Akira, një redaktor i ri grafik vektorial për Linux

Pak ditë më parë Akira u botua parapamjet e lirimit të Akira, e cila është një redaktor grafik vektorial u përqëndrua në përdorimin e krijuesve grafikë dhe krijuesve të faqeve në internet për të krijuar dizajne të ndërfaqeve.

Qëllimi kryesor i Akira është që të bëhet një softuer i përshtatshëm dhe drejtuar kah krijuesit e faqeve në internet dhe krijuesit e grafikëveMeqenëse dizenjimi i uebit është padyshim një degë unike e dizajnit grafik që zbaton shumë aspekte të tilla si kornizë tel, prototip, krijim ikonash dhe më shumë.

Kur një krijues uebi kërkon produkte Adobe, Photoshop është tipik për manipulimin dhe redaktimin e imazhit, ndërsa Illustrator është i shkëlqyeshëm për gjëra të tilla si kornizat me tel që mund të ekzekutohen si SVG.

Me atë Akira është e shkëlqyeshme për çdo stilist që përdor Linux si sistemi juaj operativ kryesor por nuk mund të ketë qasje në një paketë softuerësh si Adobe.

Nga ana tjetër qëllimi përfundimtar i projektit është krijimi i një mjeti profesional për krijuesit e ndërfaqeve, diçka e ngjashme me Sketch, Figma ose Adobe XD, por u përqendrua në përdorimin e Linux si platformën kryesore.

Ndryshe nga Glade dhe Qt Creator, redaktori i ri nuk është krijuar për të gjeneruar kod ose ndërfaqe pune duke përdorur vegla specifike, por në vend të kësaj synon të zgjidhë detyra më të përgjithshme, të tilla si krijimi i dizenjove të ndërfaqeve, vizualizime dhe grafika vektoriale.

Akira nuk mbivendoset me Inkscape, pasi Inkscape është përqendruar kryesisht në dizajnin e shtypjes, jo zhvillimin e ndërfaqes, dhe gjithashtu ndryshon në qasjen e tij për të organizuar rrjedhën e punës.

karakteristika të

Nga karakteristikat e Akira, vërehet se secila formë paraqitet si një skicë e veçantë me dy nivele redaktimi: niveli i parë (redaktimi i formës) aktivizohet gjatë përzgjedhjes dhe ofron mjete për shndërrime tipike, të tilla si rrotullimi, ndryshimi i madhësisë, etj..

Niveli i dytë (edito një itinerar) lejon lëvizjen, shtimin dhe heqjen e nyjeve nga rruga e formës duke përdorur kthesat Bezier, si dhe mbylljen ose thyerjen e rrugëve.

Akira përdor formatin e vet ".akira" për të ruajtur skedarët, i cili është një skedar zip me skedarë SVG dhe një depo lokale git me ndryshime. Eksporti i imazhit në SVG, JPG, PNG dhe PDF mbështetet.

Programi eShtë shkruar në gjuhën Vala duke përdorur bibliotekën GTK dhe shpërndarë nën licencën GPLv3.

Ndërtimet përgatiten në formën e paketave për sistemin themelor dhe në formatet universale të parakohshme dhe flatpak.

Ndërfaqja është dizajnuar në përputhje me udhëzimet e përgatitura nga projekti i sistemit operativ Elementary OS dhe përqendrohet në performancë të lartë, intuitë dhe një pamje moderne.

Si të instaloni Akira në Ubuntu dhe derivatet?

Siç e përmendëm në fillim, është e rëndësishme të theksohet se Akira akoma në fazën e zhvillimit dhe përmbledhjet aktuale të ofruara mund të përmbajnë gabime.

Por për ata që janë të interesuar Duke njohur projektin, duke e testuar atë ose edhe nëse mund ta mbështesni, mund të shkarkoni dhe instaloni Akira duke përdorur ndonjë nga metodat që ndajmë më poshtë.

Në përgjithësi për çdo shpërndarje që bazohet në dy versionet e fundit LTS të Ubuntu duhet të ketë tashmë mbështetjen e Snap dhe me këtë ata do të jenë në gjendje të instalojnë Akira.

Në rastin e atyre që janë Përdoruesit e sistemit themelor mund të shkarkojnë dhe instalojnë aplikacionin direkt nga AppCenter.

Tani, duke u kthyer te të tjerët, ne thjesht duhet të hapim një terminal dhe në të do të shtypim komandën e mëposhtme:

sudo snap install akira --edge

Në rastin e largët që nuk keni të instaluar dhe aktivizuar në sistemin tuaj, mund ta bëni këtë duke shtypur sa vijon:

sudo apt update

sudo apt install snapd

Dhe gati me të, ju mund të ekzekutoni komandën e mëparshme për të instaluar Akira.

Së fundi, një metodë tjetër e thjeshtë të jesh në gjendje të instalosh Akira në sistemin tonë është me ndihmën e paketave Flatpak, për këtë duhet të kemi të instaluar dhe aktivizuar këtë mbështetje.

Për të instaluar Akira nga Flatpak, ne thjesht duhet të hapim një terminal dhe në të do të shkruajmë sa vijon:

flatpak remote-add flathub-beta https://flathub.org/beta-repo/flathub-beta.flatpakrepo
flatpak install akira

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alonso Rojas dijo

    Imagjinoj që Akira ka punuar njëkohësisht me GIMP, krijuesit e faqeve në internet dhe grafikë do të festojnë me këtë mjet. Pershendetje