Versioni i ri i Krita 4.3.0 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij

Nisja e Krita 4.3.0 vjen me përmirësime të ndryshme në mjetet, filtrat e rinj dhe disa lajme.Nëse ende nuk dini për Krita, duhet të dini se ky është një aplikacion që është zhvilluar për artistë dhe ilustrues.

Redaktori mbështet përpunimin e imazhit me shumë shtresa, ofron mjete për të punuar me modele të ndryshme me ngjyra dhe ka një grup të madh mjetesh për pikturë digjitale, vizatim dhe formimin e strukturës.

Çfarë ka të re në Krita 4.3.0

Nga ndryshimet kryesore që dalin nga ky botim, ne mund ta gjejmë atë disa mjete të aplikimit u zgjeruan për të krijuar animacione.

Në to, një opsion është shtuar në dialogun "Render Animation" e cila lejon eksportimin e vetëm kornizave të vetme të animacionit. Vetë dialogu është i ndarë nga dialogu "Eksporto" dhe nuk bie më në konflikt me të kur hapet.

Përveç kësaj shtoi aftësinë për të lidhur hotkeys për të zgjedhur shtresën e mëparshme ose të ardhshme të të njëjtit nivel, e cila thjeshton punën me një grup shtresash.

Një përmirësim tjetër, ndodhet ne efikasiteti i memorizimit të animacioneve, duke lejuar një riprodhim më uniform dhe uniform. Problemet me redaktimin e shtresave të fshehura në mënyrën e izolimit aktiv dhe shfaqjen e kornizave aktuale në kronologjinë kur vendosni një dokument të ri janë zgjidhur.

Nga ana tjetër, të gjithë filtrat e mprehjes dhe kontrollit të turbullirës janë përshtatur për të punuar si duhet me imazhe me një sfond të errët. Në filtrin e turbullimit të lëvizjes, numri i objekteve zvogëlohet dhe në filtrin normal të turbullirës, ​​sigurohet llogaritja e saktë e raportit të aspektit.

Trajnerët për veprime në mjete, të tilla si rritja / zvogëlimi i madhësisë së furçës, tani krijohen para se të ngarkoni imazhin, duke ju lejuar t'i vendosni ato në panel.

Për dashamirët e grafikëve pikselë në filtrin «Harta e gradientit», është shtuar një modalitet për të rregulluar ngjyrat e ndërmjetme, i cili përdoret si një model shfaqjeje ose për të kufizuar ngjyrat në ngjyrën më të afërt të ndaluar. Filtri i Gradient Map gjithashtu rregullon rrjedhjet e kujtesës.

Shtoi një filtër që përputhet me paletën (Palettize), e cila i ngjan "Hartës së Gradientit", por përdor paletën për të përcaktuar ngjyrat. Filtri i ri gjithashtu mbështet ndërprerjen.

Propozohet filtri "High Pass", i cili mund të përdoret për të rritur qartësinë e imazheve duke imponuar një shtresë filtri.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • API e zgjatur për shkrimin e shtojcave në Python.
 • Metoda setDocument është shtuar në klasën View.
 • Veprimet e krijuara në shtojcat Python tani ngarkohen para paraqitjes së menusë dhe shiritit të veglave.
 • Stabiliteti i funksionit të shtresave të klonit është përmirësuar, është shtuar një dialog për të ndryshuar fontin e shtresës së klonuar.
 • Mbështetje e shtuar për punën me imazhe në shkallë gri në filtrin HSV.
 • Në filtrat për të përcaktuar skajet dhe për të normalizuar lartësinë, artefaktet e linjës si shkallë janë hequr.
 • Performancë e përmirësuar për aplikimin e stileve.
 • Në sistemin e shtresave, funksioni i ndarjes së kanalit rifillon.
 • Në furçat me ngjyra (RGBA), ishte e mundur të rregullonit perde dhe shkëlqimin veç e veç, duke ju lejuar të merrni një strukturë që i ngjan një mbushje vaji ose akrilik.

Si ju doni të dini më shumë rreth saj në lidhje me listën e plotë nga ndryshimet që janë bërë në këtë version të ri të Krita 4.3.0, ju mund t'i konsultoheni me ta Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni Kirta 4.3.0 në Ubuntu dhe derivatet?

Nëse dëshironi të instaloni versionin e ri të kësaj suite, ne duhet të shtojmë një depo në sistemin tonë, për atë ne do të kërkojmë përdorimin e një terminali, ne e ekzekutojmë atë duke shtypur ctrl + alt + t në të njëjtën kohë, vetëm tani duhet të shtojmë linjat vijuese:

sudo add-apt-repository ppa:kritalime/ppa
sudo apt install krita

Nëse tashmë e keni depon e vetmja gjë që duhet të bësh është një azhurnim:

sudo apt upgrade

Si të instaloni Krita 4.3.0 në Ubuntu nga appimage?

Nëse nuk doni të plotësoni sistemin tuaj të depozitës, ne gjithashtu kemi mundësinë për të instaluar aplikacionin nga një imazh, gjithçka që duhet të shkarkoni skedarin vijues dhe jepni lejet e ekzekutimit për ta instaluar.

sudo chmod +x krita-4.3.0-x86_64.appimage
./krita-4.3.0-x86_64.appimage

Dhe me këtë ne kemi instaluar Krita në sistemin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.