Versioni i ri i IceWM 2.9.9 tashmë është lëshuar

Nisja e versioni i ri i IceWM 2.9.9 i cili është një version korrigjues, pasi Arrin të zbatojë më shumë korrigjime të gabimeve sesa veçori dhe përmirësime të reja, por kjo nuk e lë mënjanë faktin se janë bërë disa ndryshime mjaft të mira, si përmirësime në operacionet gjatë ndryshimit të madhësive të dritareve, ndër të tjera.

Për ata që nuk janë të njohur me këtë menaxher të dritareve, ata duhet ta dinë këtë objektivi kryesor i projektit IceWM është që të ketë një menaxher dritare me një pamje të mirë dhe në të njëjtën kohë të lehtë. IceWM mund të konfigurohet duke përdorur skedarë të thjeshtë me tekst që ndodhen në direktorinë e shtëpisë së secilit përdorues, duke e bërë të lehtë personalizimin dhe kopjimin e konfigurimit.

Menaxheri i dritares IceWM opsionalisht përfshin një shirit detyre, meny, matës të rrjetit dhe CPU, kontrolloni me email dhe shikoni.

Karakteristikat kryesore të reja të IceWM 2.9.9

Në këtë version të ri janë bërë ndryshime në mënyrë që përqindjet tani të lejohen të kenë një pikë dhjetore në komandat icesh "sizeto" dhe "sizeby".

Një ndryshim tjetër i rëndësishëm është ai përditësim i përmirësuar i butonave të hapësirës së punës për PagerShowPreview. Përveç kësaj, në ndryshimet e dritareve, vetëm butonat e prekur të zonës së punës rivizatohen, gjë që përkthehet në një optimizim duke reduktuar numrin e herëve në të cilat butonat e zonës së punës duhet të rishfaqen. , veçanërisht për një numër të madh butonash të hapësirës së punës.

Theksohet gjithashtu se u shtuan kombinime të reja të çelësave për operacionet e ndryshimit të madhësisë së dritares, ky ndryshim përmirëson komandën sizeto duke zbuluar dhe parandaluar automatikisht problemet me fillimin e ndryshimit të madhësisë dhe më pas lëvizjen e një dritareje në të njëjtën komandë.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Që nga ky version i ri, më shumë entitete HTML mbështeten në icehelp.
 • U hoq varësia nga asciidoc dhe preferoni formatin e shënimit për manual.
 • U shtua icesh dhe Markdown për të gjeneruar html manuale me CMake.
 • Tani është e mundur që automatikisht të zbulohen dhe parandalohen kushtet e garës së akullit që lidhen me lëvizjen dhe madhësinë e dritares
 • Aplikacionet e lidhjes WindowMaker mbështeten.
 • Përmirësoi saktësinë e komandës "sizeto" në akull
 • U shtuan komandat e reja "extensions" dhe "workspace" në icesh.

Më në fund nëse doni të dini më shumë për të gjitha ndryshimet e zbatuara në këtë version të ri të IceWM 2.9.9, mund të kontrolloni listën ndryshimet e plota në lidhjen vijuese.

Si të instaloni IceWM në Ubuntu dhe derivatet?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të menaxherit të dritares IceWM në sistemet e tyre, ata mund ta bëjnë këtë duke hapur një terminal dhe mbi të do të shtypin komandën e mëposhtme:

sudo apt-get install icewm icewm-themes

Një mënyrë tjetër për të instaluar IceWM në mënyrë të përgjithshme, është duke shkarkuar dhe përpiluar kodin burimor në vete. Vlen të theksohet se metoda është e thjeshtë dhe nuk kërkon që të jeni ekspert në Linux për ta bërë atë, mjafton të keni pak durim dhe me këtë do të keni të instaluar këtë menaxher të dritareve.

Për të qenë në gjendje të kryejmë instalimin, duhet të hapim një terminal dhe në të do të shtypim komandën e mëposhtme për të marrë kodin burimor:

git clone https://github.com/bbidulock/icewm.git

Pasi të jetë bërë kjo, tani do të hyjmë në dosjen e marrë me të

cd icewm

Dhe ne vazhdojmë të ekzekutojmë komandat e mëposhtme për të kryer instalimin, secili në fund të atij të mëparshëm:

./autogen.sh

./configure

make

make DESTDIR="$pkgdir" install

Dhe bërë me të Tani mund të filloni ta përdorni këtë menaxher në sistemin tuaj, ata thjesht duhet të mbyllin sesionin e tyre aktual të përdoruesit dhe të fillojnë një të re, por të zgjedhin IceWM. Për sa i përket konfigurimit mund të gjeni shumë mësime në Youtube.

Edhe në ueb ka disa udhëzues, veçanërisht në Ubuntu Wiki, ku ata rekomandojnë përdorimin e mjeteve të tilla si iceme, iceconf, icewmconf dhe icepref.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.