Ubuntu Core Desktop vonon fillimin e tij dhe Rhino Linux ndalon zhvillimin e tij

Ubuntu Core Desktop dhe Rhino Linux: Lajm i keq për këtë vit

Ubuntu Core Desktop dhe Rhino Linux: Lajm i keq për këtë vit

Në Linuxverse jo çdo gjë është gjithmonë rozë, lajme të mira apo njoftime të lumtura. Herë pas here ka momente të trishtueshme, njoftime të këqija dhe madje edhe lajme të këqija. Ndonjëherë ato priren të jenë gjëra të përkohshme dhe të tjera për një kohë të gjatë ose përgjithmonë.. Por, pa marrë parasysh se sa negativë, të këqij apo të trishtuar mund të jenë, kjo është zakonisht diçka e pritshme ose e parashikueshme brenda çdo projekti, aq më tepër në ato që janë zakonisht të lira, të hapura dhe të lira.

Dhe këtë muaj shkurt 2024, kemi mësuar për 2 lajme të këqija, të cilat megjithëse nuk duken aq serioze, me siguri do t'i trishtojnë paksa disa që presin lajme më të mira për zhvillimet e përmendura të Linux. Dhe këto zhvillime janë «Desktop kryesor Ubuntu dhe Rhino Linux», të cilët përkatësisht na kanë njoftuar për probleme në nisjen e tij dhe zhvillimin aktual përkatësisht.

RhinoLinux

Pamja e ekranit të Rhino Linux

Por, para fillimit të këtij publikimi për lajmet e këqija të njohura për projektet Linux «Desktop kryesor Ubuntu dhe Rhino Linux», ju rekomandojmë që më pas të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur me njërin prej tyre:

RhinoLinux
Artikulli i lidhur:
Rhino Linux 2023.4, një version Rolling Ubuntu

Ubuntu Core Desktop dhe Rhino Linux: Lajm i keq për këtë vit

Ubuntu Core Desktop dhe Rhino Linux: Lajm i keq për këtë vit

Ubuntu Core Desktop vonon nisjen e tij

Për rastin e lëshimi fillestar i projektit të ardhshëm Ubuntu Core Desktop, i cili ishte planifikuar të zhvillohej menjëherë pas nisjes së versioni tjetër LTS i Ubuntu, pra Ubuntu 24.04 LTS, dhe rreth fundit të prillit 2024, më në fund është bërë e ditur se kjo nuk do të ndodhë.

Kjo ka qenë e ditur, në përgjigje të një pyetjeje të drejtpërdrejtë për këtë çështje në temën e udhërrëfyesit të Ubuntu 24.04 LTS, nga Tim Holmes-Mitra, Drejtor i Inxhinierisë për Ubuntu Desktop në seksionin zyrtar të Ubuntu Discourse në internet:

Nuk do të publikohet përpara datës 24.04 dhe për fat të keq nuk mund të jap një datë derisa të kemi rregulluar çështjet që kërkojnë zgjidhje; ne duam që përvoja e përdoruesit të jetë e mrekullueshme dhe kjo do të marrë kohë. Për fat të mirë, puna që po bëjmë në Core Desktop në shumë raste përfiton klasike/hibride, megjithëse lidhja mund të mos jetë menjëherë e dukshme.

lëshimi fillestar i projektit të ardhshëm Ubuntu Core Desktop

Prandaj, ato përdoruesit tradicionalë të Ubuntu dhe të tjerë, të cilët kanë pritur për këtë alternativë të re të pandryshueshme Distro të bazuar në Ubuntu për të konkurruar sisteme të ngjashme si Fedora Silverblue, pasi do të duhet të presin edhe pak, ndoshta deri në fund të vitit 2024.

