Rrethi GNOME mirëpret Telegrafin; lajmet e kësaj jave

Këtë javë në GNOME

Gjatë kësaj fundjave, GNOME publikoi një artikull të ri për zhvillimet e ndodhura në shtatë ditët e fundit. Ndër risitë, të cilat u zhvilluan nga data 21 deri më 28 prill, janë dy aplikacione që po përgatiten të bëhen pjesë e GNOME, ose të hyjnë pak më shumë: Snapshot dhe Telegraph. Të dyja janë tashmë të disponueshme në Flathub dhe njëra prej tyre mund të ketë më shumë kuptim në pajisjet mobile, por edhe në laptopë (të cilët, në fund të fundit, janë një lloj pajisjeje "celular").

GNOME është një desktop, por edhe i gjithë softueri që lidhet me të, duke përfshirë aplikacionet dhe bibliotekat e tjera. Këtë javë ka pasur edhe lajme në libadwaita dhe GLib. Ajo që keni më pas është listë me lajme që projekti ka publikuar këtë javë.

Këtë javë në GNOME

 • Snapshot ka hyrë në inkubator, që do të thotë se po përgatitet të bëhet aplikacioni zyrtar i projektit. Është një aplikacion kamerash dhe mbështet si pajisjet desktop ashtu edhe ato celulare. Në Flathub shfaqet si i verifikuar dhe me GNOME si zhvillues, por për momentin është në inkubator.
 • Breakpoints më në fund ka mbërritur në libadwaita, pas gati një viti zhvillimi. Ato lejojnë ndryshime arbitrare të paraqitjes bazuar në madhësinë e tabakasë/dritares dhe raportit të pamjes, me kompensimin e humbjes së llogaritjes automatike të madhësisë minimale. Kjo më në fund lejon që gjëra të tilla si shtimi i një shiriti të poshtëm në madhësi të ngushta të bëhen pa problem, dhe lejon shumë paraqitje që janë aktualisht jopraktike për t'u zbatuar. Pikat e ndërprerjes mund të përdoren gjithashtu drejtpërdrejt në AdwWindow dhe AdwApplicationWindow për lehtësi të shtuar.
 • GLib ka marrë një listë të brendshme të GTask në pritje, në mënyrë që të korrigjojë atë që po ndodh në një aplikacion duke përdorur gdb. mund të përdoret me print g_task_print_alive_tasks() në gdb.
 • Telegrafi është bërë pjesë e rrethit. Është një aplikacion për të përkthyer nga/në kodin Morse.
 • Amberol ka marrë një version të ri:
  • Lista e luajtjes nga sesioni i fundit tani mund të rikthehet.
  • Riprodhimi në sfond mund të aktivizohet.
  • Ekziston një buton i shpejtë për të heshtur/çaktivizuar zërin.
  • Nuk ka këngë të kopjuara në listën e luajtjes.
  • Ndërfaqja e përdoruesit është modifikuar pak për të shmangur ngatërrimin e shkallës së volumit me pozicionin e këngës.
  • Përmirësoi lexueshmërinë e mbivendosjes së rënies.
  • Koha e funksionimit bazë dhe varësitë janë përditësuar në GNOME 44.
  • Shumë e shumë rregullime të vogla dhe të mëdha.

amberol

 • Vulë e sheshtë 2.0 është tani në dispozicion me përmirësime vizuale që vijnë nga GTK4 dhe Libadwaita. Në të njëjtën kohë, ata kanë shfrytëzuar rastin për të bërë përmirësime dhe rregullime të gabimeve.

Vulë e sheshtë 2.0.0

 • Rregulloi një problem të vjetër me shabllonet e GNOME CI. Aplikacionet e ndryshkut u ndërtuan tre herë për shabllon. Shablloni i vjetër ka një ndërtim normal. Më pas rindërton të gjitha varësitë në përgatitje për testim. Dhe rastësisht ndërton përsëri gjatë ekzekutimit të testit. Me ndryshimin e fundit, puna CI rishkruan manifestin Flatpak për të lejuar ekzekutimin e testeve. Flatpak do të kujdeset për ekzekutimin e grupit të testimit gjatë ndërtimit.

Dhe kjo, dhe një temë nga fondacioni, GUADEC dhe Komiteti i Kodit të Sjelljes, ka qenë gjithë këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.