Ky është UKUI, mjedisi grafik për Linux i bazuar në Windows 7

Mjedisi grafik UKUINjë nga gjërat që më pëlqen më shumë në lidhje me Linux është se ne mund ta ndryshojmë ambientin grafik me lehtësi. Gjëja më normale është se secili prej nesh tashmë ka preferenca, por herë pas here shfaqet diçka interesante që vlen të përmendet, të tilla si Ukui, një mjedis grafik i zhvilluar nga ekipi i Ubuntu Kylin, aroma zyrtare e Ubuntu për përdoruesit kinezë, e cila synon të sigurojë një përvojë më të thjeshtë dhe më tërheqëse për të lundruar, kërkuar dhe menaxhuar ekipin tonë.

La versioni i parë UKUI nisi në modalitetin e pamjes tetorin e kaluar. Ekipi i Ubuntu Kylin përfitoi nga lansimi i markës Yakkety Yak për të prezantuar botën në mjedisin e tyre të ri grafik. Planet ndodhin sepse kjo mjedis grafik bazuar në Windows 7 bëhet mjedisi i paracaktuar grafik për Ubuntu Kylin 17.04, versioni tjetër i sistemit operativ që do të mbërrijë në prill së bashku me pjesën tjetër të aromave të markës Zesty Zapus.

UKUI do të jetë mjedisi i paracaktuar grafik për Ubuntu Kylin 17.04

Ubuntu Kylin

Akronimet e këtij mjedisi grafik vijnë nga Ndërfaqja e përdoruesit e Ubuntu Kylin dhe është një pirun të mjedisit grafik MATE, i cili nga ana tjetër është a pirun GNOME 2. UKUI është rezultat i një ridizajnimi që është bërë për ta bërë sistemin operativ të duket si Windows 7, sistemi operativ Microsoft që kemi parë për herë të parë në 2009.

Edhe nëse është një pirun nga MATE, UKUI nuk i ngjan aspak ambientit grafik të famshëm klasik Ubuntu. Keni një menyja e fillimit e aksesuar nga poshtë majtas nga shiriti i poshtëm, i njëjtë si në Windows dhe më shumë kujton mjediset si Kanella sesa vetë MATE. Përveç pozicionit, menuja startuese i ngjan gjithashtu Windows-it në atë që shfaq një avatar të përdoruesit, kërkimin dhe aftësinë për të vendosur aplikacione në krye të menusë.

Bozhure

Skedari për këtë mjedis grafik është Bozhure, një version i modifikuar i Caja (menaxheri i skedarëve i MATE) që ngjan shumë me zbuluesin e skedarëve të Windows 7.

Si të instaloni UKUI

Nëse jeni të interesuar të përdorni këtë mjedis grafik që na vjen nga Kina, mund ta bëni duke hapur një terminal dhe shtypni komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntukylin-members/ukui
sudo apt update && sudo apt install ukui-desktop-environment

Pasi të instalohet, ne do të zgjedhim mjedisin e ri grafik nga hyrja.

Po në lidhje me UKUI?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aleksandër Navarro dijo

  Ai më pyeti nëse ishte e nevojshme. Por pastaj shoh që është Ubuntu Chino.

 2.   Charles Nuno Rocha dijo

  Cili është përdorimi i një mjedisi grafik të w7 në linux kur kemi shumë mjedise grafike më të bukura dhe funksionale sesa ajo e w7, për këtë, instaloni w7 dhe mos bëni një fshirje në sistemin tuaj operativ

  1.    Luis dijo

   Për ata prej nesh që punojnë në informatikë dhe ofrojnë shërbime teknike dhe klientët kërkojnë të ndryshojnë sistemin operativ, është mirë të keni një mjedis të njohur për përdoruesin e Windows, tranzicioni nuk është aq shqetësues për përdoruesit mesatar.

 3.   Luis dijo

  Mund të shkosh në Spanjisht?, Versioni i parë ishte vetëm për lindjen.

 4.   Aleks Harrojeni dijo

  A është ky mjedis në kinezisht? Apo mund të shihet tashmë në Spanjisht dhe një pyetje tjetër është versioni provë apo është tashmë i qëndrueshëm?

 5.   Lalo Munoz Madrigal dijo

  oscar solano

 6.   Luis dijo

  'Kjo APP nuk e mbështet xenialin'
  🙁

 7.   Louis Robert Roman dijo

  'Kjo APP nuk e mbështet xenialin'

  1.    NestorV dijo

   Kur azhurnoni në një version të ri të Ubuntu, të gjithë APP-të janë me aftësi të kufizuara. 'Dhe Menaxheri i PPA-së' vjen me një veçori, të quajtur "riaktivizoni PPA-të pas azhurnimit të Ubuntu", e cila riaktivizon të gjitha PPA-të me aftësi të kufizuara, por vetëm nëse ata janë duke punuar për versionin aktual të Ubuntu.
   Për ata që azhurnojnë në mënyra të tjera ose dëshirojnë të migrojnë PPA, "Dhe PPA Manager" siguron një funksion tjetër, të quajtur "Përditëso emrin e versionit të APPAs", i cili ju lejon të zëvendësoni versionin Ubuntu të përdorur në skedarin Plist.list me versionin aktual të Ubuntu, por vetëm nëse PPA është në përputhje me versionin aktual të Ubuntu.
   Për t'i përdorur këto, së bashku me veçoritë e tjera të lidhura me PPA, siç janë kërkimi i paketave në PPA Launchpad, do të keni "Dhe Menaxherin e PPA" që mund të instalohet duke përdorur komandat e mëposhtme:
   sudo add-apt-depo ppa: menaxher webupd8team / y-ppa
   sudo apt update
   sudo apt instalo menaxherin y-ppa