Ubuntu Core Desktop është një version i mundshëm i ardhshëm për kompjuterët e shtëpisë dhe zyrës, bazuar në versionin kompakt tashmë ekzistues të shpërndarjes Ubuntu të përshtatur për përdorim në pajisjet, kontejnerët dhe pajisjet industriale dhe konsumatore të Internetit të Gjërave (IoT). Rreth projektit të ardhshëm Ubuntu Core Desktop

Rhino Linux ndalon zhvillimin e tij

Për rastin e së ardhmes lëshimi i përditësimit ose versionit tjetër të Rhino Linux, i cili ishte planifikuar të zhvillohej në një moment në tremujorin e parë të këtij viti 2024, për shkak të ciklit aktual të tij të zhvillimit bazuar në përditësimet e vazhdueshme (Rolling Release); Dihet se ekipi i tij i zhvilluesve ka shpallur një ndërprerje (pauzë) e përkohshme në zhvillim i të njëjtit, domethënë i Rhino Linux 2024.1. Megjithatë, gjithçka vazhdon normalisht dhe në mënyrë të qëndrueshme me të versioni aktual 2023.4 e cila u lançua në dhjetor 2023.

Dhe e gjithë kjo është ditur, falë një njoftimi zyrtar i quajtur «BUG: Vlerësoni, rimendoni dhe ribalanconi Distron tonë Rhino», në të cilën ata kanë shpjeguar origjinën/shkakun e vendimit në fjalë, kryesisht të lidhura me problemet e shkallëzimit, rraskapitjen e ekipit të mirëmbajtjes dhe nevojën për të përmirësuar aktual politikat e kontributit dhe kodi i sjelljes:

Në dritën e këtyre sfidave, ne kemi marrë vendimin e vështirë për të ndërprerë përkohësisht zhvillimin e Rhino Linux 2024.1 në fuqi menjëherë. Kjo nuk është një shenjë e humbjes për ekipin, as nuk do të dorëzohemi; përkundrazi, kjo pauzë është një angazhim për të siguruar qëndrueshmërinë e projektit Rhino Linux dhe do të na japë kohën shumë të nevojshme për të forcuar themelet tona. Ne besojmë se është thelbësore të trajtojmë shkaqet rrënjësore të vështirësive tona të fundit, dhe jo vetëm simptomat e tyre.

Rhino Linux ndalon zhvillimin e tij

Nga leximi dhe analiza e plotë e këtij njoftimi zyrtar, mbetemi të bindur se ky lajm i keq do të jetë diçka thjesht e përkohshme dhe në favor të përmirësimit dhe konsolidimit progresiv të projektit në fjalë. Prandaj, Rekomandimi ynë është që përdoruesit aktualë të Rhino Linux nuk duhet të nxitojnë ta braktisin atë., përveç nëse pas një kohe të gjatë (për shembull, 6 muaj) nuk ka asnjë lajm pozitiv (lajm i mirë) për vazhdimin e të gjithë procesit të tij natyror dhe të vazhdueshëm të zhvillimit dhe përmirësimit.

Rhino Linux është një shpërndarje e bazuar në Ubuntu që ofron një qasje të përmirësimit të lëshimit të vazhdueshëm, në krye të një mjedisi të qëndrueshëm desktopi, i bazuar në një desktop të personalizuar XFCE, të cilit projekti i referohet si Desktop Unicorn. Rreth projektit aktual Rhino Linux

Artikulli i lidhur:
Ubuntu Core 22 tashmë është lëshuar dhe këto janë ndryshimet e tij

Përmbledhje 2023 - 2024

Përmbledhje

Shkurtimisht, le të shpresojmë që të dy lajmet e këqija janë thënë Projektet Linux, "Ubuntu Core Desktop dhe Rhino Linux", të jetë diçka e përkohshme dhe të realizohet shumë shpejt. Të dyja, e para për të parë lançimin e saj të parë dhe e dyta për të vazhduar zhvillimin e saj progresiv. Dhe në rast se jeni një nga ata që keni pritur lajme rreth Ubuntu Core Desktop për ta provuar atë në kompjuterin tuaj ose makinën virtuale ose një përdorues aktual i Rhino Linux që është në pritje të versioneve ose përditësimeve të reja, ju ftojmë tek ne. Jepni mendimin tuaj për të dyja ose ndonjë nga këto 2 lajme të këqija.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë postim të dobishëm dhe interesant me të tjerët, dhe vizitoni fillimin e "faqe» në spanjisht ose gjuhë të tjera (duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera). Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.