Software GNOME lëshon njoftime me ikona dhe Maps përmirëson modalitetin e errët. Lajme

Këtë javë në GNOME

pas një shënim me këtë mungesë siç u theksua, GNOME është rikthyer në “normalitetin e ri” gjatë javës nga 13 deri më 20 prill. Si normale që kur morën donacionin nga Sovereig Tech Fund. Që nga nëntori 2023, projekti që qëndron pas desktopit të përdorur nga versionet kryesore të Ubuntu, Fedora apo Debian, ndër të tjera, shumë nga lajmet e javës mbeten të vogla dhe ndryshime jo aq të vogla që janë bërë duke përfituar nga ai milion dollarë.

Ndër ndryshimet e vogla këtë javë, edhe pse nuk u prezantuan falë donacionit SVT, njoftimet e softuerit tani përfshijnë ikonat e aplikacioneve. Ajo që vijon është listë me lajme që kanë ndodhur gjatë shtatë ditëve të fundit.

Këtë javë në GNOME

 • Me para nga Fondi Sovereigh Tech, janë bërë disa ndryshime në shkurtoret globale, përmirësime në Nautillus, shumë të tjera në seksionin e aksesueshmërisë dhe pjesëmarrësit e rinj janë mirëpritur në ekip.
 • Softueri tani ka ikona aplikacionesh në njoftime.

Njoftimet me ikona në Softuerin GNOME

 • GNOME Maps tani ka variante për modalitetin e errët për paraqitjet e paracaktuara, kur nuk ka ngjyrë të linjës në dispozicion për një ofrues të transportit publik).

Hartat GNOME

 • Podcasts 0.7.1 tani është i disponueshëm në Flathub. Pikat kryesore janë:
  • Zëvendësimi i butonit add popover me një faqe të dedikuar.
  • Shto mbështetje për transmetim.
  • Shto shkurtore shtesë të tastierës.
  • Rregullime të ndryshme dhe përmirësime të performancës.
 • Gaphor 2.25.0 ka ardhur me një ndërfaqe të re të përdoruesit. Ndërfaqja tani ndjek më mirë stilin e Adwaita. Redaktori i vetive është rishikuar, kështu që mund të përdoret si nga diagramet ashtu edhe nga shfletuesi i modelit.

Gaforë

 • Një ndryshim është dorëzuar në Dialect për të mbështetur API-në falas të DeepL, duke zgjidhur kërkesën më të njohur dhe më të vjetër të shitësit të aplikacionit.

dialekt

 • Retro v2 ka ardhur me:
  • Mbështet formatet e orës 12 dhe 24 orë. Ndjek preferencat e GNOME Data dhe Ora ndërsa është në sandbox falë API-së së re libportal për portalin e konfigurimit.
  • Përdorimi i përmirësuar i energjisë duke përdorur një metodë më efikase për të marrë kohën dhe duke përdorur veçorinë magjike GtkWindow.suspended për të ndaluar përditësimin e orës kur dritarja nuk është e dukshme.
  • Qëndrimi më i mirë për orët e rrumbullakëta. Renderuesi i ri GTK ka rregulluar defektin vizual në qoshet transparente të shkaktuar nga një rreze e madhe kufiri. Retro tani rikthen dimensionet e dritares dhe çaktivizon rrezen e kufirit kur maksimizon, në mënyrë që të duket mirë pavarësisht nga forma.
  • Kontrollet janë zhvendosur në një shirit kokash lundrues për t'i mbajtur ato jashtë rrugës dhe për të parandaluar ndërhyrjet me personalizimet.

Imazhi retro në GNOME

 • Mahjongg 3.40.1 tani është në dispozicion në Flathub. Ky version rregullon disa regresione në portën GTK 4 Në veçanti, loja nuk ngrin më pas përfundimit të një raundi dhe faqosja e pllakës mund të ndryshohet kur përdoret një gjuhë tjetër përveç anglishtes.

Mahjongg

 • Fractal 7.rc, klienti i matricës, mbërriti me:
  • Rikuperimi i llogarisë, i prezantuar gjatë këtij cikli, mund të çojë në një situatë të paqartë ku ajo mbetet e paplotë edhe pasi procesi të ketë përfunduar me sukses.
  • Pas rregullimit të një problemi të fokusit në GtkListView, ne kemi hequr qafe më shumë çështje të fokusimit në miniaplikacionet tona. Kjo duhet ta bëjë historinë e dhomës plotësisht të aksesueshme me navigimin me tastierë.
  • Verifikimi nga palët e treta, i cili ndodh në një bisedë të drejtpërdrejtë, u prish pjesërisht pasi baneri për një verifikim në vazhdim nuk shfaqej më. U gjet fajtori dhe është shfrytëzuar mundësia për të përmirësuar udhëzimet e sigurisë. Së bashku me këtë rregullim të gabimeve, është aplikuar një shtresë lustrim.
  • Si zakonisht, ky version përfshin përmirësime të tjera, rregullime dhe përkthime të reja.
 • Flatseal 2.2.0 është tani në dispozicion. Ky version i ri vjen me pamje të rafinuar, navigim dhe sjellje adaptive, shumë më të efektshme me versionin më të fundit të GNOME. Ai gjithashtu vjen me rregullime të gabimeve për rastet e skajeve që përfshijnë anulime globale dhe përkthim në greqisht.

Vulë e sheshtë 2.2.0

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.