 8.   Jose Enrique Monterroso Barrero dijo

  Nuk ka rëndësi…

 9.   Gildardo Garcia dijo

  Më e pakta që dua është që Linux-i im të duket si GüinDOS. Por mirë për ata që e preferojnë atë.

 10.   Duilio Gomez dijo

  Çfarë marrëzie, ata që zhvillojnë desktop ose shpërndarje që duan të imitojnë Windows martohen, për atë GNU / Linux nuk u zhvillua, nëse doni të kontribuoni diçka, merrni për të zhvilluar verë ose diçka të tillë ose drejtpërdrejt bëni aplikacione për Linux që bëjnë 100 % e asaj që Çfarë bën ajo kërkesë në Windows, por në Linux.

 11.   shenjë dijo

  E dija që kjo do të ndodhte në një moment haha

  1.    Luis dijo

   Se ka një estetik të ngjashëm me Windows nuk është Windows, është Linux, unë nuk e kuptoj atë mohim dhe e urrej sepse duket se nuk funksionon, është plehra, gjëja më e keqe është se vjen nga përdoruesit e Linux të cilët nga ideologjia është e hapur dhe e lirë.

   1.    DieGNU dijo

    Falënderoj zotat që ka dikë me qëndrueshmëri. Siç thotë Luis dhe siç thashë më parë, shumë flasim për liritë që na mbushin gojën dhe atëherë ju jeni i pari që censuroni diçka që mund të jetë e mirë për një përdorues. Për sa kohë që punon vetëm për një, ia ka vlejtur.

    Në vend që të kritikoni për të kritikuar, bëni diçka nga e cila përfitojmë të gjithë, që komuniteti Linuxera është plot me njerëz që ne përpiqemi t'i mbështesim në vend që të mos shajmë për të kërkuar një ndërfaqe që funksionon dhe ju jep rehati.

 12.   DieGNU dijo

  Isshtë një kontribut i mirë. Linux është aty për të bërë desktopin tuaj nga jastëkët tuaj, kështu që është e vetëkuptueshme që desktopi Linux nuk duhet të duket si Windows. Shumë për të mbrojtur sistemin dhe liritë e pinguinëve dhe ju jeni të parët që dëshironi të ndaloni njerëzit të bëjnë atë që duan (përgjigje ndaj një komenti nga Duilio E. Gomez dhe tuxlibans të tjerë) dhe të kenë një kompjuter sipas dëshirës dhe masës së tyre.

  Njerëzit instalojnë desktop që duken si Windows, së pari sepse Linux nuk është i njohur mirë dhe logjikisht ata mësohen me Windows; dhe së dyti, sepse desktopi i Windows është shumë funksional dhe i rregullt, të paktën për mendimin tim. Unë përdor GNome sepse është më produktiv për mua, por nuk është më komod.

 13.   Blanca Sanchez dijo

  dhe kush dëshiron që ubuntu i tij të duket si dritare? çfarë marrëzie

  1.    Luis dijo

   Kë të dojë, për sa kohë që "LIRIA" i intereson.

  2.    NestorV dijo

   Të sapoardhurit?

 14.   Fitimtar dijo

  A është në përputhje me tahrin e besueshëm?

  1.    WEF dijo

   Lini linux qenush

 15.   NestorV dijo

  Kur azhurnoni në një version të ri të Ubuntu, të gjithë APP-të janë me aftësi të kufizuara. 'Dhe Menaxheri i PPA-së' vjen me një veçori, të quajtur "riaktivizoni PPA-të pas azhurnimit të Ubuntu", e cila riaktivizon të gjitha PPA-të me aftësi të kufizuara, por vetëm nëse ata janë duke punuar për versionin aktual të Ubuntu.
  Për ata që azhurnojnë në mënyra të tjera ose dëshirojnë të migrojnë PPA, "Dhe PPA Manager" siguron një funksion tjetër, të quajtur "Përditëso emrin e versionit të APPAs", i cili ju lejon të zëvendësoni versionin Ubuntu të përdorur në skedarin Plist.list me versionin aktual të Ubuntu, por vetëm nëse PPA është në përputhje me versionin aktual të Ubuntu.
  Për t'i përdorur këto, së bashku me veçoritë e tjera të lidhura me PPA, siç janë kërkimi i paketave në PPA Launchpad, do të keni "Dhe Menaxherin e PPA" që mund të instalohet duke përdorur komandat e mëposhtme:
  sudo add-apt-depo ppa: menaxher webupd8team / y-ppa
  sudo apt update
  sudo apt instalo menaxherin y-ppa