Versioni i ri i Qt Design Studio 2.0 tashmë është lëshuar

Versioni i ri i Qt Design Studio 2.0 sapo është lëshuar, Ky botim vjen me disa ndryshime mjaft të mëdha, duke përfshirë një mjet të raportimit të aksidenteve të bazuara në Google Crashpad (një mekanizëm për kapjen, ruajtjen dhe transmetimin e raporteve të aksidenteve pas vdekjes nga një aplikacion në një server të mbledhjes në rrjedhën e sipërme).

Si parazgjedhje, Crashpad nuk ngarkon raporte të krijuara të përplasjeve pasi kap përmbajtje arbitrare nga memoria e dështuar e procesit Qt Design Studio. Prandaj, deponia mund të përmbajë informacione delikate siç janë emrat e projekteve.

Për ata që në dijeni të Qt Design Studio, ata duhet të dinë se çfarë është një mjedis për krijimin e ndërfaqeve të përdoruesit dhe zhvillimin e aplikacioneve grafike bazuar në Qt. Qt Design Studio e bën më të lehtë për dizajnerët dhe zhvilluesit që të punojnë së bashku për të krijuar prototipa funksionalë të ndërfaqeve komplekse dhe të shkallëzueshme.

Projektuesit mund të përqendrohen vetëm në dizajnin grafik, Ndërsa zhvilluesit mund të përqendrohen në zhvillimin e logjikës së aplikacionit duke përdorur kodin QML të gjeneruar automatikisht për dizajne, duke përdorur rrjedhën e punës të ofruar në Qt Design Studio, ju mund të ktheni modelet e përgatitura në Photoshop ose redaktorë të tjerë grafikë në prototipa punues të përshtatshëm për nisjen në pajisjet reale brenda pak minutash.

Risitë kryesore të Qt Design Studio 2.0

Një nga risitë kryesore që bie në sy në këtë version të ri të Qt Design Studio 2.0 është mbështetje eksperimentale për Qt 6 (version që u lansua disa ditë më parë, nëse doni të dini më shumë rreth tij mund të këshilloheni me botimin që kemi bërë Në lidhjen vijuese), pasi ky version përfshin një API grafike abstrakte që nuk varet nga API 3D të sistemit operativ.

Një tjetër ndryshim që është paraqitur në këtë version të ri është mjeti i raportimit të defekteve, i cili tashmë ishte përmendur në fillim. Paketa përfshin një shtesë për mbledhjen e telemetrisë, identike me atë të dhënë në Qt Creator.

Shtojca bazohet në kornizën KUserFeedback të zhvilluar nga projekti KDE. Përmes konfigurimit, përdoruesi mund të kontrollojë se çfarë lloji të të dhënave transmetohet në serverin e jashtëm dhe të zgjedhë nivelin e detajeve të telemetrisë. Si parazgjedhje, mbledhja e telemetrisë është me aftësi të kufizuara, por nëse ata dëshirojnë, përdoruesit mund të marrin pjesë në mbledhjen anonime të informacionit në lidhje me përdorimin e produktit për të përmirësuar më tej cilësinë e tij.

Ne ndjekim frekuencën dhe kohën e përdorimit të funksioneve të veçanta brenda aplikacionit. Duke na siguruar këto të dhëna, përdoruesit na ndihmojnë të përmirësojmë versionet e ardhshme të Qt Design Studio. Ne e kuptojmë më mirë se si përdoruesit tanë e përdorin produktin dhe sa e rëndësishme është një tipar i veçantë.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy në këtë version të ri:

  • Mbështetje e shtuar për gjenerimin e miniaturave, me ndihmën e së cilës, për shembull, mund të krijoni sugjerime dhe ikona të pamjes paraprake që përsërisin elementet e ndërfaqes.
  • Mbështetja eksperimentale për Urën Qt është zbatuar për të importuar dizajne nga Figma.
  • Shtohet aftësia për të krijuar projekte për kornizën Qt për MCU, duke ju lejuar të krijoni aplikacione për mikrokontrolluesit dhe pajisjet me fuqi të ulët.
  • Ndërfaqja për krijimin e efekteve 2D është ndryshuar.

Së fundi, nëse doni të dini më shumë rreth saj të këtij versioni të ri, si dhe softuerit, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Merrni Design Studio 2.0

Për ata që janë të interesuar, ju lutem dini që versioni komercial dhe edicioni i komunitetit të Studio Qt Design. Versioni tregtar furnizohet falas dhe lejon shpërndarjen e përbërësve të përgatitur të ndërfaqes vetëm te mbajtësit e një licence tregtare për Qt. Edicioni i Komunitetit nuk vendos kufizime përdorimi, por nuk përfshin module për importimin e grafikëve nga Photoshop dhe Sketch.

Aplikacioni është një version i specializuar i mjedisit Qt Creator, i ndërtuar nga një depo e përbashkët. Shumica e ndryshimeve specifike të Qt Design Studio shkojnë në bazën kryesore të kodit Qt Creator. Integrimet Photoshop dhe Sketch janë të pronarit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.