën me faqe interneti ndalo, domethënë mund të hynim në të por ishte në ndërtim e sipër. Për disa orë, nëse kemi qasje në faqe ubuntucinnamon.org ne mund të shohim se ajo është operacionale. Një detaj i vogël dhe nga sa kuptojmë në cicërimën e botuar këtë mëngjes, uebi bazohet në WordPress:

Tani do të dëshironim të njoftonim fillimin e faqes sonë të internetit, http://ubuntucinnamon.org! Faleminderit të gjithëve në @WordPress që ndihmuan. Nëse keni ndonjë sugjerim, ju lutemi na tregoni.

Sapo të hyjmë brenda, ajo që shohim është një faqe në internet e ngjashme me aromat e tjera të Ubuntu si Lubuntu, Kubuntu ose Xubuntu, por ndoshta do të marrë akoma ndryshime përpara se të dalë në treg versioni i parë i qëndrueshëm. Ndërsa na avancuan, ky version i qëndrueshëm do të mbërrijë në prill 2020, por nuk do të jetë ende pjesë e familjes zyrtare. Nëse dëshironi të provoni Kanellën e Ubuntu, mund të shkarkoni imazhin e saj ISO për një makinë virtuale nga artikulli përkatës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   l1k dijo

  Tema dhe ikonat e distro duken shumë si Numix

  1.    Luani dijo

   Nuk është "faqe interneti" por "faqe interneti". Një faqe në internet mund të përmbajë shumë faqe.