UbuntuDDE Remix 22.04 sjell desktopin Deepin në Jammy Jellyfish, vonë, por të paktën nuk e përdor Firefox-in si moment

Ubuntu DDE Remix 22.04

Nga remikset që ende po përpiqen të hyjnë në familjen Ubuntu, nëse do të më pyesnin për një që mendoja se do të binte në rrugë, do të përgjigjesha pa hezitim se versioni Deepin desktop. 21.10 juaj Llego tashmë në atë që do të ishte 22.01, dhe në Jammy Jellyfish ka qenë edhe më keq, sepse disa orë më parë është zyrtarizuar nisja e Ubuntu DDE Remix 22.04, kur pjesa tjetër e familjes u hodh në treg 5 muaj më parë dhe një mungon për 22.10 për t'u nisur.

Dhe është se, megjithëse duhet t'i mbështesni, duhet të jeni të kujdesshëm edhe me softuerin që zhvillojnë projektet e vogla. në fillim të vitit unë shkruajta një artikull rreth asaj se çfarë mund të ndodhë nëse vendosim t'i besojmë diçkaje që është një version i modifikuar i diçkaje tjetër që tashmë funksionon. Glympse nuk është më, dhe ky UbuntuDDE Remix 22.04 mbërrin 5 muaj me vonesë. E keqja nuk do të ishin vonesat, por se ajo pushoi së ekzistuari. Edhe kështu, e përsëris, ne duhet të mbështesim të vegjlit, veçanërisht ata përdorues të Ubuntu që formatojnë çdo 6 muaj (unë e bëja).

Më duhet gjithashtu të them se unë kam përdorur Ubuntu MATE që në versionin e tij të parë, dhe MATE gjithashtu lindi si një remix. Çdo gjë mund të ndodhë, dhe kush e di, UbuntuDDE mund të bëhet një opsion i shkëlqyeshëm nëse bëhet një shije zyrtare. Por, megjithëse mund të mos duket ashtu, ky artikull ka të bëjë me një nisje, dhe më pas ju e keni atë lajme me shume pikat kryesore të UbuntuDDE Remix 22.04.

më shumë lajme pikat kryesore të UbuntuDDE Remix 22.04

 • Bazuar në Ubuntu 22.04 Jammy. Ata nuk thonë se sa do të mbështetet, por supozohet të jetë për tre vjet (deri në 2025).
 • Përfshirja e DDE Grand Search (Shift + shiriti i hapësirës për ta aktivizuar).
 • Versionet e përditësuara të aplikacioneve vendase të bazuara në DTK të para-instaluara, duke përfshirë Deepin Music, Deepin Movie, Image Viewer, Boot Maker, System Monitor, Deepin Calculator, Deepin Text Editor, Deepin Terminal dhe më shumë.
 • Firefox nga depoja zyrtare e Mozilla si shfletuesi i parazgjedhur i uebit.
 • LibreOffice 7.3.6.2 si paketa e paracaktuar e zyrës.
 • Paketat më të fundit bazë të Ubuntu të para-instaluara.
 • Kernel Linux 5.15.0 me drejtues të ri të sistemit të skedarëve NTFS dhe server të ri skedarësh SMB në kernel.
 • Wallpapers dhe asete të reja dhe të bukura nga ekipi UbuntuDDE Remix dhe Deepin.
 • Stili i bazuar në QT aktivizohet në Calamares Installer për ta bërë më të lehtë instalimin e Distro.
 • Dyqani DDE është i parainstaluar.
 • Përditësime më emocionuese të softuerit në të ardhmen nëpërmjet përditësimeve OTA.

Firefox në versionin DEB

Ajo që bie në sy është se Firefox-i do të jetë i disponueshëm në versionin e tij DEB, atë të magazinës zyrtare të Mozilla-s. E mira për të mos qenë një shije zyrtare është se nuk mund t'i nënshtrohesh urdhrave tiranikë të Canonical. Ubuntu Sway Remix bëri diçka të ngjashme, por më drastike: ai nuk mbështet paketat snap si parazgjedhje. Për momentin janë shije zyrtare, nëse mbërrijnë do të duhet të përdorin Firefox-in si snap dhe paketat snap në përgjithësi, pasi ato janë zhvilluar nga Canonical dhe nuk do të dorëzohen, ose kështu besoj se do të jetë krahu i tyre. i përdredhur.

Ubuntu DDE Remix 22.04 tani mund të shkarkohet nga kjo lidhje, ku gjejmë dy opsione të shkarkimit direkt dhe torrentin. Zhvilluesit e tij thonë se kanë marrë shumë ndihmë nga anëtarët e projekteve të tjera, si Arch Linux, Deepin, Debian dhe Ubuntu, ndaj nuk mund të thuhet se nuk po marrin mbështetje. Nuk e dimë se çfarë na pret e ardhmja për këtë remix, por shpresoj që mbështetja të vazhdojë dhe gjërat/afatet të përmirësohen në të ardhmen.

Nëse në fund nuk arrijnë të bëhen pjesë e familjes Ubuntu, duhet të kujtojmë se tashmë ka 9 aromë zyrtare, nëse i shtojmë Ubuntu Unity që do të lëshojë versionin e tij të parë zyrtar brenda një muaji. Përveç kësaj, ata duan të bëhen edhe zyrtarë Cinnamon, Sway, Web... Ka opsione dhe ne nuk mund të mos shikojmë shtrembër në Linux Mint, për disa përdorues "Ubuntu më i mirë" që ekziston. Nëse kjo krijon fragmentim apo jo, është më shumë mendimi i secilit, dhe unë mendoj se jo, se çdo projekt kujdeset për veten dhe nuk ndërhyn në punën e të tjerëve, kështu që në fund fitojmë vetëm opsione.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.