Ubuntu Unity 22.04 mbërrin me mbështetjen e paracaktuar për flatpak dhe ndryshimin e disa aplikacioneve të paracaktuar

Uniteti Ubuntu 22.04

Sot, 21 Prill, ishte dita kur familja Jammy Jellyfish duhej të mbërrinte dhe kjo po ndodh. Edhe pse ka ende disa shije për të publikuar shënimet e tyre të lëshimit, të gjitha ato mund të shkarkohen nga cdimage.ubuntu.com. Ajo që nuk mund të shkarkohet prej andej janë “Remixes”, pra shijet e Ubuntu-së që aktualisht synohen të bëhen zyrtare, por nuk janë. I pari prej tyre që shpalli nisja e tij ka qenë Uniteti Ubuntu 22.04, e cila është zhvilluar nga anëtari i ri i Canonical Rudra Saraswat.

Saraswat gjithashtu trajton softuer të tjerë për Ubuntu, si Ubuntu Web ose gamebuntu, ndaj ai pritet të bëjë një tjetër deklaratë sot ose gjatë fundjavës. Në çdo rast, gjëja e parë që është shpallur është Ubuntu Unity 22.04, nga e cila do të theksoja se ka përfshirë mbështetje për paketat flatpak dhe depon e paracaktuar të Flathub.

Pikat kryesore të Ubuntu Unity 22.04

Shënimet e lëshimit për këtë version nuk përfshijnë shumë detaje, kështu që pa kohë për të shkarkuar dhe testuar ISO, ne nuk mund të kontrollojmë disa detaje.

 • Linux 5.15
 • Mbështetet deri në… nuk thuhet, por pritet të mbështetet për të paktën dy vjet, derisa të lëshohet Ubuntu 24.04. Normalja do të ishte tre vjet, deri në prill 2025.
 • Firefox si i paracaktuar, një lëvizje e detyruar pasi versioni "DEB" nuk do të përfshihet në asnjë depo zyrtare.
 • Zëvendësimet e mëposhtme të paracaktuara të aplikacioneve janë bërë për t'i bërë ato të duken më mirë në ndërfaqen Unity:
  • Shikuesi i dokumenteve nga Lectern.
  • Redaktori i tekstit nga Pluma.
  • luajtës video VLC.
  • Shikuesi i imazhit nga EOM.
  • Monitorimi i sistemit nga MATE System Monitor.
 • ISO nuk ndan më BIOS dhe UEFI, kështu që i njëjti ISO mund të përdoret në të dyja rastet.

Ubuntu Unity 22.04 tani mund të shkarkohet nga kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Roman Oscar dijo

  Ndryshimi i aplikacioneve ishte i nevojshëm. Aplikacionet e paracaktuara të Gnome nuk përshtateshin mirë me Unity, por me Mate ato duken shumë më mirë.